Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszystkiego po trochu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystkiego po trochu

Joku 21:30, 11 lip 2022


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12103
Pamiętam, pisałaś że jak przekwitną róże to już nic się w twoim ogrodzie nie dzieje. A jednak się dzieje .
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
mirkaka 08:35, 12 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Kasya napisał(a)

No u mnie chyba nornice
Ostatecznie mam 2 czarne z 20-30 posadzonych w ciągu 5 lat
Ale lubie te lilie
Piekne z pomarańcze i różem tez


Kasiu, spróbuj posadzić je w takiej metalowej siatce, ja mam taką ale myślę że trzeba by jeszcze mniejsze oczka znaleźć.
Tak myślę że i z różem byłoby pięknie
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 08:36, 12 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Ewa777 napisał(a)
U Ciebie już tak pięknie kwitną ogrodówki. Ja muszę na swoje jeszcze poczekać.
Czarujesz tymi ciemnymi liliami


Ewa, bo te są wcześniejsze od reszty, te z wiotkimi pędami, ta którą masz ode mnie też pewnie już u Ciebie kwitnie.
Czaruję bo ich 5 min
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 08:40, 12 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Kordina napisał(a)
Hortensje oszałamiają swoją wielkością i pięknem, ile lat trzeba czekać na takie cuda? Kiedyś namalowałam akwarelkę z hortensjami.
Dzięki za odpowiedź o pustynnikach, ciekawe roślinki, w moim otoczeniu nigdy nie widziałam na żywo w ogrodach.


Hortensje szybko rosną i nabierają masy, jeśli zima jest łagodna.
Największe spustoszenia są gdy przemarzną, wtedy trzeba sporo pędów wycinać.
Moje są ze mną od początku ogrodu.
Na żywo też ich nigdzie nie widziałam, tylko na zdjęciach, w masie są zjawiskowe
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 08:51, 12 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
basia3012 napisał(a)


U mnie Mirko jest to samo. Mam powojniki kilka lat ale po raz pierwszy jest coś takiego. Już w pąkach są robaki, czarne środki z pąków wysypują się, kwiatki są mikroskopijne, pogryzione na brzegach.
Widać taki rok na to robactwo. Zrobiłam moim zdjęcia i wstawiłam. Zobacz czy masz tak samo. Szczególnie jedną odmianę białą White Prince Charles sobie upodobały.
Jak nie urok to ....
Wiadomo, coś musi być aby nie było za różowo.

Też kiedyś kupiłam takie ciemne lilie ale nazwy nie pamiętam.
Z padaniem rh u mnie to chyba miałaś rację. Mogła przyczyną była susza. Za słabo rozerwałam bryłę korzeniową. Gdy było chłodno to dawały radę. Gdy przyszły upały, padły. Poprawiłam to, była poprawka z sadzenia rh.


Basiu, ja już wiem co to, albo to są wciornastki albo jakieś dziubałkowate, to szkodniki wysysające, trzeba pryskać mospilanem, mam to samo co Ty, u mnie tak od zeszłego roku jest.
Nie wiedziałam że to szkodnik, myślałam że grzyb jakiś, nie mogłam nigdzie znaleźć info na ten temat, dopiero Jola wskazała że u Ryski na wątku jest informacja o tym.
Najgorsze że ja wszystkie suche dawałam wiosną po ścięciu na kompost, więc roznosiłam pewnie ich jaja.
Jeszcze nie zaczęłam oprysków, może dziś?
Podobno Viticella są najbardziej na nie podatne

A widzisz z Rh, dobrze że sprawdziłaś, teraz póki są młode to musisz bardzo dbać o nawodnienie. U Ciebie jest konkurencja o wodę , bo posadziłaś wśród dużych krzewów już dobrze ukorzenionych.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 08:56, 12 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Joku napisał(a)
Pamiętam, pisałaś że jak przekwitną róże to już nic się w twoim ogrodzie nie dzieje. A jednak się dzieje .


Jola, ty zawsze poprawisz samopoczucie Trochę popracowałam żeby się coś działo też później, kupiłam więcej lilii, dzielżany, rutewki, języczki, przetacznikowce, więcej floksów, rudbekie, jeżówki
Przede wszystkim przestałam kupować szałwie które u mnie nie chcą rosnąć, oprócz samosiejek, w kostce Z tych się cieszę
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 09:08, 12 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Mgduska napisał(a)
Pięknie u Ciebie I znajduję podobne znaki zapytania co do lilii - moje są jednak ciemniejsze. A pustynniki masz zachwycające - one tak sobie w rabacie, zwyczajnie rosną? Nie wiem, dlaczego, ale mi się zawsze wydaje, że one powinny rosnąć miedzy kamieniami, jakoś tak bardziej pustynnie Zawsze mnie zdumiewa zielone towarzystwo dla nich.


Pustynniki lubią słońce i nie lubią mokrej ziemi.
Więc u mnie rosną na rabatach wyniesionych, nasłonecznionych. Trzeba je podlewać od wiosny do czasu aż zaczną zasychać, wtedy muszą mieć suchą ziemię. Między kamieniami to chyba najlepsze stanowisko? Trzeba próbować
Z liliami to tak jest, jak się kupuje cebule to nigdy nie wiesz czy nie było pomyłki
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Monika83 21:55, 14 lip 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2997
mirkaka napisał(a)


Monika, to moja najstarsza , ma tyle lat co ogród, kupowana bez nazwy, kogo to wtedy obchodziło W tym roku ma bardzo wysokie pędy, ale to dlatego że zima była słaba, dochodzi w tym roku do 160cm, ale to wyjątkowo, zazwyczaj ma 1,2-1,4, jakoś tak. Ona ma wiotkie pędy i jak deszcz popada to leży. Wymyślam dla niej podpory, ale w tym roku nic nie dały, bo za niskie





. Ona właśnie z tego słynie że jest pokładająca, dlatego też długo zwlekałam czy wziąść sadzonke od mojej mamy, bo te jej pokładanie się mnie drażni mimo że kwiaty są piękne A takie podwiązywanie hortensji to mnie się nie podoba bo wygląda to sztucznie, nawet Anabelek tych zwykłych nie podwiązuje,a jak się położą to wtedy leżą Mirko masz przepiękne okazy hortensji, cudne są! A ogród bajka!
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Monika83 22:14, 14 lip 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2997
mirkaka napisał(a)


Moje szczęście trwało krótko, nie przemoczyło ziemi nawet na kilka cm, jak pogrzebałam trochę to dalej jest susza. U mnie Mirko taka susza głęboka jest już od kilku lat, zimą nie ma opadów, to już dramat u nas, świerki schną na potęgę Trzeba myśleć o sosnach , te się głęboko korzenią
Moje nasadzenia akurat takie co lubią wilgoć, nie wiem czy kiedyś nie będę musiała z nich zrezygnować przy takich suszach i temperaturach. Kaktusy trzeba sadzić

Albo siać arbuzy bo one lubią upały i nie trzeba ich podlewać i super radzą sobie na piaszczystej ziemi. Zdj z przed 2-3lat.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
mirkaka 08:50, 15 lip 2022


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Monika83 napisał(a)

Albo siać arbuzy bo one lubią upały i nie trzeba ich podlewać i super radzą sobie na piaszczystej ziemi. Zdj z przed 2-3lat.


Ha ha miałam arbuzy, wyrosły na wielkość piłeczki pingpongowej
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies