Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Izabela36 10:45, 19 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Witam Danusiu, czy moge na chwilke zaprosić Cię do siebie
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
martika 12:21, 19 mar 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Witam. Mam do zagospodarowania fragment za podjazdem. W zeszłym roku posadziłam serby, aby odgrodzić tą część od ogrodu i teraz chce ją wypełnić roślinami....Może ktoś ma ciekawy pomysł. W ogrodzie mam cisy, bukszpany hortensje, graby Frans Fontain, buki. To jaest strona wschodnia, czyli do poudnia słońce potem już raczej nie. Z boku widać okno - od kuchni( chciałabym mieć fajny widok i nad tym oknem na górze też jest okno). Myśłam może o jakimś drzewie wyższym, może powtórzyć Grab...? Cisy i te małe tujki tylko tu zimują. Wymiar tego kawałka to ok 3.5mx1.5m.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
karolinanie 16:23, 19 mar 2018

Dołączył: 19 mar 2018
Posty: 6
Witam wszystkich serdecznie! Jestem nowa, choć śledzę od jakiegoś czasu forum, aż w końcu postanowiłam dołączyć.
Budowa domu się skończyła, projektantów ogrodu przewinęło się już kilku i z żadnego projektu za bardzo nic nie wyszło. Jakoś trafiałam na kiepskie firmy Część ogrodu szczęśliwie projekt już ma ale niestety tylko część. Postanowiłam zatem spróbować własnych sił, choć nie do końca mi się to udaje. Już trzeci sezon przesadzam wszystko na nowo
Postanowiłam więc poprosić o pomoc, bo już nie wiem co robić
Mam takie niesforne skarpy w ogrodzie, które powstały podczas budowy i ogrodzoną część posesji przed psami.
Generalnie ogród ma 3tys. m2 więc jest co robić

Chciałabym zasłonić to ogrodzenie czymś choć zbyt wiele miejsca tam nie ma. Po lewej stronie skarpy zasadziłam tuż przy ogrodzeniu trzcinnik ostrokwiatowy, czosnki ozdobne, zaraz za nimi turzyca muskegońska, lawenda i ostnice (o dziwo część przezimowała). Nie ma efektu bo właśnie wszystko ścięłam ale wygląda całkiem nieźle jak na kompletnego laika jakim jestem płot obrośnięty jest pnączami. Niestety to wszystko fajnie wygląda latem. Chciałabym jednak po prawej stronie płotu posadzić coś co go zakryje. Myślałam o cisach kolumnowych ale tam jest nie wiele miejsca i nie wiem czy to dobry pomysł. Skarpa jest długa i na końcu zakręca chciałabym to pociągnąć już po całości albo podzielić tą długą skarpę na pół (strefy). Pierwsza połowa skarpy będzie przy tarasie a druga część przy placu zabaw dziecka. Czy mogę prosić o wsparcie?

karolinanie 16:24, 19 mar 2018

Dołączył: 19 mar 2018
Posty: 6
Zdjęcia się nie załączyły więc jeszcze raz.

Gardenarium 18:46, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
martika napisał(a)
Witam. Mam do zagospodarowania fragment za podjazdem. W zeszłym roku posadziłam serby, aby odgrodzić tą część od ogrodu i teraz chce ją wypełnić roślinami....Może ktoś ma ciekawy pomysł. W ogrodzie mam cisy, bukszpany hortensje, graby Frans Fontain, buki. To jaest strona wschodnia, czyli do poudnia słońce potem już raczej nie. Z boku widać okno - od kuchni( chciałabym mieć fajny widok i nad tym oknem na górze też jest okno). Myśłam może o jakimś drzewie wyższym, może powtórzyć Grab...? Cisy i te małe tujki tylko tu zimują. Wymiar tego kawałka to ok 3.5mx1.5m.


Masz 3 świerki luźno rozmieszczone. Walnięcie tutaj kolejnych wielkich "figur" to zły pomysł. Raczej staraj się aby świerki stworzyły zwartą ścianę, a na jej tle daj coś o żywym kolorze (trzmielina na pniu 3 szt?).

Podn nią Impereta Red Baron, w skarpecie może Carex jakiś zimozielony, a z przodu nie wiem. Ale plan masz, mam za mało czasu na wymyślanie.

Proszę:



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martika 19:03, 19 mar 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Dziękuję Danusiu. Trzmieliny na pewno będą fajnie odbijały, już je mam w ogrodzie. Właśnie nie byłam pewna czy posadzić tu jeszcze jakies drzewo czy nie, ale juz utwierdziłaś mnie, że nie...dzieki
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Gardenarium 20:02, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyrównaj jeszcze te tuje z prawej strony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martika 20:47, 19 mar 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Tak, wiem te tuje do wrównania. dzięki.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Gardenarium 13:52, 20 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed tujami jest szansa na 3 drzewka ale nie wiem, co tam masz, czy rabata, czy kostka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 11:22, 27 mar 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Mam pytanie o rabatę z magnolią.

Były dwie, Susan i Nigra, niestety Nigra nie przetrwała, zostanie usunięta.
Oprócz magnolii na tej rabacie są azalie.

Z tyłu chciałabym posadzić szpaler miskanta Gracillimus, długi na jakieś 17 metrów, co 70 cm.

Moje pytanie: co zrobić? Teraz już wiem, że nie sadzi się w parach...
Czy może upchnąć dodatkowe dwie magnolie, żeby były trzy, a usunąć jedną azalię, tę po prawej stronie.
O tak:


czy może raczej zostawić jedną magnolię, a dołożyć azalie?


rabata wygląda tak:
(ta choinka to do wyrzucenia, worki też, to obok altany śmietnikowej rabata)
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies