Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

KasiaBawaria 08:10, 17 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ewa, one rozkladaja resztki roslinne, sa czesto na komposcie ale nie musza.Jak jest Ph za niskie to wtedy jest ich bardzo duzo.
____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 21:26, 17 mar 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Kasia a powiedz mi jak się to łączenie sprawdza ? hortensis nie są wypierane przez foetida ? z tego co czytałem Eisenia Hortensis dłużej dojrzewają i wolniej się rozmnażają.
____________________
pozdrawiam Michał
KasiaBawaria 07:38, 18 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Nie zauwazylam, zeby jakos negatywnie na siebie dzialaly. Foetida mam od tescia, wzielam ok 200 sztuk. Hortensis mam od jajeczek. Dzielilam juz wielokrotnie hodowle i nadal mam w kazdej wiecej hortensis. Hodowle w pojemniku mam od ponad 1,5 roku.
____________________
Zapraszam na kawe
ewa_k 05:40, 19 mar 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Kasia, pod Twoim wpływem zainteresowałam się mączką bazaltową. I jak to ja, nie idę na łatwiznę i kupuję hurtowo .... 1 tonę. Znalazłam dostawcę który dostarcza w big bagach. Tyle się naczytałam o tym, że wypróbuję w ogrodzie. Może na moje piaski plus kompost coś pomoże?
Nie mam dostępu do obornika krowiego w dużych ilościach, a po wpisach Danusi boję się używać końskiego, ze względu ma możliwość ściągnięcia turkuci.
Chyba że wcześniej przerobiłyby go dżdżownice. Czy wtedy też jest zagrożenie ściągnięcia turkuci?
Tam gdzie kupowałam swoje na początek hodowli "mnożyły" się właśnie w końskim.
Czy dobrze kombinuję?
O koński nawóz łatwiej.
____________________
Ewa
KasiaBawaria 07:38, 19 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Z tego co czytalam, po ostrzezeniach Danusi, turkucie sciaga cieply swiezy obornik stosowany jesienia. Bo one w nim zimuja. Fakt, turkucie lubia obornik. Ja daje obornik tylko dla dzdzownic. Wtedy z niego nic nie zostaje, tylko czarna ziemia. Nie sadze, zeby sciagal wtedy te owady. Humus z dzdzownic (przy jego wyrobie stosuje sie obornik wymieszany z lucerna i to daje sie do zjedzenia dzdzownicom) stosuje juz 4 rok i narazie turkuci nie mam. Kupuje pare workow co roku. Tym razem sie zdziwilam, bo humus byl pelen malutkich dzdzownic i ich jaj. Nalapalam i dalam do trzeciego kompostownika.



____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 07:42, 19 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A tu wlasnorecznie wyprodukuwoany wegiel ze slomy i drewna, do produkcji terra preta.

Wegiel wiaze skladniki odzywcze, nasiaka nimi jak gabka poprzez swoja porowata strukture i potem oddaje powoli roslinom, zapobiegajac w ten sposob wyplukiwaniu.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 07:46, 19 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A tu zastosowanie kompostu z dzdzownic, niestety po niemiecku, ale moze komus sie przyda. Znalezione necie.

Dawkowanie
____________________
Zapraszam na kawe
ewa_k 16:30, 19 mar 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
KasiaBawaria napisał(a)
A tu wlasnorecznie wyprodukuwoany wegiel ze slomy i drewna, do produkcji terra preta.

Wegiel wiaze skladniki odzywcze, nasiaka nimi jak gabka poprzez swoja porowata strukture i potem oddaje powoli roslinom, zapobiegajac w ten sposob wyplukiwaniu.


A jak to robisz i stosujesz?
Pierwszy raz o tym słyszę.
____________________
Ewa
KasiaBawaria 20:21, 19 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
https://pl.wikipedia.org/wiki/Terra_preta

Wypelniam np. sloma puszki, ktore maja zamykane wieko.Musi byc dziura, lub dwie, by gazy ze spalania mogly sie ulotnic.Ma byc maly doplyw tlenu. Wkladam do kominka pod koniec palenia. Juz drewna nie dokladam. Rano wyjmuje ostygnieta puszke, wysypuje wegiel.

Tutaj doswiadczenia
doswiadczenia

Wazne by nie dodawac wegla do swiezo sadzonych roslin, tylko do tworzacego sie kompostu. On wtedy''laduje'' sie. Natomiast jak damy bez aktywowania go pod rosliny, bedzie zabieral i blokowal pobieranie przez nie substancji odzywczych. Czyli szkodzil.
____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 14:28, 20 mar 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Kasia jeśli Ewa kupuje tonę maczki za jednym razem to może chałupnicze metody wytwarzania kilku kilogramów mogą jej nie wystarczyć

Ewa tu jeszcze przepis po polsku - i językowo i mentalnie

terra preta po polsku

choć wedle tego przepisu bałbym się uprawiać na tym np. warzywa czy owoce. Rośliny ozdobne owszem.
Warto też poczytać komentarze.
____________________
pozdrawiam Michał
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies