Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 11:04, 05 lut 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AnkaK

Masz niezły problem, gdyż nie ma zarejestrowanych środków do ich zwalczania.
Wygląda na zwójkę koróweczkę lub przeziernika jabłoniowego.
Można spróbować zwalczać konfidorem/kohinorem, być może mospilanem - przemiennie co 2 - 3 tygodnie. Dla "urozmaicenia" i przeciw grzybom stosuj też wyciąg wrotyczowo - piołunowy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AnkaK 13:13, 05 lut 2018


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Dziękuję, Twoja diagnoza prawdopodobnie jak zwykle celna. Poczytałam o zwójce i przezierniku i ponoć walka z tym ciężka. Czy masz doświadczenie z tymi szkodnikami? Zastanawiam się czy walczyć, bo rana gigantyczna i teraz wiem, że przegapiono wszelkie objawy działań szkodników, które można było zaobserwować już przed 3 laty.
Czy śliwy wiśniowe Nigra czy Pissardi również mogą być dla tych robali atrakcyjne?
____________________
Anka Chaos kontrolowany
Mazan 16:02, 05 lut 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AnkaK

Atakują większość roślin, a wymienione przez Ciebie są zaliczane do pestkowych i również budzą ich zainteresowanie.
Zwalczanie jest bardzo trudne z jednego tylko powodu. Larwy są ukryte pod korą, a większość środków ochrony ma działanie kontaktowe i żołądkowe, co wyklucza ich stosowanie. Dlatego należy obserwować loty imago /owadów dorosłych/ i z nimi walczyć.
Doświadczam z racji wykonywanego zawodu, a to że najbardziej preferują czereśnie znane jest sadownikom.
Śliwy atakują sporadycznie, ale na bezrybiu... , bardziej jednak wiśnie i to może być zagrożeniem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AnkaK 17:19, 05 lut 2018


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Rozjaśniłeś mi w głowie. Drzewo marniało już ze 3 lata temu i z roku na rok wygląda gorzej. Czarno widzę tę walkę i boję się ataku szkodników na inne drzewa. Ta czereśnia jest spora, trochę pochylona i boję się, że z czasem pień nie wytrzyma. Czy dobrze rozumuję, że pień z czasem będzie próchniał? Oczywiście przy założeniu, że szkodnika nie da się wytępić? Dziękuję i również pozdrawiam.
____________________
Anka Chaos kontrolowany
Mazan 22:27, 05 lut 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AnkaK

Możliwe choć niekoniecznie. Szybciej poradzą sobie silne wiatry, a co do pnia. Czereśnia odbija także z pnia starego, gdyż ma zdolność wypuszczania pędów ze śpiących oczek. Jeżeli nie była szczepiona możesz uzyskać młode drzewko ze starego pnia lub odrostu korzeniowego. Odrost korzeniowy zaowocuje trochę później niż z pnia.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Waclaw 15:23, 13 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Późną jesienią kupiłem kosaćce holenderskie. Pod łuską miały robactwo. Czy ktoś rozpoznaje te robale? Wydaje mi się, że to mszyca. Wykąpałem w zaprawie, zdarłem łuski i posadziłem w donicach. Teraz są zadołowane i czekają na wiosnę. Mam nadzieję, że te robale im nie zaszkodziły.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Gardenarium 07:50, 14 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ważne czy cebule nie zagniły, a mszyce nawet jak zostały to w ziemi padły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Waclaw 09:37, 14 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Gardenarium napisał(a)
Ważne czy cebule nie zagniły, a mszyce nawet jak zostały to w ziemi padły.


Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Wszystkie uszkodzone wyrzuciłem. Firma z allegro uzupełniła braki.
Martwiłem się czy te pozostałe wzejdą.
Już się nie martwięczekam aż wzejdą.
Dziękuję
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Gardenarium 18:55, 14 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie kupować takiego badziewia, kupować w dobrych sklepach. Od razu trzeba było odsyłać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Waclaw 19:40, 14 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Gardenarium napisał(a)
Nie kupować takiego badziewia, kupować w dobrych sklepach. Od razu trzeba było odsyłać.


U nich już nic nie kupię choć ofertę mają bardzo bogatą. Kolejna dobra rada. Dziękuję.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies