Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gusia71 21:54, 20 wrz 2019

Dołączył: 12 paź 2012
Posty: 20
Mam prośbę o pomoc w rozplanowaniu rabaty. Mam do obdsadzenia ok. 20m w kształcie trójkąta. W tle są derenie ozdobne, pigwowiec, klon royal red i dalej z boku świerki srebrne, przed nimi róże i szałwia omszona. Na rabatę kupiłam rudbekię Goldstrum, jeżowki Magnus i White Swan, pięciornik Goldstar i 1 Gracilimus, i 6 szt. prosa rózgowatego. Byliny są w ilości po 10 sztuk z każdego rodzaju.
Moje pierwsze pytanie dotyczy rozstawy - jak gęsto posadzić jezówki i rudbekie żeby tworzyły zwarty łan, oraz w jakim układzie. Wydaje mi się, że one dorastaja do podobnych rozmiarów, więc jedne za drugim to chyba bez sensu, bo tył będzie słabo widoczny. Jeśli nie, to jak to uporządkować, wymieszac plamy barwne?
Drugie pytanie dotyczy roślin na rabacie - czy dla urozmaicenia nie powinnam dosadzić jakichś krzewów/ iglaków, które byłyby atrakcyjne kiedy byliny dopiero się rozwijają. Będę wdzięczna za podzielenie się waszym doświadczeniem.
____________________
kasiab 21:54, 20 wrz 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Aniu pochwał się koniecznie efektami na wiosnę a może założysz swój wątek? Powodzenia
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Ewelinae 22:33, 20 wrz 2019

Dołączył: 21 mar 2019
Posty: 15
kasiab napisał(a)



Proponuję iść do Kasi z wątku Początkującego ogrodnika kawałek trawnika Ogródek Kasi coś mnie się wydaje że taki ogród przypadnie Ci do gustu Kasia chętnie podzieli się ze swoim doświadczeniem. Albo do Wioli z wątku małymi krokami ogród Wioli


Dziękuję, Kasiu
Lecę poczytać i pooglądać
Byłam dzisiaj z dziećmi wybierać tulipany. Tak bym chciała, żeby miały tutaj taki mały raj.
Pozdrawiam
Evvelka 23:40, 20 wrz 2019

Dołączył: 20 wrz 2019
Posty: 3
Szukam pomysłu na obsadzenie prostokątnej rabaty o wymiarach ok. 135 cm na 530cm. Rabata jest przed domem, blisko okien, zaraz przy odbojowce. Miejsce nasłonecznione. Myśleliśmy o lawendzie, a pomiędzy nią ok. 3 róz na pniu, ale sami nie wiemy. Obawiam sie, że jeden rząd lawendy top za mało, a dwa z kolei pewnie zacznie wchodzić na odbojowce i chodnik który jest po drugiej stronie. Może macie jakieś pomysły, gotowe rozwiązania, co z czym i jak.... Pozdrawiam
kasiab 07:48, 21 wrz 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Evvelka napisał(a)
Szukam pomysłu na obsadzenie prostokątnej rabaty o wymiarach ok. 135 cm na 530cm. Rabata jest przed domem, blisko okien, zaraz przy odbojowce. Miejsce nasłonecznione. Myśleliśmy o lawendzie, a pomiędzy nią ok. 3 róz na pniu, ale sami nie wiemy. Obawiam sie, że jeden rząd lawendy top za mało, a dwa z kolei pewnie zacznie wchodzić na odbojowce i chodnik który jest po drugiej stronie. Może macie jakieś pomysły, gotowe rozwiązania, co z czym i jak.... Pozdrawiam


A nie myśleliście o innych różach niż na pniu? Lawenda z różami to zawsze strzał w dziesiątkę poogladaj ogrodowiskowe ogrody np doświadczalnie bylinowo różaną Ewy
____________________
Kasia - tu na razie jest...
aniaod 08:12, 22 wrz 2019

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Dziewczyny, a jaki macie odstęp między trawami i między hortensjami? Czy mogę hortensja posadzić wprost za rozplenicą czy w szachownicę? Pozdrawiam Ania
Aneta1309 10:02, 22 wrz 2019


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 1964
Między hortensją a rozplenicą to pewnie jakiś metr odległości będzie potrzebny. Ładniej będzie na mijankę.
____________________
Aneta - Jak więcej błędów nie popełnić......?
Toszka 10:07, 22 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
aniaod napisał(a)
Dziewczyny, a jaki macie odstęp między trawami i między hortensjami? Czy mogę hortensja posadzić wprost za rozplenicą czy w szachownicę? Pozdrawiam Ania


Wszystko zależy od tego jaka rozplenica i jakie hortensje (i jak prowadzone cięciem). Niemniej najbezpieczniej będzie sadzić na mijankę, rozplenica wysunięta do przodu (pod warunkiem, że to nie LadyU). Odstęp minimum 1m. Przyszłościowo 1,5 do 2m.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 10:12, 22 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
gusia71 napisał(a)
Mam prośbę o pomoc w rozplanowaniu rabaty. Mam do obdsadzenia ok. 20m w kształcie trójkąta. W tle są derenie ozdobne, pigwowiec, klon royal red i dalej z boku świerki srebrne, przed nimi róże i szałwia omszona. Na rabatę kupiłam rudbekię Goldstrum, jeżowki Magnus i White Swan, pięciornik Goldstar i 1 Gracilimus, i 6 szt. prosa rózgowatego. Byliny są w ilości po 10 sztuk z każdego rodzaju.
Moje pierwsze pytanie dotyczy rozstawy - jak gęsto posadzić jezówki i rudbekie żeby tworzyły zwarty łan, oraz w jakim układzie. Wydaje mi się, że one dorastaja do podobnych rozmiarów, więc jedne za drugim to chyba bez sensu, bo tył będzie słabo widoczny. Jeśli nie, to jak to uporządkować, wymieszac plamy barwne?
Drugie pytanie dotyczy roślin na rabacie - czy dla urozmaicenia nie powinnam dosadzić jakichś krzewów/ iglaków, które byłyby atrakcyjne kiedy byliny dopiero się rozwijają. Będę wdzięczna za podzielenie się waszym doświadczeniem.


W takim przypadku potrzebny jest rysunek i plan rabaty z zaznaczonymi drzewami, krzewami wraz z zaznaczeniem kierunków świata.
Niemniej jesli chcesz uzyskać plamy roślin to tworzenie takiej rabaty jest jak układanie puzzli, gdzie elementy są w kształcie albo trójkątów, albo łzy, albo rogala.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
EwciaK 15:36, 22 wrz 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Kochani pomóżcie proszę. Prace rozpoczęte, ja mam pewien plan, ale potrzebuję fachowej rady czy tak mogłoby być.

Opcja pierwsza

Opcja druga

Zaraz wrzucę zbliżenie i opis roślin.
____________________
Ogród na Kurpiach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies