Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

paulaa 21:11, 17 kwi 2019


Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 280
Ja czytałam gdzieś albo i mi w szkółce powiedzieli, że samego torfu nie można bo to nie jest podłoże, że albo torf z ziemią zmieszać albo gotowe podłoże dedykowane pod rośliny. Poczytaj może o tym.
____________________
Stwórz ze mną mój ogród
LukaszS 13:30, 24 maj 2019

Dołączył: 09 mar 2018
Posty: 12


czy zwykły torf odkwaszony 80 litrów z Castoramy może być w skrzyniach? zrobiłem 4 skrzynie o wymiarach 2mx1m a ceny ziemi pod warzywa są kosmiczne.


Jeżeli potrzebujesz więcej ziemi, to kup luzem - więcej płaci się za transport, niż ziemię. Docelowo- najlepszy kompost i przed- oraz poplony. Ja przez cały okres wegetacyjny dorzucam skoszoną trawę - ściółkuję i chwasty bez nasion oraz resztki roślin - nać marchwi, liście starszych buraczków krzaczki fasoli.
AgaCzek 23:17, 11 lip 2019


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Napisz jeszcze jaka wysokość tych skrzyń - na moje 120x120 wysokość 60cm poszła caluteńka wywrotka ziemi. A wcale nie wyglądały na takie wielkie i zeszło wszystko i jeszcze dokupiliśmy kilka worków ziemi pod warzywa z casto na samą górę
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Gardenarium 23:23, 11 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kemotd napisał(a)
czy zwykły torf odkwaszony 80 litrów z Castoramy może być w skrzyniach ? zrobiłem 4 skrzynie o wymiarach 2mx1m a ceny ziemi pod warzywa są kosmiczne.


Nie, nie może być, jest jałowy, czyli nic nie wnosi, poza tym jak wyschnie, to jak pieprz, nic nie będzie w stanie go nawodnić.

Powyżej - dobre rady
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dorocia 13:05, 25 lip 2019


Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 20

Pomocy, na dolnych liściach moich pomidorów pojawiły się liczne, czarne plamki. Chore liście oberwałam, ale wyżej widzę, że tez pokazują się czarne kropeczki. Chyba to jakieś choróbsko. Czy ktoś wie, co powinnam zrobić? Mam akurat gnojówke z pokrzyw - może opryskać, pomoże?
karo 11:15, 05 lut 2020


Dołączył: 16 lut 2014
Posty: 369
Mój warzywnik w skrzyniach.

____________________
Karolina - Moja działka
Gardenarium 08:06, 06 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale wypasione warzywa, aż kipi, wspaniale.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaCzek 13:12, 22 lut 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Kurcze - widząc te warzywniki Karo chyba poproszę męża o następne dwie skrzynie bo mam ciągły niedosyt warzywnika (tylko muszę chwilę odczekać - najpierw szklarenka bo chwilowo stoi w garażu i nie mam gdzie parkować)

Karo cudne donice!
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Magara 00:50, 08 mar 2020


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
Kochani, mam problem, może ktoś pomoże...
W zeszłym sezonie dorobiłam się warzywnika w skrzyniach - radość wielka i wszystkich na własne warzywa namawiam
Działkę mam letniskową, w zimie nas tam nie ma, więc jesienią skrzynie zostały uprzątnięte i pozostawione same sobie. Kilka dni temu będąc na działce zauważyłam, że lokalne koty szczególnie sobie te moje pozostawione na zimę skrzynie upodobały i traktują je jak kuwety Ziemka fajna, łatwiej zakopać - no nawet te moje-nie moje kociska rozumiem, ale problem mam ja bo nie wiem co dalej robić a czas siania się zbliża
Zakładam, że tą warstwę wierzchnią z kocimi odchodami muszę usunąć - dobrze myślę (o kocim oborniku nie słyszałam nic dobrego ale może nie doczytałam zbyt wnikliwie ) ???
Tylko nie wiem co dalej robić, żeby kotom wytłumaczyć, że to jednak jest warzywnik a nie kuweta...
Już w zeszłym roku zapożyczyłam od Ewy-Andy pomysł z ustawianiem w skrzyniach doniczek co miało zapobiegać wylegiwaniu się kotów i tarzaniu w ziemce w skrzyniach - pomogło, ale to było na etapie kiedy warzywa już rosły
Co robić jednak w momencie kiedy ja chcę siać, a koty mają swoje potrzeby fizjologiczne i uważają, że moje skrzynie właśnie do tego celu zostały ustawione???
Może ktoś z Was miał podobny problem i jakoś sobie z nim poradził???
Będę wdzięczna za każdy pomysł (płotki już rozważałam, ale wiadomo - płotek dla kota to tyle co nic )
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gardenarium 07:08, 08 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba wtykać rozczapirzone gałązki, najlepiej kolczaste w świeże wysiewy. Albo je układać na wierzchu.

Wejdź na ten link Link

Zobaczysz tutaj siatki, powtykane widelce plastikowe, położone patyki itd itp.

Poczytałam o sposobach odstraszenia kotów w warzywniku:

- Ułożenie skórek cytrusowych
- Postaw tam kuwetę
- Może zrób oddzielną skrzynkę z piaskiem
- Zraszacze (tryskacze) aktywowane ruchem, kto wchodzi tryskacz leje wodę na kota, kot ucieka
- odstraszacze ultradżwiękowe
- siatka dla ptaków
- koty nie znoszą zapachu czosnku
- jeśli koty są bezdomne - łapanie w pułapkę żywołowną, w sposób humanitarny je złapiesz i odwieziesz do schroniska

W Anglii mają specjalne maty z plastikowymi kolcami

Maty

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies