Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Brzozowadzie... 10:56, 20 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
sylwia_slomczewska napisał(a)
A z tych pęknięć coś się sączy? Bo przy raku bakteryjnym często wyciek jest...
Jeśli nie to może to tylko spękania kory po mrozowe, bo nie były pobielone....
Ja bym pro forma solidnie opryskała przeciwko rakowi i zgniliźnie.

Słońce na pewno nie, tam jest cień od płotu.
Myslisz, że miedzianem potraktować? Staram się nie robić żadnych oprysków, ale jeśli trzeba ratować drzewo, to zrobię, pełni u mnie mega ważną rolę, osłania mi taras od sąsiadów.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 10:59, 20 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Anda napisał(a)
Agato, moja Prunus cistena też to miała. To reakcja na stress. Nie znam polskiej nazwy. Powinnaś bardziej zadbać o to drzewo, zbadać Ph w korzeniach - to najważniejsze, podlewać w czasie suszy, dokarmić organicznie. Jeśli się da to chronić pień przed słońcem i wtedy warto pobielić go tak jak zimą przed mrozem.
Obserwuj, czy będą zmiany na liściach i kwiatach.

Ojej, Eow, jakby nie był to rak pestkowych to byłabym szczęśliwa. Ono ma tam przyzwoite warunki, choć sadziłam go kilka lat temu w marną ziemię i bez tej wiedzy, którą teraz mam, ale dostało w zeszłym roku porządną dawkę kompostu, podlewane też jest. Obyś miała rację.
To co się da wytnę, ale niektórych nie dam rady, zbyt blisko pnia lub na grubych konarach są zmiany.
W zeszłym roku pięknie kwitło i nie miało żadnych objawów, poza tym, że nagle uschłam mu jedna mała gałąź bez przyczyny, którą od razu usunęłam.
No to dobrze, nie usuwam narazie, będę obserwować.
Dzięki.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Anda 11:00, 20 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33394
Miedzian działa na grzyby, ale nie na bakterie.

Potraktuj to drzewo jak chorego pacjenta, o którego trzeba zadbać. I zbadaj to PH w korzeniach
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Brzozowadzie... 11:48, 20 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Anda napisał(a)
Miedzian działa na grzyby, ale nie na bakterie.

Potraktuj to drzewo jak chorego pacjenta, o którego trzeba zadbać. I zbadaj to PH w korzeniach

Ewo, dobrze, a jakie śliwa powinna mieć pH? Bo powiem Ci, że nie mam pojęcia
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Anda 11:54, 20 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33394
Nie kwaśne Wtedy nie może pobierać składników.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Brzozowadzie... 11:56, 20 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Tak, tak, właśnie doczytałam, a u mnie ryzyko jest, że za kwaśna. Zrobię pomiary i sprawdzę, tylko jeśli za kwaśna, to co robić, bo łatwiej zakwasić niż odwrotnie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Anda 17:29, 20 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33394
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Tak, tak, właśnie doczytałam, a u mnie ryzyko jest, że za kwaśna. Zrobię pomiary i sprawdzę, tylko jeśli za kwaśna, to co robić, bo łatwiej zakwasić niż odwrotnie


Łatwiej zakwasić? Hmm, wg mnie nie, ale to pewnie zależy czym

Kompost ma przeważnie wysokie pH, obornik też. Granulowany musiałabym sprawdzić
Wapń z alg jest również polecany. Wapno ogrodowe, mączka bazaltowa lub z zeolitu.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Brzozowadzie... 09:57, 22 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Anda napisał(a)


Łatwiej zakwasić? Hmm, wg mnie nie, ale to pewnie zależy czym

Kompost ma przeważnie wysokie pH, obornik też. Granulowany musiałabym sprawdzić
Wapń z alg jest również polecany. Wapno ogrodowe, mączka bazaltowa lub z zeolitu.

Pewnie to zależy od posiadanej ziemi
Ale dzięki, ta mączka będzie chyba dobrym pomysłem, bo kompostu i obornika granulowanego to daję co roku. Ale najpierw sprawdzę to pH, jak już śnieg się stopi Dzięki!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
OlaKa 10:59, 31 mar 2021

Dołączył: 21 sty 2021
Posty: 13
Dzień dobry
Czy ktoś wie, co może dolegać mojemu złotlinowi i jak mu pomóc? Wczoraj zobaczyłam, że niektóre pędy przy pąkach jakby usychają. Wycięłam to, co widziałam, a dzisiaj niestety na kolejnych gałęziach jest to samo
Martyna2105 14:56, 10 kwi 2021

Dołączył: 20 paź 2020
Posty: 11
Witam.
Zauważyłam,że jedna z wiśni kwitnie słabiej ,można powiedzieć ze prawie wcale,Ma dużo liści natomiast nie wypuszcza kwiatów .Dodatkowo cześć liści zrobiła się czarna. Czy ktoś z Was wie co to może być ? Dla porównania przesyłam zdjęcie wiśni która kwitnie obok .Obie posadzone w tym samym czasie.

.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies