Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działeczka koło Muzeum

Pokaż wątki Pokaż posty

Działeczka koło Muzeum

Kasya 11:02, 15 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
madzielena napisał(a)


Pokrzywa ma wiele zastosowań w kuchni - pracując na moim "poletku" słyszałam o zupie z pokrzywy, jak również sałatce.
Placki, o których wspominałam, są o tyle ciekawe, że mają neolityczny rodowód - jako danie bardzo sycące i ogólnie dostępne, cieszyły się dużym wzięciem
A ten koktajl z pokrzyw ciekawa sprawa - chyba się skuszę jak mi urosną takie czyste w rezerwacie


podaj dokladny przepis na te placuszki
jak trzeba przygotowac pokrzywę ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
madzielena 11:18, 15 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Kasya napisał(a)


podaj dokladny przepis na te placuszki
jak trzeba przygotowac pokrzywę ?


Kasya osobiście tych placuszków jeszcze nie robiłam - dziś zbiorę pokrzywę i zrobię, żeby spróbować.

Przepis analogiczny do tego który ja podałam znalazłam na tym blogu.

Powiem w skrócie - bierzemy pokrzywy młode - majowe albo wierzchołki starych pokrzyw czyli części najmniej włókniste.
Tniemy w rękawiczce na małe kawałki.
Pokrzywy powinno być objętościowo 4 razy więcej niż ciasta (to ważne, gdyż inaczej placki będą się rozpadać).
Ciasto robimy w mąki i wody, dodajemy sól. Powinno mieć konsystencję gęstej śmietany.
Dodajemy do ciasta pokrzywy, mieszamy.
Smażymy jak placki ziemniaczane, na rumiano.

Buon Apettit!
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
regli 11:20, 15 maj 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Wykus wspominam wyjątkowo, to była rewelacyjna lekcja historii. Ognisko, prawdziwi partyzanci i ich opowieści prawie do rana. Wątpię, by ktoś jeszcze z nich tam przyjeżdżał, a szkoda, bo Mateusz by wsiąkł jak nic w ten klimat
Z Klimontowa pochodzi moja teściowa i przy okazji 50. rocznicy ślubu teściów, odwiedziliśmy tamte strony, ale tak trochę na szybko i bardziej ze zwiedzaniem miejsc ich młodości, niż historycznych.
Madziu, zastanowię się co by nas najbardziej interesowało i zwrócę się do Ciebie, jako fachowca
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
Kasya 11:27, 15 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
madzielena napisał(a)


Kasya osobiście tych placuszków jeszcze nie robiłam - dziś zbiorę pokrzywę i zrobię, żeby spróbować.

Przepis analogiczny do tego który ja podałam znalazłam na tym blogu.

Powiem w skrócie - bierzemy pokrzywy młode - majowe albo wierzchołki starych pokrzyw czyli części najmniej włókniste.
Tniemy w rękawiczce na małe kawałki.
Pokrzywy powinno być objętościowo 4 razy więcej niż ciasta (to ważne, gdyż inaczej placki będą się rozpadać).
Ciasto robimy w mąki i wody, dodajemy sól. Powinno mieć konsystencję gęstej śmietany.
Dodajemy do ciasta pokrzywy, mieszamy.
Smażymy jak placki ziemniaczane, na rumiano.

Buon Apettit!


na fotce wyglądaja ladnie
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
regli 13:05, 15 maj 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 760
Znalazłam przepis na ten koktajl, pozwolę sobie wrzucić Ci przepis, może Ci się spodoba:

Zielony szejk z liśćmi pokrzywy
Porcja dla 2 osób

Składniki:
2 jabłka pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone w ćwiartki
sok wyciśnięty z 4 pomarańczy
garść liści pokrzywy lub 50 ml soku wyciśniętego z pokrzywy

Przygotowanie:
Wszystkie składniki miksujemy na jednolity płyn. Przelewamy do szklanek. Podajemy najlepiej 30 min. przed śniadaniem.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3227-dzialka-ktora-kiedys-moze-bedzie-ogrodem
Asisko_2005 20:51, 15 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2013
Posty: 1332
Madzialenko, pięknie wszystko podsumowałaś. Aczkolwiek można jeszcze dorzucić ruiny w Iłży i święty Krzyż.
Nowa wersja Krzemionek bardzoooo nam się podoba. Szkoda tylko, ze będę w pracy jak będzie emitowany program z Tobą. Myślę, ze później gdzieś w necie da się to odszukać?

Pogodę mamy pod psem, ale za to rośliny rosną jak na drożdżach po tych ulewach. Szkoda tylko, ze nie mam kiedy trawy skosić.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3265-mlody-ogrodek-dyletantki
madzielena 09:35, 16 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Asisko_2005 napisał(a)
Madzialenko, pięknie wszystko podsumowałaś. Aczkolwiek można jeszcze dorzucić ruiny w Iłży i święty Krzyż.
Nowa wersja Krzemionek bardzoooo nam się podoba. Szkoda tylko, ze będę w pracy jak będzie emitowany program z Tobą. Myślę, ze później gdzieś w necie da się to odszukać?

Pogodę mamy pod psem, ale za to rośliny rosną jak na drożdżach po tych ulewach. Szkoda tylko, ze nie mam kiedy trawy skosić.


Asiu mnie tam nie będzie - program jest tylko o Krzemionkach

Nie wymieniłam Świętego Krzyża, ponieważ z tego co pamiętam, syn Renatki już tam był na wycieczce szkolnej.

O Iłży mi się zapomniało, bo tak jakoś wzięłam sobie do serca, żeby pisać się o świętokrzyskim.

Dzięki za podpowiedź
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
madzielena 09:36, 16 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
regli napisał(a)
Znalazłam przepis na ten koktajl, pozwolę sobie wrzucić Ci przepis, może Ci się spodoba:

Zielony szejk z liśćmi pokrzywy
Porcja dla 2 osób

Składniki:
2 jabłka pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone w ćwiartki
sok wyciśnięty z 4 pomarańczy
garść liści pokrzywy lub 50 ml soku wyciśniętego z pokrzywy

Przygotowanie:
Wszystkie składniki miksujemy na jednolity płyn. Przelewamy do szklanek. Podajemy najlepiej 30 min. przed śniadaniem.


Fajny przepis tylko czemu trzeba pić ten napój przed śniadaniem? Uzasadniali to jakoś?
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
Kasya 09:54, 16 maj 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42176
A placuszki robilas ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
madzielena 10:02, 16 maj 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Kasya napisał(a)
A placuszki robilas ?


Nie zdążyłam w pracy zebrać pokrzyw przed wielką ulewą. Wybieramy się dziś z kolegą do rezerwatu i zbiorę je
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies