Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Rejzi 13:33, 27 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633

Witam, chciałam prosić o poradę. Dzieki Ewie ( dziękuję ) powstała taka wizja - chce posadzić platana kulistego, który zasłoni nas przed tym wielkim domem. Przy tym ogrodzeniu o długości ok 7m strona południowa, pod nim na całej długości płotu rząd turzyc i po obu stronach wyrastajace z traw klony palmowe sango-kaku ze względu na swoje czerwone gałęzie, opcjonalnie derenia białego, żeby również zimą coś zdobiło. Czy dereń ivory halo nadaje sie na tyl rabaty? Albo lepszy będzie wiekszy np.eglantissima? Czy taka kompozycja będzie tu pasować? Planuje zakupy w weekend i potrzebuje porad



1. Platan kulisty
2. Klon palmowy sango-kaku lub dereń biały
3. Carex zimozielony (tylko który wybrać hmmm)
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
dzika_roza 20:25, 02 kwi 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Czy mogę prosic o pomoc odnosnie rabaty z magnolia?
Pozdrawiam
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Gardenarium 13:46, 03 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dzika_roza napisał(a)
Mam pytanie o rabatę z magnolią.

Były dwie, Susan i Nigra, niestety Nigra nie przetrwała, zostanie usunięta.
Oprócz magnolii na tej rabacie są azalie.

Z tyłu chciałabym posadzić szpaler miskanta Gracillimus, długi na jakieś 17 metrów, co 70 cm.

Moje pytanie: co zrobić? Teraz już wiem, że nie sadzi się w parach...
Czy może upchnąć dodatkowe dwie magnolie, żeby były trzy, a usunąć jedną azalię, tę po prawej stronie.
O tak:


czy może raczej zostawić jedną magnolię, a dołożyć azalie?


rabata wygląda tak:
(ta choinka to do wyrzucenia, worki też, to obok altany śmietnikowej rabata)


Przy tak geometryczne rabacie mogą być dwie magnolie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 13:58, 03 kwi 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
o serio? dzięki
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Gardenarium 16:32, 03 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Serio, "ja to mówię, a jak mówię, to wiem"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lipss 14:58, 05 kwi 2018

Dołączył: 03 wrz 2017
Posty: 32
Witam, mam pytanie. Mam pytanie o przygotowanie gleby pod rabate. Rabata bedzie mieć 2mx15m, obecnie jest ona częścią trawnika a więc muszę z niej usunąc darń. Jak to najlepiej zrobić? Czytałam o przekopywaniu trawy zielonym do dołu. Ma to sens ? Trawa nie bedzie ponownie zarastać ? Proszę doradźcie jak to zrobić. Mogę teraz przygotować glebę a sadzić jesienią ? Nie mam kompostu ani obornika... Co najlepiej dodać do ziemi aby ją trochę wzbogacić. Wiem ze były juz takie artuykuły (czytałam wszystko) ale nadal szukam odpowiedzi na moje pytania. pozdrawiam.
____________________
Paulina Mój pierwszy ogród - Paulina
Gardenarium 15:18, 05 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podciąć szpadlem, odwrócić zielonym do dołu, pociachać szpadlem pionowo wbijając szpadel (rzucać dalej od brzegu rabaty, potem kopiąc dołek zasypywać ziemią wydobytą. Odwracać uważnie, dokładnie.

Na koniec rabatę przykryc korą.

Ziemia darniowa ma II miejsce po kompoście, grzechem by było to wyrzucać.

Można też przekopać, ale trzeba odwracać bardzo dokładnie. Żeby zielone nie wystawało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pistacja01 16:27, 05 kwi 2018

Dołączył: 05 mar 2017
Posty: 26
Mam posadzony 2 lata temu zywoplot z choin kanadyjskich i bukow dawyck gold (1 buk co 6 choin). Niestety choiny nie chca zupelnie u mnie rosnac - padlo juz kilkanascie w ciagu tego czasu. Nie potrafie zidentyfikowac przyczyny, choiny potrafia uschnac do golego pnia w ciagu 2 tyg. Nie mam juz ani sily, ani czasu, zeby je ciagle wymieniac. Z miesiac temu po zimie padlo kolejne 5 i w koncu podjelam decyzje, zeby je zastapic czyms innym. Okolo polowa z nich rosnie szybko i dobrze - te nigdy nie padly, tylko takie, ktore od poczatku rosly wolniej albo te wymienione juz.
Zdecydowalam sie na niesmiertelne szmaragdy, ale chce przy nich zostawic jeszcze pojedyncze choiny, bo mi ich zwyczajnie szkoda. Niektore sa naprawde piekne.

I teraz pytania:

1. Ktora wersja lepsza? Szmaragdy w srodku czy obok bukow? Na rysunku zamiast choin sa swierki serbskie, bo choin nie bylo w programie. Praktyczniej chyba byloby miec choiny obok bukow, bo jak jakas padnie to zawsze mozna latwiej pojedyncza rosline wsadzic, ale druga wersja chyba ladniejsza? Jak w takiej wersji prowadzic te choiny? Do tej pory mialy byc ciete na zywoplot formowany, ale na tym etapie jeszcze mozna je wyprowadzic jak sie chce.



2. Czy takie 1,5 m. choiny, kotre dobrze rosna od poczatku mam szanse przesadzic? Niestety zeby przearanzowac zywoplot, musialabym je poprzesadzac troche. Czy po przesadzeniu w tym roku mam je zasilac, czy dopiero na jesien?

3. Czy tam, gdzie mam rabate przed zywoplotem nie powinnam zrobic jednak jednolitego tla z samych szmaragdow? Boje sie ze sie zrobi na duzy misz masz, jak i tlo i rabata beda sie skladac z roznych gatunkow. Moglabym wtedy jedna sciane zrobic jednolita (tam sa rabaty), a druga mieszana (tam jest sam zywoplot).


Bede wdzieczna za wskazowki.
Gardenarium 13:59, 06 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie umiem odpowiedzieć na wątpliwości i pytania w tym poście
na pewno nie przesadzaj, druga wersja najlepsza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LewOgrodowy 18:52, 06 kwi 2018


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
Proszę o pomoc w skomponowaniu tej rabaty. Przylega ona do ściany i do tarasu. Po prawej stronie jest rząd tuj szmaragd, a za nimi taras. Rośliny, o jakich myślałam to bukszpan, miskant Morning Light, trzmielina na pniu, żurawka bordowa. Nie mam koncepcji, jak rozmieścić to wszystko na tej nieforemnej rabacie. Z góry dziękuję za pomoc.

I w realu
____________________
Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies