Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

marekm 00:19, 25 kwi 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
Dziękuje Danusiu za wizytę, poniżej zgodnie z sugestią rozrysowuje plus dodatkowe zdjęcia
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
marekm 00:21, 25 kwi 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
]
jeśli chodzi o słońce to stożek bukszpanowy z kulami ma tylko przez chwilę a pozostała cześć rabaty przez kilka godzin. Na przeciwko rabaty jest, a raczej dopiero będzie bo narazie malutkieżywopłot z graba (ale liście już są-ale to cieszy i żywopłocik z bukszpanu w środku magnolia Leneli i miłorząb Mariken a na końcy grab fastigata a wszystko podsadzone hakonechloa all gold (tak małe że nie widać na zdjęciu)

____________________
mały ogród pod Wrocławiem
13:57, 25 kwi 2017
marekm napisał(a)
Dziękuje Danusiu za wizytę, poniżej zgodnie z sugestią rozrysowuje plus dodatkowe zdjęcia


Czy ten klon palmowy nie zasłoni ci okna? Z tego co wiem rośnie do 2 lub 3 metrów.
Posadziłabym na tle ściany coś wyższego a pod oknem niższe, masz odwrotnie
Gardenarium 13:59, 25 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Stożek z bukszpanu nie jest stożkiem szpeci a nie zdobi. To tak na szybko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marekm 14:07, 25 kwi 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
hm to może, zamienienie klona z Hortkami tylko że one też potrafią rosnąć do 3 m... i nie wiem czy teraz przesadzając klona nie zrobiłbym mu krzywdy-ma już liście? albo klon zamiast stożka i kul... tylko znów tam jest cieńStożek mogę wymienić na inny tylko co dalej?
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
14:09, 25 kwi 2017
Jaką długość i szerokość ma rabata?

Jeśli chodzi o klona to jest to roślina, którą należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, dobrze też aby było to miejsce zaciszne, odsłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna.
marekm 18:11, 25 kwi 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
rabata ma długość 6.5 m i szerokość 2 m jest to ekspozycja płn-wsch także w tym momencie klon ma kilka godzin słonce ale bukszpany już tylko 1-2 godziny
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
ajka 22:09, 25 kwi 2017


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4073
Dzień dobry, w tym roku wzięliśmy się za przedogródek, zamierzamy zrobić też ogrodzenie przed domem i bruk jak finanse pozwolą. Wzięliśmy się na początek za posadzenie drzew. Na razie dosypujemy piasku, bo mamy bardzo zbitą glebę.
To drzewo przed domem to świeżo kupiona magnolia black beauty jeszcze w doniczce, do przesadzenia.

Od lewej mam okna do gabinetu, kuchni i łazienki.

Wzdłuż ogrodzenia planujemy posadzić tuje szmaragdy, wzdłuż ścieżki małe cisy kuliste albo bukszpany.

Po prawej stronie od ścieżki chcę posadzić na pewno klon czerwony palmowy (mam już na oku Beni Schichihenghe, musze tylko po niego pojechać, chcę by zasłonił okno od łazienki), chciałabym go obsadzić trawami (bambusowa? ), hostami, żurawkami i może coś większego zielonego? tylko co? coś na pniu? cisy? tuje? sosna bośniacka może? jałowiec płożący? chciałam podpatrzeć na wątku z klonami, ale zdjęcia się nie wyświetlają. Ogólnie stawiam na przebłyski czerwonego koloru, żółci i zieleni.

Z lewą stroną mam problem. Na ściętym rogu planuję śliwę wiśniową. Nie wiem w jakim miejscu posadzić magnolię. Myślałam, że na oknie kuchennym, żeby mieć ładny widok z okna (będzie ją też widać z salonu), ale trochę boję się, że przysłoni wewnątrzną część ogrodu. Jak myślcie? W głębi chcemy na pewno by znalazły się w tym roku jeszcze rododendrony, najlepiej wyeskoponowane z różą pienną np. Nie wiem co wtedy sadzić przy oknie, berberysy? może krzewuszka? przeplatane tujami, bukszpanami, hostami? Nie chce przesadzić z tym czerwonym kolorem.
No i pytanie jeszcze czym przysłonić warzywniak w głębi? Jakieś inne tuje np. kórniki? z kolorowymi obsadzeniami? Liliowce by współgrały z resztą? Spodobały mi się.
Myślałam też o klonach globosum. Pasowałyby gdzieś?
Przepraszam, że tak dużo pytań, ale nie chcę później wszystkiego przesadzać.
Rysunek poglądowy poniżej.



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
marekm 07:58, 26 kwi 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
a może jakieś połączenie miskantów ML, z hortensjami i bukszpanowymi kulkami
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
Mojewizje 10:08, 26 kwi 2017


Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 17
dodałam wcześniej zdjęcia mojego ogrodu ale chyba zostałam pominięta, będę wdzięczna za poradę - no chyba że zaliczam się do przypadków beznadziejnych
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies