Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pod lasem

anbu 11:54, 29 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Toszka napisał(a)


Jesli wcześniej nie zadbasz o miejscówkę i ziemi nie przygotujesz to będa problemy. Podłoże powinno poleżakować min. 6 miesięcy - macerować się, osiąść i ustabilizować kwasowość.
Problemy są jak podłoże szykuje się już pod rosnącymi krzakami.
W 4 osoby (+ mały Speedy) prawie cały dzień tyraliśmy szykując i zakwaszając błyskawicznie stanowisko dla rodków. Żal, że żadne z nas nie zrobiło zdjęć brył korzeniowych z betonowym suchym torfem od spodu. W kształcie doniczek.
Wesoły i pracowity to był dzień... a teraz cierpliwie trzeba czekać na wypracowanie się podłoża. Rodki zawiązały pąki, a to dobry sygnał. Z niedożywionych liści (zbyt wysokie ph blokowało pobieranie i przyswajanie składników) co ma opaść to opadnie. W sierpniu to normalne. To tak jak cisy zrzucające stare igły lipiec/sierpień. Poszły nowe przyrosty, to stare liście, które spełniły już swoją funkcję są zbędne.


No pamiętam że muszę, pamiętam Posadzimy miśki i wezmę się za usypywanie smakołyków pod rodki, w przyszłym roku będzie jak znalazł
Iwona jesteś moim wyrzutem sumienia

____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 12:13, 29 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
UrsaMaior napisał(a)
(...) muszę do koni znów pojeździć po niezbędne materiały


tylko błagam, juz nie prosto spod ogonów, a spod pryzmy

anbu napisał(a)


Iwona jesteś moim wyrzutem sumienia



wierzaj, wcale się z tym dobrze nie czuję
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gierczusia 12:18, 29 sie 2016


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Toszka napisał(a)


Jesli wcześniej nie zadbasz o miejscówkę i ziemi nie przygotujesz to będa problemy. Podłoże powinno poleżakować min. 6 miesięcy - macerować się, osiąść i ustabilizować kwasowość.
Problemy są jak podłoże szykuje się już pod rosnącymi krzakami.
W 4 osoby (+ mały Speedy) prawie cały dzień tyraliśmy szykując i zakwaszając błyskawicznie stanowisko dla rodków. Żal, że żadne z nas nie zrobiło zdjęć brył korzeniowych z betonowym suchym torfem od spodu. W kształcie doniczek.
Wesoły i pracowity to był dzień... a teraz cierpliwie trzeba czekać na wypracowanie się podłoża. Rodki zawiązały pąki, a to dobry sygnał. Z niedożywionych liści (zbyt wysokie ph blokowało pobieranie i przyswajanie składników) co ma opaść to opadnie. W sierpniu to normalne. To tak jak cisy zrzucające stare igły lipiec/sierpień. Poszły nowe przyrosty, to stare liście, które spełniły już swoją funkcję są zbędne.

Toszkoooo a możesz mi napisać jak koniowi , jak zmienić to oodłoże w szybkim tempie ??? Bo rodek rośnie..a ja czasu na czekanie nia mam niestety , bo mi go šlag trafi i to nawet nie jest kwestia mojej cierpliwości
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
anbu 12:26, 29 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Toszka napisał(a)


tylko błagam, juz nie prosto spod ogonów, a spod pryzmy



wierzaj, wcale się z tym dobrze nie czuję


A ja się z tym dobrze czuję
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 12:34, 29 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gierczusia
Najpierw trzeba przyszykować mieszankę na podłoże (Anbu, str270).
Widłami delikatnie podważasz system korzeniowy po jak największym obrebie. Podważasz, pod korzenie wsuń płachtę lub sklejkę. Od spodu sprawdzasz czy nie trzeba wydłubać starego, suchego torfu.

W dołku trzeba wybrać sporo ziemi. Szerzej niż było. Sprawdzasz ph. W zależności od niego sypiesz 3/4 siarki (wyliczenie Anbu, str293). przekopujesz z macierzysta glebą, głęboko. Wsypujesz mieszankę podłoża, dosypujesz pozostałą siarkę i przekopujesz starannie. W to sadzisz rodka upychając podłoże pod placek korzeni. Podlewasz deszczówką(!) i delikatnie uciskasz. Rękoma,nie nogą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
UrsaMaior 12:59, 29 sie 2016


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Iwona, tam ta pryzma była jak GÓRA, bez szans, żeby coś wygrzebać. Jesienią pojadę pozbierać to złoto z padoków, poleży do wiosny, myślisz, że już będzie ok? Czy zaczekać jeszcze do lata?

Ok, mam fotki.
Widok ogólny:



I żółtki. Widać, że nie tylko stare:/

____________________
ogród pod lasem
Toszka 13:30, 29 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Toż to wszystko stare liście! Dobrze jest!
Ufff, nastraszyłaś mnie okrutnie

Z padoków musi poleżeć min. 6 miesięcy. Weź, zgłoś wolontariat, za to sprzątanie padoków (w CV dobrze będzie wyglądać)

Muszę eMa namówić na wspólna wycieczkę po qpę - w kupie raźniej i mamy wprawę w zespołowym grzebaniu się w qpie ale to chyba na jesień zostawimy? Co myślisz?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 13:47, 29 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ursa śliczne okazy, te Twoje rodki Jak się zwą?
____________________
Ania Ogród Ani :)
gierczusia 13:52, 29 sie 2016


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Toszka napisał(a)
Gierczusia
Najpierw trzeba przyszykować mieszankę na podłoże (Anbu, str270).
Widłami delikatnie podważasz system korzeniowy po jak największym obrebie. Podważasz, pod korzenie wsuń płachtę lub sklejkę. Od spodu sprawdzasz czy nie trzeba wydłubać starego, suchego torfu.

W dołku trzeba wybrać sporo ziemi. Szerzej niż było. Sprawdzasz ph. W zależności od niego sypiesz 3/4 siarki (wyliczenie Anbu, str293). przekopujesz z macierzysta glebą, głęboko. Wsypujesz mieszankę podłoża, dosypujesz pozostałą siarkę i przekopujesz starannie. W to sadzisz rodka upychając podłoże pod placek korzeni. Podlewasz deszczówką(!) i delikatnie uciskasz. Rękoma,nie nogą.

Toszko wiesz, że Ciem kofffam ??
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
Toszka 14:34, 29 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
gierczusia napisał(a)

Toszko wiesz, że Ciem kofffam ??


I z wzajemnością Kochana, właścicielko wątku jak Prozac

Niech wam dwojgu (tobie i rodkowi) będzie na zdrowie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies