Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Margerytka40 18:09, 17 sie 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
To może krzewy z kolorowymi liśćmi. Krzewuszki, śliwy dziecięce tawuły japońskie. Wybór jest spory.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
aneczka_a 20:54, 17 sie 2020


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
kasiab napisał(a)


Z czymś? Tzn z czym? Jakie kwitnące rosliny lubisz? Cos w strone róż? A może hortensje? A może coś lekkiego pomiędzy miskanty ktore lubisz? Moze werbene? Mi ostatnio Anda poleciła gaure biała ktora jest cudowna

Hortensje uwielbiam ale mam już ich w ogrodzie sporo.. myślałam.o berberys ach czerwonych żeby je między miskanty wpiąć. Lubię hortki, kocham rozchodniki i berberysy, wszystkiego mam sporo w różnych odmianach ☺️ tak sobie wymyśliłam że może morbing light i pomiędzy Orange pillar chyba taki kolumnowy jest...
____________________
kachat 23:00, 17 sie 2020


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
zecik napisał(a)
Dziękuję pięknie za odpowiedź

A to nie jest tak, że jak już kwiaty zapylone, tzn. w czerwcu, to potem bzyczki ich nie odwiedzają?
Jak kwiatki są zapylone, to przestają być kwiatkami Przekwitają, opadają, a na ich miejscu pojawiają się owoce.

Ja bym tam na tej rabacie widziała koniecznie jakieś miskanty, może Morning Light? Z 3 sztuki. Pięknie by wyglądały na tle ciemnej zieleni krzewów. A obok, aby coś jednak kwitło, może lawenda w tych kamyczkach, ale wokół niej na bank będzie masa owadów (choć ja obserwowałam głównie motyle). Jeśli nie chcesz bzyczków, to najlepiej dać tam coś o kolorowych liściach. Może być żurawka (bylina), byle nie za dużo odmian, bo wyjdzie pstrokacizna, ja bym dała 1-2 maks. Albo tawuła japońska, są odmiany o żółtych czy pomarańczowych liściach. Ona kwitnie też oczywiście, ale aż tak dużo owadów nie przyciąga (wedle moich obserwacji).
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
popcorn 15:43, 18 sie 2020


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
zecik napisał(a)


Dziękuję pięknie za odpowiedź

A to nie jest tak, że jak już kwiaty zapylone, tzn. w czerwcu, to potem bzyczki ich nie odwiedzają? Obserwuję hortensję w innej części ogrodu i teraz nic obok niej nie lata, w przeciwieństwie do kwiatów, które świeżo zakwitły. Np. obok jest lawenda i jak zaczęła kwitnąć to aż buczało wokół niej. A teraz - też raczej spokojnie. Nie jestem ogrodnikiem - nie wiem, jak to jest z zapylaniem. Mogę się więc mylić

Dlatego chciałem właśnie mieć jakieś rośliny, które byłyby:
- kolorowe (bo tam tylko zieleń i kamienie )
- okazałe
- kwitłyby od wiosny albo wczesnego lata do późnej jesieni

Te trawy - hakonechloa - bardzo ładne Dziękuję

Może jednak dałoby radę coś z kwiatów w ten kącik? Może na przykład hortensje na pieńkach? Albo jakieś inne krzewy kwitnące?


jestem za hortensjami bukietowymi, np limelight, bzyczków na nich jak na lekarstwo i tak, a nine chcesz żeby potem był problem z owadami atakującymi dzieci. O pryskanie zbytnio bym się nie bała. I kwitną wtedy gdy akurat jest najgoręcej, czyli teraz Sadź!
____________________
Mój nowy ogródek
zecik 05:05, 19 sie 2020

Dołączył: 09 sie 2016
Posty: 60
popcorn napisał(a)


jestem za hortensjami bukietowymi, np limelight, bzyczków na nich jak na lekarstwo i tak, a nine chcesz żeby potem był problem z owadami atakującymi dzieci. O pryskanie zbytnio bym się nie bała. I kwitną wtedy gdy akurat jest najgoręcej, czyli teraz Sadź!


Dziękuję pięknie wszystkim za podpowiedzi

Zdecyduję się na krzewy lub małe drzewka - lagerstroemie lub hortensje wyprowadzone na pniu. Stanowisko słoneczne, więc raczej te pierwsze.
Długo kwitną, nie mają zapachu
ferra 20:19, 22 sie 2020

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Witajcie. Prosze o podpowiedz, czym podsadzic swierki nidiformis? Jakie byliny lub trawy beda pasowac? Google przeszukane w poszukiwaniu inspiracji, bezskutecznie.

Adam_ 10:50, 26 sie 2020


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 25
Witam. Rabata przy wejściu, 2 x 2 metry, część pod dachem, ozdobny odpływ wody z dachu. Pierwotnie posadzone hortensje Za nimi był blok z cisów ale zostały zjedzone przez mrowki. Jak zmienić rabate w całoroczny detal dekoracyjny?
Ewab26 20:27, 30 sie 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Witam.

Zamarzyła mi się rabata z trawami od północnej strony domu i nie wiem w ogóle jak to zaplanować. Chciałabym aby była reprezentacyjna bo to strona wjazdowa.
Rabata wielkości 3 x 8 metrów około. Sa trzy miska y zebrinus ale cień im chyba nie służy. Proszę o radę.
Ewab26 20:41, 31 sie 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Coś w tym stylu. [zmoderowane]
AlinaP 22:00, 31 sie 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Ewab26- mnie też się kiedyś zamarzyła taka rabata. też od północy, też strona wjazdowa, wejście od zachodu. Zastosowałam 2 miskanty zebrinus, posadzone razem, żeby kępa była większa. W cieniu wolniej rosną, póżniej kwitną niż te, które rosną w słońcu. 3 szt. elata aurea, proso zielone, wariegatusa- kremowe smugi. Kolorem przewodnim jest zieleń, żółty-limonka, pomarańczowy, kremowy. rabata długa na ok. 12 m. Nieregularny kształt. Szer. 3-1m. Podsadziłam to wszystko żurawkami Southern Comfort. W szerszym miejscu 3x Hakonechloa all gold. W miesiącach letnich słońce tam sięga póżnym popołudniem. Po prostu czekaj, aż miskanty nabiorą masy. Całoroczny efekt: wiosna- narcyzy i niebieska miodunka, Pomiędzy zimozielone kolumnowe. Osłonięcie od wschodniego wiatru wysokim cyprysikiem. Nie stosowałam traw przebarwiających się na czerwono. Dostosuj to do swoich warunków. U mnie to zwężające się rzeczki z poszczególnych roślin. W zeszłym roku przed żurawkami zrobiłam obwódkę z najwolniej rosnących jałowców Goldschatz. Pewnie będą cięte. Nie kłują. Jest to 3 wersja tej rabaty i chyba tak zostanie.
Nie lubię pinteresta, lepiej się wczuć w istniejący stan rzeczy. Najlepsze do cienia byłyby funkie. Ale podązaj za marzeniami.
Pozdrawiam
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies