Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Lacki80 14:46, 08 paź 2014


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 75
Sofijka wystarczy ,ze jedna z tych galazek byla przygienta lub zlamana i dlatego brazowieja. U nas tez po posadzeniu bylo duzo takich brazowych miejsc. Balam sie, je cos zle zrobilam ale jak dokladnie popatrzalam to byly one wlasnie poprzyginane,zlamane.Poopcinalam te brazowe galazki.
____________________
Pozdrawiam :) Izabela
alabuz 14:46, 08 paź 2014

Dołączył: 14 kwi 2014
Posty: 5
Tuje szmaragdowe sadzone późną jesienią ubiegłego roku. Jeszcze na jesieni kilka sztuk zbrązowiało. Ten konkretny egzemplarz wyglądał najgorzej. Na wiosnę wyciąłem najbrzydsze gałązki, ale zrobiła się z niej miotła. Na 8 szt. niestety 3 szt. wyglądają podobnie (trochę lepiej niż ta ze zdjęcia)

Jaka jest przyczyna? Wyrzucić czy ratować? Jeżeli ratować to czym?

blackstork 14:46, 08 paź 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Oskubałem tuje w zeszłym tygodniu, ale znowu zauważyłem, że pojawiło się kilka żółtych gałązek. Czy to normalne, że wychodzą w tak różnym czasie?



Do tego mam wrażenie, że te tuje coraz bardziej żółkną niż stają się zielone. Czy to jeszcze za wcześnie by się zieleniły.


Na pojedynczych tujach znalazłem ślady pajęczyn:



Na niektórych zaś wcześniej widziałem takie białe plamy, ale przez ostatnie kilka dni padało i nie udało mi się takowych znaleźć. W wielu miejscach da się tez zauważyć coś takiego:



Czubki w wielu miejscach są przebarwione.

Czy mogę coś zrobić poza czekaniem, by poprawić ich stan. Skubanie będę wykonywać, ale nie chciałbym ich oskubać do końca
Czytałem o wielu objawach, ale nic mi nie pasuje, w jednym miejscu zauważyłem, że jest pędy na dole są aż brążowe (tu zakładam, że to koty sąsiadów )
Z nawożeniem, czekam aż odżyją, ale nie wiem po czym mam to stwierdzić, bo na razie póki co wydaje mi się, że jest gorzej. Czy prewencyjnie zrobić oprysk grzybowy, sam już nie wiem co to może być, może potrzebują faktycznie czasu, ale obawiam się, że brak reakcji za kilka tygodni może się objawić zmarnowaniem wszystkiego.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 14:46, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrobić oprysk p. grzybowy bo może to być zamieranie pędów.

No i dalej kilka połamanych albo podłamanych Na 2 zdjęciu na pewno złamana, bo widać.

Masz szmatę pod korą?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:46, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
alabuz napisał(a)
Tuje szmaragdowe sadzone późną jesienią ubiegłego roku. Jeszcze na jesieni kilka sztuk zbrązowiało. Ten konkretny egzemplarz wyglądał najgorzej. Na wiosnę wyciąłem najbrzydsze gałązki, ale zrobiła się z niej miotła. Na 8 szt. niestety 3 szt. wyglądają podobnie (trochę lepiej niż ta ze zdjęcia)

Jaka jest przyczyna? Wyrzucić czy ratować? Jeżeli ratować to czym?



Nie wiem jaka jest przyczyna, jakby ktoś na nie wylał jakiś płyn ze zmywania tarasu albo inszą chemię. Albo wyrzucić, albo...
Wytnij to suche podlewaj roślinę i obserwuj, Piękna nie będzie, bo zniszczona
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 14:47, 08 paź 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Gardenarium napisał(a)
Zrobić oprysk p. grzybowy bo może to być zamieranie pędów.

No i dalej kilka połamanych albo podłamanych Na 2 zdjęciu na pewno złamana, bo widać.

Masz szmatę pod korą?


Czy to już jest moment na oprysk przeciw grzybowy? Jaki preparat najlepiej (topsin, saprol czy jeszcze coś innego) i jak wykonać taki oprysk - dolistnie, doglebowo? Czy warunki pogodowe to również pochmurny, niesłoneczny dzień?

Pod korą nie ma szmaty (sadziłem po lekturze forum), dlatego właśnie się zastanawiam skąd taki stan. Gleba była odpowiednio przygotowana, tj. podłoże do iglaków. Na wiosnę szykuję się by zakupić kilkanaście tuj, na dalszą część działki, czy to może być kwestia szkółki, szukać innej?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 14:47, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Opryskujesz w dzień suchy, wieczorem, żeby deszcz nie zmył oprysku. Dolistnie i doglebowo. Albo jednym albo drugim, albo po dwóch tygodniach naprzemiennie.

Jest to moment na oprysk p.grzybowy.
Nie wiem czyja to wina, na szkółkę od razu nie zwalaj winy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 14:47, 08 paź 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
A jaki preparat najlepiej? Zauważyłem dzisiaj podczas odchwaszczania jeszcze takie objawy w jednej części ogrodu ślimaki, dużo pająków, mrówki (tylko w jednej części, za to dużo). Czy to też mogą powody? Co zrobić?

____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 14:47, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zastosuj Saprol.

Ślimaki to nie powód to szkodnik, zjada liście, z niczym ślimaków nie wiąż, po prostu je zbieraj.
Pająkami się nie przejmuj.

Mrówki gdzie są, jeśli łażą po roślinach to szukaj mszyc.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 14:47, 08 paź 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Mrówki są blisko ogrodzenia, daleko od tui.
Ślimaki na tujach, po prostu kilka na nich siedziało.
Pająki tworzą pajęczyny, rozumiem, że to też nie ma wpływu, a przędziorki tui nie tykają ?
Na niektórych tujach zaobserwowałem taki biały nalot:


Czy o oprysku coś jeszcze muszę wiedzieć (chodzi o jakieś wskazówki)? Jak opryskiwać drzewko, wystarczy tak ogólnie z jednej drugiej strony, czy raz przy razie? Można zaszkodzić chcąc pomóc?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies