Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

samsabat 08:45, 03 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
Opurchlak, mi załatwił jednego rodka. Dorosły żeruje nocą na liściach , a larwy wcinają korzenie. Podobno najskuteczniejszy jest Larvaen. Chociaż srodków jest kilka.
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
grisza29 17:28, 03 maj 2020

Dołączył: 03 maj 2020
Posty: 2
Witam. W ubiegłym roku wykopałem w lesie jarzębinę, którą posadziłem u siebie w ogrodzie. Niestety chyba razem z jarzębiną przyniosłem jakieś szkodniki. Młode listki są pozwijane i posklejane taką jakby pajęczyną, która uniemożliwia im rozwinięcie się, a po rozwinięciu takiego listka w środku siedzi taka cienka, brązowa glistka. Czy ktoś może spotkał się z takim szkodnikiem? Co to może być i jak z tym walczyć?
Kawa 11:40, 04 maj 2020


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
jabłoń libańska - posadzona miesiąc temu
wszystkie młode listki ściemniały i wyglądają jak pomroziło ale przymrozków nie było
widziałam chodzące po niej mrówki
listki zwijają sie i brązowieją


____________________
Kamila-Droga do spełnienia
samsabat 08:10, 05 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
@Kawa mszyce zaczynają żerować. sposobów jest wiele. u mnie w zeszłym roku pomogły wiem wiem śmiesznie to brzmi żółte wstążki które zwabiają biedronki. Biedronki składają larwy i wcinają mszyce. Nie pomagały środki typu oprysk z targerta i agricole oraz soda. patent sprzedany sąsiadowi uratował czereśnie.
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
Kawa 08:31, 05 maj 2020


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
hmmm
no może spróbuję z tymi wstążkami co mi zależy
ale żeby aż tak ? nie zauwazyłam ich nigdzie tylko te kilka mrówek które moga je sygnalizować
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
aga55 00:00, 06 maj 2020


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
grisza29 napisał(a)
Witam. W ubiegłym roku wykopałem w lesie jarzębinę, którą posadziłem u siebie w ogrodzie. Niestety chyba razem z jarzębiną przyniosłem jakieś szkodniki. Młode listki są pozwijane i posklejane taką jakby pajęczyną, która uniemożliwia im rozwinięcie się, a po rozwinięciu takiego listka w środku siedzi taka cienka, brązowa glistka. Czy ktoś może spotkał się z takim szkodnikiem? Co to może być i jak z tym walczyć?

Jakaś zwójka, może zwójka siatkóweczka lub wydłubka oczateczka lub coś podobnego. Od rodzaju zwójki zależy sposób zwalczania. Tutaj przydałby się Mazan.
Ewentualnie poszukaj info na portalach sadowniczych.
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
m_gocha 21:45, 06 maj 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Prośba o pomoc w zdiagnozowaniu co dolega mojemu cisowi (kolumnowy, chyba Wojtek, egzemplarz pewnie 20-letni ponad 2m)

Niektóre igły żółkną i brązowieją w połowie niektóre całe żółte osypują się
Na końcach gałążki ładne ciemno zielone



wiecej zdjęć wstawiłam tutaj
Szkodników raczej nie widać. Choroba grzybowa, a może efekt suszy?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 21:52, 06 maj 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
I jeszcze jeden problem - tym razem z sosną ościstą. Już w tamtym roku było widać, że coś zaczyna się z nią niedobrego dziać
W tym roku wyglada fatalnie. Większość igieł brązowieje

Czy jest jakiś ratunek dla tej sosny?
Ten biały puszek to naturalne przy sosnie ościstej
Podobno sosna oścista jest w stanie odbić po mocnym przycięciu
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
grisza29 14:59, 08 maj 2020

Dołączył: 03 maj 2020
Posty: 2
aga55 napisał(a)

Jakaś zwójka, może zwójka siatkóweczka lub wydłubka oczateczka lub coś podobnego. Od rodzaju zwójki zależy sposób zwalczania. Tutaj przydałby się Mazan.
Ewentualnie poszukaj info na portalach sadowniczych.


Oglądałem zdjęcia i to nie to będzie. To co u mnie to jest taka cieniutka brązowa glistka bez widocznych segmentów na ciele. A te zwójki wszystkie maja widoczne segmenty i raczej nie są podobne. Szkoda że zdjęć nie zrobiłem, pewnie by było łatwiej.
Janek3452347 21:53, 10 maj 2020

Dołączył: 10 maj 2020
Posty: 2
Witam,

Pod świerkiem (musi być kilkunastoletni, pewnie ma za 6-7 metrów wysokości) mam duży krzak różanecznika. Był oblepiony - myślałem - żywicą, ale dzisiaj zauważyłem, że gałęzie i pień są oblepione czymś. Widać na zdjęciach. To wygląda na mszyce, ale są też duże "bardziej pająkowate", grubsze sztuki. Jak rozgniatam to są bardzo mokre i brudzą na czarno. Tych dużych jest mniej, tych mniejszych wiele. Czym się tego pozbyć? Ze względu na wielkość drzewa będzie trudno o oprysk. Raczej coś do podlewania. Dziękuję. Mogę wysłać zdjęcia w większej rozdzielczości jeżeli to coś pomoże.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies