Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 19:25, 28 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wszystko, jeszcze lanie wody, nawóz trzeba rozpuścić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zakol13 00:08, 29 kwi 2013

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Tak, podlać żeby się nawóz rozpuścił i na dniach powinno ruszyć z kopyta
____________________
Roman_73 09:19, 29 kwi 2013


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Podlewanie oczywiście że było, zaraz po nawozie
a i wczoraj troszkę popadało
____________________
Gardenarium 23:46, 01 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
potryk4us napisał(a)
Witam wszystkich na wstępie
Chciałym was prosić o poradę dotyczącą regeneracji/odbudowy trawnika.
Zaczynając, posiadam razem około 2000m2 trawnika (dwie działki).
Na dwóch 'częściach' jest mech, na innej są mlecze. Ogólnie trawa w słabej kondycji.

Dla tego kieruje się do was Panowie i Panie Co byście poradzili w sprawie tej trawy. Wiem że trzeba po pierwszym koszeniu dokonać wertykulacji potem aeracji, następnie użyć odżywki i obficie podlać. Posiadam jedynie siewnik i oczywiście kosiarke.

Jak najlepiej zorganizować plan regenracji, mogę dopiero zacząć po 10maja ponieważ za parę dni maturka...
Jaki sprzęt kupić, żeby wszystko szybko i ładnie zrobić. Jak zacząć? W końcu to 2000m2 trawnika więc trochę roboty prz tym będzie. Proszę o wyrozumiałość gdyż jestem na prawdę laikiem z Góry dzięki za pomoc!
Poniżej załączam zdjęcia.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:50, 01 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsze pytanie, ile lat ma ten trawnik, bo na młodym nie można wykonywać wertykulacji.

Raczej jest rzadki i chyba w zeszłym roku siany?

Skoś go nisko, wygrab grabkami i posyp dobrą ziemią albo substratem torfowym, wykonaj w plackach dosiewkę, podnawoź i podlewaj aż do znudzenia. żeby suchy nie był.

Grabki kup wachlarz i ziemię w workach, oraz nasiona na dosiewkę.

Na mech zastosuj Florovit na trawniki z mchem.

Potem jak trawa się wzmocni zastosuj Bofix na mniszek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
potryk4us 23:54, 01 maj 2013

Dołączył: 01 maj 2013
Posty: 1
Jedna działka 3lata druga około 9/10 lat. Rzadki bo po prostu słońce wypaliło, nikt się nim nie opiekawał dlatego czas najwyższy żeby ktoś się tym zajął. A jaki wrtykulator kupić, jaki aerator, siewnik? Przypominam że dużo tej trawy do odbudowy a recznie by było chyba za wolno
Gardenarium 00:06, 02 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wertykulator spalinowy co najmniej 6 kM silnik Brigsa lub Hondy. Aeratora nie trzeba, jak masz wertykulator, chyba że taki do nakłuwania jak gleba zbita.



http://sklep.ogrodowisko.pl/produkty/aerator-do-nakluwania-trawnika-yeoman

Siewnik taki



Może pomocny będzie ten wątek

http://www.ogrodowisko.pl/watek/417-wertykulatory
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mirela 11:46, 06 maj 2013


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Mam pytanie:
We wtorek wieczorem odebraliśmy wertykulator. Dwa razy skosiliśmy trawnik (bardzo nisko) i w środę wertykulacja. Pech chciał, że nie zdązyliśmy zgrabić po wertykulacji a ... do soboty włącznie lało (nawet grad). Wczoraj około 11 chwyciłam grabie i do 19 grabiłam (takimi z ostrymi pazurkami). Filcu wyszło bardzo dużo ( starałam się to robić bardzo dokładnie - przez te 8 godzin wygrabiłam okolo 7 arów, drugie tyle mi zostało na ten tydzień). Mam gliniastą ziemię, bardzo twarda zbitą. Nie zdążyłam też wysypac piachu. Czy po tych deszczach zostały jeszcze nacięcia w trawniku czy wszystko się najprawdopodobniej zamuliło ? Boję się, że sypanie teraz piaskiem to musztarda po obiedzie .
A kolejny dzien wertykulatora to 110 pln plus do tego moje zdrowie (ponowne grabienie).
____________________
Walczę z ogrodem...
Gardenarium 14:42, 06 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Daj sobie spokój już z ponownym wertykulowaniem, możesz zrobić nakłucia aeratorem takim, albo nic.

http://sklep.ogrodowisko.pl/produkty/aerator-do-nakluwania-trawnika-yeoman
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pawel200_20 16:41, 06 maj 2013

Dołączył: 24 kwi 2013
Posty: 40
Witam. Tam gdzie krzewy będą rabaty. Reszta terenu (60m2) jest jak na zdjęciu

Mam plan żeby to nisko skosić, wertykulacja -niestety tylko ręczna, zgabić, następnie ziemią wyrównać-w jednym miejscu bedzie jej centymetr a w innym 5cm, zwałować, posiać trawę, lekko przegrabić, nawóz i dużo wody. Nie wiem czy dobrze myśle? jeśli tak to jeszcze jedno pytanie-czy przed wertykulacją czy też po niej zostawić tą pozostałość po trawie czy może pozbyć sięjej tak jak na tym fragmencie na zdjęciu poniżej?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies