Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

pawel200_20 13:12, 24 kwi 2013

Dołączył: 24 kwi 2013
Posty: 40
Witam
Jestem pierwszy raz na tym forum i nie wiem czy trafiłem w temat. Mam przed domem stary trawnik ok 60m2. Trawa jest nienajgorsza, bez chwastów tylko w ziemi są liczne zagłębienia i ogólnie nigdy ten teren nie był równany co nie wygląda za ładnie. Chciałbym to wyrównać-zrobić tak jak być powinno z zasiewem trawy...ale problem w tym że na tym trawniku jest wiele krzewów i drzewek ozdobnych rosących tam od dobrych 6 lat. Jak zrobić ten trawnik bez ich usuwania? Myślałem o skoszeniu tej trawy najniżej jak się da i nawiezienie 5 cm nowej ziemi, później wyrównanie, ubicie jej, sianie itp.ale tak się chyba raczej nie robi. Nie wiem.Wiele tematów przejżałem ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie jak mam to zrobić. Proszę o podpowiedzi
Gardenarium 21:26, 24 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak zasiać trawnik masz tutaj dokładnie krok po kroku http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku

Wiadomo - zagłębienie trzeba wyrównać dowiezioną ziemią.

Jednak - skoro są krzewy , to między nimi nie sieje się trawy., Tak robiło się kiedyś, w latach 80-tych. Teraz wyznacza się rabaty i krzewy rosną w rabatach, a trawnik jest trawnikiem bez krzewów. Jeśli krzewy rozrzucone po całym trawniku nieregularnie to trzeba wykroić wokół nich kółka lub kwadraty i tam nie siać trawy, tylko nasypać korę.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Roman_73 06:50, 25 kwi 2013


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Danko, powiedz mi, nie jest błędem, jeśli dziś zrobię wertykulację, a jutro rozsypię ziemię, trawa, nawóz?

Jak mocno trzeba podlewać na poczatku świeżo posianą trawę? nie chciałbym przelać...

Miłego dnia !

R.
____________________
Gardenarium 13:38, 25 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Romku, oczywiście, że dobrze myślisz.
Nie musisz wszystkiego zrobić w jeden dzień. Jeśli trawa jest trochę przydługa, to przed wertykulacją ją skoś. Potem zabieg.

Jutro spokojnie możesz ziemią posypać i przegrabić.

Nasiona leżą płytko, więc wystarczy rosić żeby wierzchnia ziemia była mokra, jeśli jest mokra to nie podlewaj, a jak sucha to podlewaj. Wzejdzie po 7-10 dniach od posiania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mischa 19:08, 25 kwi 2013

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 76
Danusiu, zaraz się załamię, czy ja dobrze robię?



Po prawej posiany wcześniej pas trawy. Skosiłam trawę i od końca działki zaczęłam sypać ziemię, poszło na ten kawałeczek 200 l, chyba muszę zamówić m3 ziemi luzem, bo w workach to jakaś bezsensowna masakra. Czy tak ma to wyglądać?
Pod zasianą trawę sypnęłąm substrat, ale dzisiaj pojechałam do lokalnego sklepu, żeby nie tracić czasu i tam nie było substratu tylko ziemia pod trawę. Myślisz, że trawa będzie inaczej rosła (w innym tempie np.), może jednak kupić substrat na resztę?
A tak przy okazji- przekazujesz nam tajemną wiedzę, bo pani w sklepie ogrodniczym nie słyszała o takim dosypywaniu ziemi
Gardenarium 19:19, 25 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pani w sklepie nie jest ogrodniczką, na bank, tylko handlowcem co prowadzi sklep, ale potrzeb nie zna. Nie powinna się tym zajmować.

Moja wiedza i rady wynikają z praktyki i chęci poprawy wyglądu trawnika na starcie. Powinnaś posypać jeszcze te plamy i dobrze rozciągaj, wtedy ziemi pójdzie mniej.

Można tego nie robić i mieć syf, krzywe kanty i chwasty w trawniku, dziury i łaty, moje rady nie są koniecznością, że mus. Ja po prostu tak robię.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mischa 19:29, 25 kwi 2013

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 76
Danusiu, ja absolutnie się z Tobą zgadzam oraz ufam w 200 %. To tylko taka dygresja, że wystarczy choćby trochę interesować się tematem i poczytać w internecie, żeby to wiedzieć. Jak widać to nie pasja tej pani, szkoda.
Czyli to co posypałam jeszcze bardziej rozgrabić, ok. Te plamy oczywiście, że posypię, jeszcze do nich nie doszłam Ale jak mam to bardziej rozciągnąć to może szybciej mi ta akcja pójdzie pójdzie (bo już dzwoniłam po posiłki, czyli do taty )
Trawa jest jak widzisz przerzedzona- czy nasiona mogę sypnąć po całości, oczywiście tam gdzie plamy gęściej, a na pozostałej części rzadziej?
mischa 20:09, 25 kwi 2013

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 76
Trochę rozgrabiłam, ależ to się trzeba namachać! Teraz będę robić inaczej- nie będę sypać grubo ziemi i potem rozgarniać, tylko cieniej na większej powierzchni, bo ręce mi odpadną. Najlepsza jest praktyka i człowiek sam dochodzi do tego jak sobie troszkę pracę ułatwiać.
Gardenarium 23:07, 25 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nasionami się nie przejmuj, w sumie trawnik zaraz się wyrówna więc to nie ma znaczenia gdzie grubiej, a gdzie cieniej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elzs 22:33, 26 kwi 2013

Dołączył: 26 kwi 2013
Posty: 1
Witam. Mam czteroletni trawnik. Jest trochę zachwaszczony i są miejsca gdzie trawa wygląda jakby wyschła. Podłoże gliniaste.Chciałabym trawnjk zregenerować a jednocześnie całość podnieść 5cm. czy przysypanie starej trawy ziemią torfową i posianie nowej to dobre rozwiązanie? Niemozliwe jest wywiezienie darni z działki.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies