Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Fitoremediacja czyli biorekultywacja i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Fitoremediacja czyli biorekultywacja i nie tylko

Mazan 12:38, 16 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Margarete

Zamiast pisać 'lub' postawiłem ukośnik, co oznacza to samo. Napary/wywary są o tyle lepsze od gnojówek, że nie dają tak odrażającego zapachu. Uboższe są jednak o mikroorganizmy, które rozwiną się w glebie. Oprysk nimi to interwencyjna dostawa mikroelementów, szczególnie roślinom kwitnącym i owocującym oraz wyczerpanym przymrozkami. Dobrym dodatkiem dla wywarów jest wyciąg z kompostu ANHK jako dostarczyciel mikroorganizmów glebowych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margerytka40 06:56, 17 maj 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Właśnie trafiłam na ten wątek i zainteresowaniem go przeczytałam. Dało mi do myślenia zwłaszcza zjawisko oddziaływania jednych roślin na drugie. Trochę się zmartwiłam bo miałam plan by podsadzić moje dwie sosny niwaki hakonechloa macra . Teraz już sama nie wiem. Przecież hakone to trawa,więc chyba sosna to dla niej złe sąsiedzctwo.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Mazan 11:26, 17 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Margerytka40

Dwie sosenki to nie las, ale problemem może okazać się różnica w zapotrzebowaniach. Hakonechloa potrzebuje gleb żyźniejszych i bardziej wilgotnych, a to zdopinguje sosny do silnego rozrastania się i podbierania wody oraz składników. Zimą, gdy trawa cierpi z nadmiaru wilgoci, taki układ byłby korzystny. Najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie traw poza systemem korzeniowym sosen, ale przy stałym podlewaniu pióropusz trawy nie powinien ucierpieć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margerytka40 12:02, 17 maj 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Dziękuje, myślę w takim razie że spróbuję z tą hakone. Są to miejsca raczej wilgotne właśnie. Zastanawia mnie jeszcze ta odległość poza systemem korzeniowy sosen. Sosny chyba nie mają zbyt rozległego systemu korzeniowego. Czy 1M od pnia wystarczy ,a może 1,5.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margarete 12:36, 17 maj 2017


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
Mazan napisał(a)
Margarete

Zamiast pisać 'lub' postawiłem ukośnik, co oznacza to samo. Napary/wywary są o tyle lepsze od gnojówek, że nie dają tak odrażającego zapachu. Uboższe są jednak o mikroorganizmy, które rozwiną się w glebie. Oprysk nimi to interwencyjna dostawa mikroelementów, szczególnie roślinom kwitnącym i owocującym oraz wyczerpanym przymrozkami. Dobrym dodatkiem dla wywarów jest wyciąg z kompostu ANHK jako dostarczyciel mikroorganizmów glebowych.


Pozdrawiam

Ok, dzieki juz wszystko wiem - i działam.
O rezultatach poinformuje
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Mazan 12:43, 17 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Margerytka40

Myślę, że tak. Przy suchszym sezonie letnim sosny sięgną głębiej i strachy będą na Lachy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margerytka40 12:52, 17 maj 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Dziekuję jeszcze raz i cieszę się że nie będę musiała zmieniać planu. Tam nawet zwykła trawa rośnie z dobrym skutkiem więc chyba nie będzie tak źle.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Fama 11:04, 29 maj 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Mam pytanie odnośnie oprysków. Pryskamy cały sezon, aż do przymrozkow z wyłączeniem owocowania? Chodzi mi o opryski HT i propionianem na agrest, porzeczki, truskawki i poziomki, oraz HT i jodynę na borówki.
____________________
Ciasny ale własny
Mazan 11:11, 29 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fama

Dlaczego "z wyłączeniem owocowania"? To preparaty ekologiczne i jeśli nie chcesz 'posmaku' wystarczy spłukać owoce.Okresu karencji niema. Pozostałe uwagi są dobre.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
iwonkap 11:28, 29 maj 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Mam pytanko o PW - borowki nie pryskać ? bo gdzieś wyczytałam ze tym w przeciwieństwie do OW można pryskać wszystko/tez kwasolubne ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies