Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

LLEA 11:54, 01 wrz 2020


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Chciałabym zapytać Was o radę, mam przed wejściem do domu taka rabatę, dość duża ma ponad 20m2. Chciałabym, żeby była jak najmniej obsługowa ale ładna przez cały rok. Myślałam głównie o krzewach iglastych, drzewach małych liściastych, trawy. Jest jeszcze kwestia taka, żeby nie pylily i nie brudziły elewacji. Zaplanowałam klon palmowy Garnet, pod nim białe wrzosy, kule z cisów, jodła balsamiczna nana, Jałowiec plozacy, jakąś jodłę albo świerk miniaturowego, rozplenica rebrum, i wiaz bonsai, który już mam. Chodzi mi o zachowanie mas kolorystycznych i zimozielonych roślin. Przy ścianie jeszcze będzie sporo miejsca więc nie wiem co tam zasadzic. Wystawa wschodnio Południowa, słońce jest tam gdzieś do 13-14.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
AlinaP 12:45, 01 wrz 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
LLEA - zamieniłabym miejscami jodłę i klona Garnet. Rubrum wtedy też na lewą stronę. Na tle szarej powierzchni 3 wąskokolumnowe cisy posadzone równolegle do ściany. Białe wrzosy również pod wiązem. Tzn. większa plama z wrzosów. Kule cisowe wg mnie prostopadle do sciany obok postaci człowieka.
Pozdrawiam.
____________________
Ala
Wiaan 13:25, 01 wrz 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
LLEA przy tej ścianie szarej także widzę 3 cisy, będzie elegancko, zestawienie kolorystyczne bardzo mi się podoba. Gdybyś zamieniła miejscami tak jak napisała AlinaP to w miejscu kulek, w rogu ładnie wyglądałaby trawa większych rozmiarów, np. rozplenica hameln. Zamiast białych wrzosów posadziłabym białe wrzośce w dużej ilości, albo pomieszane z wrzosami. Miałabyś piękną plamę wiosną zanim będą trawy i liście klonu.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Ewab26 16:11, 01 wrz 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
.
Ewab26 16:40, 01 wrz 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Już wyobrażam sobie jaka twoja rabata musi być piękna.
Podziwiam za znastwo gatunków. Będę chyba coś przerabiać na bardziej tolerancyjne do cienia.





AlinaP napisał(a)
Ewab26- mnie też się kiedyś zamarzyła taka rabata. też od północy, też strona wjazdowa, wejście od zachodu. Zastosowałam 2 miskanty zebrinus, posadzone razem, żeby kępa była większa. W cieniu wolniej rosną, póżniej kwitną niż te, które rosną w słońcu. 3 szt. elata aurea, proso zielone, wariegatusa- kremowe smugi. Kolorem przewodnim jest zieleń, żółty-limonka, pomarańczowy, kremowy. rabata długa na ok. 12 m. Nieregularny kształt. Szer. 3-1m. Podsadziłam to wszystko żurawkami Southern Comfort. W szerszym miejscu 3x Hakonechloa all gold. W miesiącach letnich słońce tam sięga póżnym popołudniem. Po prostu czekaj, aż miskanty nabiorą masy. Całoroczny efekt: wiosna- narcyzy i niebieska miodunka, Pomiędzy zimozielone kolumnowe. Osłonięcie od wschodniego wiatru wysokim cyprysikiem. Nie stosowałam traw przebarwiających się na czerwono. Dostosuj to do swoich warunków. U mnie to zwężające się rzeczki z poszczególnych roślin. W zeszłym roku przed żurawkami zrobiłam obwódkę z najwolniej rosnących jałowców Goldschatz. Pewnie będą cięte. Nie kłują. Jest to 3 wersja tej rabaty i chyba tak zostanie.
Nie lubię pinteresta, lepiej się wczuć w istniejący stan rzeczy. Najlepsze do cienia byłyby funkie. Ale podązaj za marzeniami.
Pozdrawiam
AlinaP 18:53, 01 wrz 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Ewab26. Z wymienionych typowo cieniolubne to turzyca Elata Aurea i hakonechloa. Miskant zebrinus zebrał się w sobie i stanowi już całkiem spory egzemplarz.
Pozdrawiam.
____________________
Ala
Wiaan 10:04, 02 wrz 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Ciągle myślę i zmieniam zdanie co do frontowej rabaty przy ogrodzeniu. Chciałam przysłonić siatkę, która na razie nie zanosi się na wymianę. Ogród jest raczej minimalistyczny, prowadzony w nowoczesnych kształtach. Miały być hortensje pod drzewami, ale jednak myślimy o zimozielonej przysłonie. Czy takie ścianki z cisa byłyby ok? Mam już u siebie tak posadzone w dwóch miejscach, jeszcze małe, ale ładnie się zagęściły, widać je na drugim zdjęciu. Obecna lawenda nie zawsze jest ładna i nie stanowi przesłony. Będzie gdzie indziej razem z bukszpanami Czy uważacie, że to dobry pomysł?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiolka5_7 10:48, 02 wrz 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20324
bardzo dobry pomysł z tymi cisami.... jak bym miała taki przezroczysty płot to bym żywopłot na pewno posadziła....

jeszcze bym poszeszyła rabatę w prostej linii i cos przed cisami posadziła....


____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
ajka 12:08, 02 wrz 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
Dzień dobry wszystkim
Poszukuję jakiegoś wąskiego czerwonego drzewa (np. kolumnowego) lub krzewu, który by nas przysłonił, ale nie utrudniał przejścia w przyszłości. Proszę o pomoc. Myślałam o buku Obelisk (no, ale doczytałam, że osiąga 15m), może perukowcu (tylko czy nie będzie za szeroki)? Proszę o pomysły, pewnie będą lepsze. Tam gdzie są deski będzie kiedyś składzik na drzewo i narzędzia (będzie zaczynał się w tym samym miejscu).
Za klonami globosum rosną berberysy (słabo widać).
W ostateczności będą brabanty, jeśli nic innego nie znajdę.





____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 12:24, 03 wrz 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
A może pęcherznica? Jeśli tak, to jakie odmiany polecacie?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies