Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działeczka koło Muzeum

Pokaż wątki Pokaż posty

Działeczka koło Muzeum

Kasya 10:04, 16 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
u mnie byl od razu bunt na zapowiedz takich plackow
ale zrobie to jak tylko pogoda bedzie bardziej sprzyjajaca
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
07:25, 18 maj 2014
Madziu, przybywam z zapytaniem o te koszyczki z cebulami tulipanów. Możesz mi objaśnić od poczatku o co z tym chodzi?? To znaczy jakie to koszyczki dokłądnie, jak się je wkopuje, kiedy wykopuje i gdzie potem trzyma. No i co dalej z nimi??
Tak od poczatku: kupuje tulipany i co dalej??
madzielena 14:22, 19 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Kalamandyna napisał(a)
Madziu, przybywam z zapytaniem o te koszyczki z cebulami tulipanów. Możesz mi objaśnić od poczatku o co z tym chodzi?? To znaczy jakie to koszyczki dokłądnie, jak się je wkopuje, kiedy wykopuje i gdzie potem trzyma. No i co dalej z nimi??
Tak od poczatku: kupuje tulipany i co dalej??


Już wyjaśniam:

w sklepach ogrodniczych można dostać takie oto koszyczki
mają różne kształty, są też prostokątne. Kupujesz wg potrzeb.

Na dno koszyka sypiesz ziemię na 1-2 cm, wkładasz cebule, koszyk wraz z zawartością zakopujesz zachowując mniej więcej zasadę, że cebule powinno się sadzić na głębokość równą trzykrotnej wielkości cebul (cebula ma 2 cm, koszyk sadzisz na 6 cm). Przy cięższych glebach sadzimy płycej.

Raczej nie powinno być widać brzegów koszyka, kiedy go zasypiesz ziemią.

Po przekwitnięciu tulipanów i zaschnięciu liści koszyk wykopujesz, usuwasz ziemię i wyjmujesz cebule.

Ot, i wszystko

W ten sposób sadzić można wszystkie cebulowe, nie tylko tulipany.
U mnie nie ma nornic, tulipanów mam raptem parę sztuk więc tak nie sadzę. Myślę też, że łatwiej znaleźć tulipany po zaschnięciu dzięki tym koszykom.
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
19:45, 19 maj 2014
Dziękuje serdecznie za odpowiedź ale ci dalej z tymi cebulami robić?
Madziu a kogo jest ten blog?? Pytam bo ciekawy bardzo
Asisko_2005 22:44, 19 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2013
Posty: 1332
To nie zostawiacie cebul tulipanów na zimę?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3265-mlody-ogrodek-dyletantki
madzielena 10:00, 20 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Asisko_2005 napisał(a)
To nie zostawiacie cebul tulipanów na zimę?


Asiu ja zostawiam, ale mam tylko 8 sztuk tulipanów No i nie mam nornic.
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
madzielena 10:11, 20 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Kalamandyna napisał(a)
Dziękuje serdecznie za odpowiedź ale ci dalej z tymi cebulami robić?
Madziu a kogo jest ten blog?? Pytam bo ciekawy bardzo


Z cebulami można zrobić tak - po zaschnięciu liści wykopujemy cebule, czyścimy z ziemi i zostawiamy do wyschnięcia w suchym przewiewnym miejscu.
Temperatura przechowywania ok. 20 do 25 stopni.
W ubiegłym roku, z racji przebudowania rabat, wykopałam wszystkie cebulowe. Trzymałam je po oczyszczeniu w piwnicy w plastikowej skrzynce. Dobrze się przechowały.

Ważne jest aby wykopywać je wg kolorów bądź odmian, żeby ich nie pomieszać. Można wcześniej, zanim zaschną liście, oznaczyć co gdzie rosło, bo potem po zaschnięciu nie sposób ich odnaleźć ani rozpoznać

Blog przypadkowy - szukałam dobrego zdjęcia koszyków na cebule.

A propos blogów - pewnie znasz blog zojalitwin? Genialne opisy roślin - absolutny MUST READ ogrodnika
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
madzielena 10:53, 20 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Cofam się w czasie do początku sezonu i oto nasze plany na ten rok, na tłusto zaznaczone zrealizowane

Plany na ten rok:

1. stworzenie warzywnika w nowym miejscu, przesadzenie zbyt gęsto posadzonych malin, zagospodarowanie miejsca po starym warzywniku (planuję zakątek krzewów owocowych - borówki, jeżyny, maliny) z tą różnicą że w starym warzywniku są ogórasy i cukinie, rabarbar i lubczyk, fasolka szparagowa
2. dokończenie prac związanych z altanką - prace przy dachu, umocowanie rynien i zbiornika na deszczówkę
3. stworzenie rabaty jednorocznej
4. budowa trejażu i piaskownicy dla dzieci (może coś więcej?)
5. zadbanie o trawnik, tam gdzie nie było to zrobione
6. umocowanie siatki na słupkach ogrodzeniowych
7. oczko wodne (mamy robić ja i córka)
8. stworzenie miejsca na ognisko
9. zbudowanie drugiego kompostownika
10. pokrycie dachu altanki i zakonserwowanie jej (?)


Jak widać, część za nami
Teraz na pierwszy ogień idzie dokończenie piaskownicy, niezaplanowana wcześniej budowa atrakcji dla dzieci - zjeżdżalni, huśtawki, ogarnięcie trawnika oraz altanka a właściwie jej dach.

Na koniec garść zdjęć:



papryka i bób


Papryka to mój mały eksperyment - jak urośnie pod chmurką?
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
Kasya 10:55, 20 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
madzielena napisał(a)
Cofam się w czasie do początku sezonu i oto nasze plany na ten rok, na tłusto zaznaczone zrealizowane

Plany na ten rok:

1. stworzenie warzywnika w nowym miejscu, przesadzenie zbyt gęsto posadzonych malin, zagospodarowanie miejsca po starym warzywniku (planuję zakątek krzewów owocowych - borówki, jeżyny, maliny) z tą różnicą że w starym warzywniku są ogórasy i cukinie, rabarbar i lubczyk, fasolka szparagowa
2. dokończenie prac związanych z altanką - prace przy dachu, umocowanie rynien i zbiornika na deszczówkę
3. stworzenie rabaty jednorocznej
4. budowa trejażu i piaskownicy dla dzieci (może coś więcej?)
5. zadbanie o trawnik, tam gdzie nie było to zrobione
6. umocowanie siatki na słupkach ogrodzeniowych
7. oczko wodne (mamy robić ja i córka)
8. stworzenie miejsca na ognisko
9. zbudowanie drugiego kompostownika
10. pokrycie dachu altanki i zakonserwowanie jej (?)


Jak widać, część za nami
Teraz na pierwszy ogień idzie dokończenie piaskownicy, niezaplanowana wcześniej budowa atrakcji dla dzieci - zjeżdżalni, huśtawki, ogarnięcie trawnika oraz altanka a właściwie jej dach.

Na koniec garść zdjęć:

papryka i bób


Papryka to mój mały eksperyment - jak urośnie pod chmurką?



jest czarno na bialym to bedziemy kontrolowac

a co z papryka nie tak ?

ja wlasnie tez sadze do skrzynek....
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Kasya 10:56, 20 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
a, jeszcze chcialam zapytc czy bob to da rade 2 x w roku czy nie bardzo ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies