Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród wyrozumiały

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród wyrozumiały

Loosiuu 22:02, 02 lis 2014


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Te derenie co napisałem często nie są podpisane jako ta odmiana. Po prostu szukaj takich co szeroko rozkładają gałązki i mają żółto-zielone liście
Berberysów nie sadź. Wyżej napisane czemu
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Olili 09:47, 03 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Mala_Mi napisał(a)

Swoje jak sadziłam, to oczywista oczywistość, że nie podlewałam prawie wcale ..


No wiesz...to Ty niedobry ogrodnik jesteś
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
ewalm 11:01, 03 lis 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Olili, ja tak tylko na szybko dzisiaj. Ania ma rację, kulki sosnowe w beberysach znikną, będzie jasna plama ale nie będzie kulki. Co do trzmieliny też - na agro mija się z celem. To że nie rośnie równo bez strzyżenia, to akurat nie zawsze musi prze3szkadzać, ale bez strzyżenia nie da efektu równego dywanu.
A jakie Ty masz te jałowce na skarpie, chodzi mi o odmianę?

A co zamierzasz zrobić z półkolem z żywotników ? Bo moim zdaniem od tego zależy między innymi to jak można wyeksponować rabatę koło domku. I czy ja przewidzieć bardziej czy mniej symetryczną. Jodła jest tam za duża.
I jak będą prowadzone świerki serbskie, jako cięte na określoną wysokość, typowa ściana zieleni? Czy będą rosły wysokie?
To jest rabata widoczna z salonu albo jadalni, taka do oglądania z daleka (20 m?) także zimą z ciepłego pokoju, prawda?

Można uzyskać ciekawy efekt sadząc brzozy 'Doorenbos' w jasnych dereniach - bardzo jasny latem, a kontrastowy zimą (jak te lasy w Oregonie ). Przed dereniem dobrze wyglądają niskie zimozielone iglaste,jakieś świerki 'Nidiformis' na przykład. I bergeniami można też wypełniać luki z brzegu, zwłaszcza że one zimą trochę czerwienieją, i ładnie się ten czerwony kolor przenosi po rabacie. Ale derenie trzeba ścinać wiosną, żeby mieć ciągle dużo czerwonych pędów.
Bardzo piękny zimowy efekt daje też dereń świdwa "Midwinter Fire'(tylko, że on daje odrosty korzeniowe i zarasta, taki bardziej naturalistyczny jest niż dereń biały)


____________________
Ogródek na trzy lata
ewalm 12:39, 03 lis 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Olili, a jaką Ty masz ziemię? Piaszczystą, gliniastą?

Bardzo mnie zastanawia ten łuk z żywotników. Zdradzisz jakiej koncepcji pracochłonnego ogrodu jest pozostałością?

____________________
Ogródek na trzy lata
Olili 13:16, 03 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Ewalm - ziemia nie jest piaszczysta ani też bardzo gliniasta,ph 6,
świerki będą rosły wysokie jak sił będzie starczać to będę przycinać celem zagęszczania, a jak nie to nie.
Łuk z żywotników należy pominąć teraz,bo nie mam na niego koncepcji to raz a dwa to to,że na pewno sił na tyle rabat wiosną mieć nie będę ,bo tak - jedna -skarpa, druga z serbami 22,5m , trzecia od ulicy 50m, - nie ma opcji by robić coś przy półkolu (ani finansowej na nasadzenia),jeśli nie da się ich później zaadoptować do reszty to zawsze można je ...wysadzić.

Koncepcja jak abyła ..szkiców już brak,ale w planie było jeszcze jedno takie półkole i mniejsze (nie pamiętam ile sztuk) i duuże kwadraty z bukszpanu lub berberysów z wklęsniętym jednym rogiem i kulą w tym rogu -reszty nie pamiętam
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
popcorn 13:45, 03 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Serby pięknie! Super się zrobiło
Filip Ci ładnie narysował z koncepcją obok domku - derenie tak, berberysy-nie, jeśli są dzieci. Szkoda dzieci

pięknie będzie!! Łuk z tujek też da radę jakoś zaadoptować, przed nim o jakąś rabatę aż się prosi...

posadź sobie cebulowe, choćby w doniczki i zadołuj, wiosną bedzie weselej

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
ewalm 13:52, 03 lis 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Ale to jest podejście kawałkami a ogród powinno się wymyślać w całości, a realizować można kawałkami. Jak nie ma pomysłu na całość zawsze coś Ci będzie nie pasowało i będziesz przesadzać całymi latami, ato nie ma sensu zwłaszcza wobec ograniczonych sił i środków. Skoro masz takie duże i wydaje się, że ładne żywotniki to powinnaś się zastanowić czy je chcesz tam zostawić czy nie, bo jeśli zostają to są dużym i istotnym elementem. I nie ma znaczenia kiedy będziesz to mogła zrobić, czy najbliższej wiosny czy kiedyś tam. Powinnaś je przemyśleć teraz bo one i tak już są i nie zaadoptować żywotniki do reszty tylko resztę planować z uwzględnieniem, że żywotniki zostają albo nie, bo na etapie planu jeszcze nic Cie to nie kosztuje. Ani sił ani finansów. Jak możesz zaplanować 22 metry rabaty z serbami nie wiedząc, czy 1/3 masz zasłoniętą żywotnikami na stałe czy nie?

To marzeniem był ogród formalny ?
____________________
Ogródek na trzy lata
Olili 14:31, 03 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
oooo jejku napisałam się tyle i mi wcięło,kurczę a nie mam już siły,następnym razem napiszę
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
popcorn 16:17, 03 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
tak to bywa
____________________
Mój nowy ogródek
Olili 17:56, 03 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Ewalm - powiem tak: już kiedyś był plan na całość a robić miałam po kawałku i co się okazało.

Tworzenie rabaty z serbami stało się konieczne,gdyż sąsiad zakupił dom za płotem i się wprowadził,więc chcę się zasłonić, a skoro pod serby trzeba było zerwać darń no to uznałam,by zrobić jakiś sensowny kształt tej rabaty,no to jeśli rabata już jest to należałoby coś na niej posadzić,by było mniej miejsca na chwasty no i ładniej,oczywiście.

To co jest zasłonięte przez łuk żywotników (choć to głównie tak na ujęciach zdjeciowych wygląda) to musi pozostać tak praktycznie na szerokość serbów- czyli nic do ogladania się tam nie dosadzi (bo wjazd traktorkiem do kompostownika się tam znajduje),może tam być tylko coś zadarniającego (płożącego),może coś co będzie powtórzone dalej na tej rabacie pod dereniami ...czy tym co tam w końcu wsadzę
Rabata na skarpie wzięła się stąd,że ..wcześniej rosła tam trawa i samo koszenie pół biedy ale wąsy trawy przy brzegu tarasu...nie na moje siły..

No i generalnie planowanie tego zajmuje mi i tak zbyt dużo czasu , bym jeszcze kombinowała z łukiem żywotników,który na ten moment jest bezobsługowy i nic ode mnie nie chce . Wiadomo,że komuś ,kto rośliny zna,wie jakie duże rosną,jakiego potrzebują stanowiska planowanie nie zajmuje tyle czasu...a ja muszę dopiero rośliny poznawać, dopiero o każdej czytać .. i to właśnie kosztuje mnóstwo czasu , choć nie powiem ,bo bardzo przyjemne jest

A to,że nie powinno się tak robić od d..y strony , to oczywiście wiem i absolutnie się z Tobą zgadzam
Generalnie chciałabym ogród "swobodny",któremu brak regularnego czesania aż tak bardzo nie przeszkadza a że wśród tego znajdzie się równe półkole z żywotników .....hmmm ,może kiedyś wsadzę przed nie trawy i stanie się wtedy trochę poczochrane....i wtopi się w resztę...?
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies