Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

sylwia_slomc... 22:06, 01 lis 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
mmeg napisał(a)
Aha, pierwsza pęcherznica, ktora najbardziej ucierpiała sąsiaduje bezpośrednio z kompostownikiem... może nadmiar substancji odżywczych? Czy to bez sensu?

Kompostu nie można przedawkować
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
mmeg 05:04, 02 lis 2020

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
sylwia_slomczewska napisał(a)

Kompostu nie można przedawkować


No tak mi się wydawało,że to bez sensu W każdym razie dziękuję za wszystkie wskazówki, będę wdrażać
kris 13:15, 08 lis 2020

Dołączył: 08 lis 2020
Posty: 1
Witam.
Jako, że świeżo interesuję się tematem chciałem skonsultować z Wami moje problemy. Na zdj, nr 1 mam hubę na jednej gałęzi. Póki co chcę tylko odciąć tą gałąź i obserwować.
Zdjęcia nr 2 i 3 to gałęzie jabłoni. Pytanie czy te małe grzybki to również huba czy coś innego?
Zdjęcia 4,5,6 to pień śliwy. Co to za pleśń, narośl?
Zdjęcia 7 i 8 to czereśnia. Czy ten wyciek to rak bakteryjny czereśni.
Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem.
Witkacy1 10:00, 22 lis 2020

Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 2
Witajcie drodzy forumowicze,
Jestem tutaj pierwszy raz – dzien dobry

Mam wielki problem z moimi drzewkami – jodly kaukaskie i swierki kłujące.
Maja dopiero rok – sadzone pazdziernik 2019. Pierwszą zimę miały ciężką – rosną na odsloniętym i wietrznym terenie wiec troche zmarzly ale trzymały się dzielnie. Wiosną całe zarosly chwastami (przez koronawirusa!). Teraz jesienia wiele z nich wygląda tak jak na załączonych zdjęciach. Dodam że niektore wyglądają super zdrowo a niekture całe zbrązowiały.
Proszę powiedzcie co to waszym zdaniem może być? W ogrodniczym powiedziano mi że grzyby i żeby pryskać ridomil gold. Ale bardzo zalezy mi na waszej opinii – czy to na pewno grzyby.

Z gory dziękuję za wszelkie sugestie.
Krzysztof




Gardenarium 09:17, 17 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kris napisał(a)


Jeśli drzewo opanowała huba, nie jest już do uratowania i powoli padnie drzewo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:20, 17 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witkacy1 napisał(a)







Tutaj może być cała gama przyczyn, wszystko, susza, zagęszczenie z pwodou chwastów, słabe warunki wzrostu, może być choroba grzybowa, może osutka? Opryskaj Amistarem kilkakrotnie ale na wiosnę, może to też być przędziorek (zaobserwuj pod lupą czy nie ma szkodników - małych pajączków) ... opryskaj preparatem na przędziorki.

a na teraz moja rada:

Popraw im warunki, wypiel wokół, wyściółkuj a na wiosnę podsyp nawozem i przemieszaj z glebą. Podlewaj jeśli nie jest tam mokro, a sucho.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Brzozowadzie... 20:26, 19 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Witajcie, na jednej z moich śliw wiśniowych Pissardi zauważyłam niepokojące objawy:


Mam obawy, że to rak bakteryjny pestkowych. Czy drzewo jest jeszcze do uratowania, czy lepiej wyciąć, żeby nie zarażało pozostałych (narazie zdrowych)śliw? Co powinnam zrobić?
Nie da się wszytskich zmian wyciąć, niektóre są na głównym pniu lub konarach. A drzewo to pełni u mnie ważną (osłonową) rolę.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
sylwia_slomc... 21:59, 19 mar 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
A z tych pęknięć coś się sączy? Bo przy raku bakteryjnym często wyciek jest...
Jeśli nie to może to tylko spękania kory po mrozowe, bo nie były pobielone....
Ja bym pro forma solidnie opryskała przeciwko rakowi i zgniliźnie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 09:13, 20 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Agato, moja Prunus cistena też to miała. To reakcja na stress. Nie znam polskiej nazwy. Powinnaś bardziej zadbać o to drzewo, zbadać Ph w korzeniach - to najważniejsze, podlewać w czasie suszy, dokarmić organicznie. Jeśli się da to chronić pień przed słońcem i wtedy warto pobielić go tak jak zimą przed mrozem.
Obserwuj, czy będą zmiany na liściach i kwiatach.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Brzozowadzie... 10:54, 20 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dzięki dziewczyny. Z tych pęknięć nic się nie sączy. ień nie jest wogóle wystawiony na słońce, to południe i płot cieniuje cały jego pień, więc to nie słońce. Jedynie pamiętam, że dwa lata temu miałam duży grad, który poranił młode gałązki dość mocno.

____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies