Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Chwasty w ogrodzie - odchwaszczanie

Pokaż wątki Pokaż posty

Chwasty w ogrodzie - odchwaszczanie

Adison 07:10, 26 sie 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
no to ok. pewnie na początku będzie ciężko ale z sezonu na sezon, będzie mniej. z resztą na rzędy z tujami potrzebuje niecałą godzinę raz na dwa tyg. to w sumie nie tak źle
____________________
Zmienny ogród Ady
BaRa 17:44, 04 lip 2018


Dołączył: 20 gru 2013
Posty: 295
Bardzo proszę o identyfikację tej rośliny. Wydaje mi się, że to chwast.

____________________
BaRa - Kamienny ogród
Ewa567 19:42, 04 lip 2018

Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 148
Też go mam, dostałam w ubiegłym roku razem ze skoszoną trawą. Jest bardzo wytrzymały, rośnie nawet w podsypce kamiennej.
____________________
pozdrawiam Ewa
BaRa 21:55, 04 lip 2018


Dołączył: 20 gru 2013
Posty: 295
Dzięki Ewa, szybko się muszę go pozbyć, póki jeszcze mogę go ogarnąć
____________________
BaRa - Kamienny ogród
Piters 17:54, 05 lut 2019


Dołączył: 13 mar 2016
Posty: 183
Witam Wszystkich serdecznie!

W moim ogrodzie około 10 lat temu posadziłem Mozgę trzcinowatą (niestety ). Gdybym wiedział jak się rozprzestrzenia, to nigdy bym jej nie posadził. Teraz stała się chwastem na jednej z rabat. Czy jest szansa na jej usunięcie w całości? Jesienią wykopałem ją widłami, lecz pewnie zostało jeszcze wiele drobnych rozłogów (rozmnaża się również wegetatywnie, tak jak perz ). Czy będę zmuszony użyć syfu na R... ? Wolałbym nie. Nie poddam się tak łatwo. Problem jest tylko jeden - w niektórych miejscach wrosła w inne byliny. Może na wiosnę wykopać wszystkie rośliny z rabaty i zrobić rewolucję?

Będę wdzięczny za rady. Pozdrawiam
____________________
Ogród od 8 lat...
Gardenarium 17:57, 06 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aby pozbyć się rozłogów niepożądanej rośliny i oddzielić ją od roślin ozdobnych konieczne jest wykopanie wszystkiego, dokładne oddzielenie korzeni i odchwaszczenie gruntu poprzez wykopywanie widłami szerokozębnymi aby nie poprzecinać rozłogów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stajniczakb 12:19, 18 lut 2019

Dołączył: 09 lut 2019
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
Aby pozbyć się rozłogów niepożądanej rośliny i oddzielić ją od roślin ozdobnych konieczne jest wykopanie wszystkiego, dokładne oddzielenie korzeni i odchwaszczenie gruntu poprzez wykopywanie widłami szerokozębnymi aby nie poprzecinać rozłogów.


Czy przy odchwaszczaniu mamy na myśli stosowanie jakiejś chemii czy tylko mechaniczne usuwanie chwastów i ich korzeni?
Jeżeli chemii to kiedy najlepiej i jak długo odczekać po takim zabiegu przed posadzeniem pożądanych roślin spowrotem do ziemi?
Gardenarium 14:32, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dałam przykład gdy rośliny są ze sobą splecione, na jednej rabacie.
Jeśli roślina niepożądana jest poprzeplatana z innymi, pożądanymi roślinami, również jednoliściennymi lub dwuliściennymi (z tej samej grupy), to pozostaje mechaniczna walka, bo chemiczna spali zarówno chwast jak roślinę pożądaną.

W przypadku trawników, które są jednoliścienne - chwasty dwuliścienne można zwalczać chemiczne przy pomocy herbicydów selektywnych na dwuliścienne.

Wszystko zależy od tego, co chcesz zwalczyć.
Napisz co chcesz zwalczyć i w jakim towarzystwie, albowiem bez tego nie znam odpowiedzi.

Jeśli totalnie chcesz wszystko spalić, to arsenał jest wielki. Ale szkodliwy dla środowiska. Okresy karencji (niekoniecznie jest to prawda) są podane na ulotce każdego środka chemicznego i tam czytaj ile trzeba odczekać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mania_ania 15:45, 03 cze 2019

Dołączył: 27 wrz 2016
Posty: 4
dzień dobry
chciałam podpytać o walkę z chwastami. W trawniku to już wiem - starane, chwastox,
ale jeszcze pozostały mi rabaty ściółkowane grubą warstwą kory. Wiem, że z perzem i skrzypem będę walczyła zawsze, zresztą jest ich co raz mniej, ale potrzebuję pomocy z mniszkiem, komosa białą, rogownicą, chwastnicą, gwiazdnicą, jasnotą purpurowa - tyle zidentyfikowałam. Lubię pielić w ogrodzie i wiem, że chwasty będą zawsze, ale wyrywanie ich zajmuje mi co drugi dzień po 1h do 1,5h, a i tak to jest tak na szybko. czy jest jakiś herbicyd, który mogę użyć na rabatach gdzie rosną żurawki, hortensje, barwinki, pęcherznice, lilaki, piwonie itd.?
będę wdzięczna za pomoc, bo ostatnio to już mi się płakać chce i powoli przestaję sobie radzić z chwastami.
dzięki
Gardenarium 18:00, 03 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Między roślinami nie ma szans na oprysk na chwasty (no chyba że wyjątkowo luźno są posadzone),bo zarówno te wymienione chwasty, jak i cenne rośliny - są dwuliścienne, a herbicyd selektywny "rozpoznaje" jedynie dwuliścienne i jednoliścienne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies