Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Anitka 10:11, 06 sie 2019


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7773
Ula odnośnie pomysłu na nowy murek. Żeby taki murek fajnie wyglądał nawet 20 cm to dobrze żeby nie zasłaniał tych najniższych roślinek. Musiałbyś podnieść poziom tej rabaty za nim. Nie mogą rośniki za murkiem być posadzone, lepiej jak poziom ziemi za jest tylko delikatnie niższy. Wówczas te roślinki na pierwszym planie są widoczne i niektóre mogą się z niego wylewać lub przewieszać, częściowo przysłaniają górną część kamieni i wówczas nie ma takich dysproporcji. Chyba że wybierzesz niższy murek - wersja trzecia kamienia. Biorąc pod uwagę stojącą wodę to lepszy ten pomysł 2. Będzie 2 w 1 placyk i część służąca za drenaż.

Możesz tak delikatnie zniwelować różnice poziomów ścieżki i tej rabaty z boku. Tylko tam gdzie u mnie kamyczek ty masz rabatę a gdzie te płyty obniżone to u ciebie placyk żwirowy. Możesz użyć tych kamieni co masz u siebie.





Ula a jeśli chodzi o oddzielenie murków od trawnika to nie tylko chodzi o to by trawa nie przerastała, ale też musisz zwrócić uwagę na jazdę kosiarką. Kamienie są nie równe i kosiarka nie wjedziesz w każdą szczelinę, nawet podkaszarka się nie sprawdzi a szkoda ją kupować. Ja przed murkami tam gdzie dochodzi trawnik mam położona obwódkę na szerokość 1 kostki, na po której jeździ kółko kosiarki. To nie jest rozwiązanie idealne, bo trzeba od czasu do czasu przypilnować trawę by nie przerastała kostki. Można też zakopać listwę (lub ekobordy) odsuniętą od murków na szerokość około 5-10 cm a przestrzeń pomiędzy listwą i murkiem wysypać żwirem. Pod żwir mate szmatę.


Zobaczysz to usunę zdjęcia.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Urszulla 11:22, 06 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Anitka napisał(a)
Ula odnośnie pomysłu na nowy murek. Żeby taki murek fajnie wyglądał nawet 20 cm to dobrze żeby nie zasłaniał tych najniższych roślinek. Musiałbyś podnieść poziom tej rabaty za nim. Nie mogą rośniki za murkiem być posadzone, lepiej jak poziom ziemi za jest tylko delikatnie niższy. Wówczas te roślinki na pierwszym planie są widoczne i niektóre mogą się z niego wylewać lub przewieszać, częściowo przysłaniają górną część kamieni i wówczas nie ma takich dysproporcji. Chyba że wybierzesz niższy murek - wersja trzecia kamienia. Biorąc pod uwagę stojącą wodę to lepszy ten pomysł 2. Będzie 2 w 1 placyk i część służąca za drenaż.

Możesz tak delikatnie zniwelować różnice poziomów ścieżki i tej rabaty z boku. Tylko tam gdzie u mnie kamyczek ty masz rabatę a gdzie te płyty obniżone to u ciebie placyk żwirowy. Możesz użyć tych kamieni co masz u siebie.





Ula a jeśli chodzi o oddzielenie murków od trawnika to nie tylko chodzi o to by trawa nie przerastała, ale też musisz zwrócić uwagę na jazdę kosiarką. Kamienie są nie równe i kosiarka nie wjedziesz w każdą szczelinę, nawet podkaszarka się nie sprawdzi a szkoda ją kupować. Ja przed murkami tam gdzie dochodzi trawnik mam położona obwódkę na szerokość 1 kostki, na po której jeździ kółko kosiarki. To nie jest rozwiązanie idealne, bo trzeba od czasu do czasu przypilnować trawę by nie przerastała kostki. Można też zakopać listwę (lub ekobordy) odsuniętą od murków na szerokość około 5-10 cm a przestrzeń pomiędzy listwą i murkiem wysypać żwirem. Pod żwir mate szmatę.


Zobaczysz to usunę zdjęcia.



Anitko, dzięki wiedziałam że będziesz mi pomocna. Nie usuwaj bo obraz najlepiej przemawia w sprawach technicznych.
Czyli pomysł ze żwirkiem byłby realny to byłaby dość znaczna rewolucja

Oczywiście to była tylko przymiarka kamieni. Dosypanie ziemi będzie konieczne i roślinki pójdą lekko wyżej. Niezależnie od rabaty żwirowej.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Gosialuk 18:19, 07 sie 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Kibicuję zmianom, ale nie potrafię pomóc. Na szczęście pojawił się dobry duszek.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Urszulla 23:28, 07 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Gosialuk napisał(a)
Kibicuję zmianom, ale nie potrafię pomóc. Na szczęście pojawił się dobry duszek.


Tutaj zawsze się uda znaleźć pomoc i poradę. Trawię plany i kalkuluję koszty.

A dziś cięłam tuje, bardzo zwęziłam...muszą się pozbierać. A za płotem mam pięknie przystrzyżone tawuły. Zostało tylko rozprawić się z chwastami przy murku.


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 07:47, 08 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
I to co lubię najbardziej czyli limonkowy kolor

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 12:50, 08 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Przy okazji prac nad nowymi miejscami doszłam do wniosku że przy okazji spadających codziennie liści trzeba wykończyć rabatę w kierunku gruszy i tak usypuję systematycznie liście i warstwy ziemi. Już kawałek się powiększył



U mie ciągle coś się dzieje bo mam "rozgrzebane" kilka miejsc...zawsze coś trzeba udoskolalić....i tak krok po kroku idzie do przodu.



A dziś przyłapane na gorącym uczynku. Zjadły mi znów aralię wylazły spod ziemi i kamieni a myślałam że tu nie mam ślimaków.




Tuje mam pocięte. Teraz ciągle duże prace ogrodowe lecą, mało kosmetyki

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 09:16, 09 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
W sprawie żwirku przemyślałam temat więc kolejnej rewolucji w tym roku nie będę rozgrzebywać. A jeżeli udałoby się zrobić drenaż i uporządkowanie pod murem budynku to i tak aż nadto będzie. Bo własnymi rękami muszę pracować, nie cudzymi.

A jeszcze wiele prac innych znajdę po drodze. Na edenkowej też zmiany muszą być. Za niedługo edenki pokażą mnóstwo kwiatków ale chyba mniejszych w drugim kwitnieniu. Tymczasem róża Goethe mnie zachwyciła ilością kwiatków



____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 10:51, 11 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Chwila dla róż się zaczyna u mnie

Chopin nieujarzmiony to jest róża która potrzebuje jakiś obręczy dekoracyjnych bo w każdym kwitnieniu u mnie jest zachwycająca





Edenki w początkach kwitnienia, podlewałam je w lipcu non stop

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 10:57, 11 sie 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Nawet róża miniaturowa jest śliczna



I liliowce



____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
paniprzyroda 10:59, 11 sie 2019

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826



Takiej zieleni trawnika u mnie nie uświadczysz. Edenki szaleją w tym roku.
____________________
Dwa ogrody
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies