Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lifting starego ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Lifting starego ogródka

Ludwika 07:55, 12 maj 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Toszka napisał(a)
zen symbolika kamieni

prawidłowe i nieprawidłowe zasady formowania niwaki


Witaj Toszko, ogrody japońskie oglądam ciągle, bo są przepiękne
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 07:56, 12 maj 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Sylvana napisał(a)
Ale masz fajny widok...i te dywaniki....
Twoja Galunia wygląda jak moja Balbina

Jeszcze mam drugą sztukę, bliźniaczkę Fifi
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Ludwika 09:30, 16 maj 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Witajcie, wczoraj byłam w Chorzowie na wystawie kwiatów. Nie wiem, czy akurat w niedzielę było tego tak mało, czy cały weekend tak to wyglądało, ale ja się nastawiłam na ogromne areały wypełnione powystawianymi producentami, hodowcami itp. A miałam wrażenie, że stoisk z jedzeniem było więcej niż tych z roślinami No ale coś pooglądaliśmy, chodziłam koło żurawek i klonów a ostatecznie wyjechaliśmy z balonem-minionkiem i ... 9 cebulami lilii... No nie wiem, co mnie podkusiło... Tak mi się spodobały na zdjęciach poglądowych a do tego mój mąż fatalnie sprawdził się w roli ograniczacza zakupowego ("o, patrz, żona, te są bardzo ładne, kupmy je") no i tak wyszło. Wogóle teraz nie wiem, co z nimi zrobić Nie wiem ani jak ani gdzie je sadzić, pierwszy raz mam tego typu rośliny. Mam 3 cebule różowych, 3 niebieskich i 3 limonkowych. Będę zatem potrzebowała porady.
Uwaga, uwaga, pierwszy raz odważam się wkleić zdjęcie ogrodu za domem. Tam przez dziesiątki lat ciocia uprawiała ziemniaki, kapustę, jest 5 jabłoni, 2 śliwki węgierki, 2 brzoskwinie (te akurat widać na zdjęciu). Teren jest nierówny, zryty przez krety masakrycznie, będziemy się za to zabierali za kilka lat, jak ogarniemy inne pilniejsze prace przy domu. To, co mogę zrobić już to jeden róg naszej działki. Wygląda to tak: (jakość masakra,przepraszam, robione na szybko dzisiaj rano przez okno )

Na wprot jest duża jabłoń, która kiedyś dostanie wylotkę a w jej miejsce wsadzimy świerki serbskie. Wylotkę dostanie też kilka innych elementów
To co mogę póki co zrobić i co chcę zrobić to zdjęcie darni wzdłuż płotu i posadzenie tam szmaragdów.

Prostą wzdłuż szmaragdów planowałam podsadzić hortensjami bukietowymi, przed nimi żurawki. Prostą pod świerkami chciałam czymś innym, myślałam o różach i lawendzie. Tylko teraz mam te lilie i kombinuję, że może gdzieś udałoby się je tam wcisnąć... Jak myślicie, z czym najlepiej byłoby pożenić te nieszczęsne lilie? Muszę je gdzieś wsadzić, bo inaczej mąż mnie zabije
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Toszka 09:37, 16 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na razie weź trzy duże donice, uzupełnij ziemią i wsadź lilie. Jakie to lilie? Bo niektóre lubia kwaśną ziemię np. orintalne, czyli wschodnie.

Trzeba przemyśleć twój plan, bo tak na szybko chcesz sobie słońce zasłonić szmaragdami, a pod płytko korzeniącymi się świerkami, rosnącymi w kolosy, uwielbianymi przez mszyce (bo te dwa na zdjęciu to raczej serby nie są, hmm?) chcesz sadzić róże... No przez kolano przerzucić i tyłek złoić za szaleńcze pomysły
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ludwika 10:06, 16 maj 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Toszka napisał(a)
Na razie weź trzy duże donice, uzupełnij ziemią i wsadź lilie. Jakie to lilie? Bo niektóre lubia kwaśną ziemię np. orintalne, czyli wschodnie.

Trzeba przemyśleć twój plan, bo tak na szybko chcesz sobie słońce zasłonić szmaragdami, a pod płytko korzeniącymi się świerkami, rosnącymi w kolosy, uwielbianymi przez mszyce (bo te dwa na zdjęciu to raczej serby nie są, hmm?) chcesz sadzić róże... No przez kolano przerzucić i tyłek złoić za szaleńcze pomysły


O liliach napiszę dokładniej wieczorem, jak będę mieć dostęp do telefonu męża, zrobiliśmy zdjęcia etykietom.

Plan narazie jest bardzo wstępny i bardzo elastyczny

Słońca nie chcę zasłaniać, tylko sąsiednią działkę, bo z tego ujęcia akurat tego nie widać, ale jak się stoi u nas w ogrodzie to mamy widok na "piękny" gołębnik sąsiada i bajzel pod nim, stosy desek, żelastwa i innych takich... Tam po prostu musi powstać zielona ściana. Ale u nas słońce przechodzi tak, że myślę, że rząd szmaragdów nie zabierze dużo światła roślinom przed nimi.

Te duże choiny sadziła przed laty ciocia, nie mam pojęcia co one zacz...

Czyli że róże przed nimi to chybiony pomysł. A co możnaby w takim razie przed takimi choinami posadzić?

A jak długo można hodować lilie w donicach? Tzn, kiedy ew. musiałabym już je wysadzić do gruntu na miejsce stałe?
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Toszka 10:29, 16 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kupiłam kiedyś cebule lilii podobnie jak ty, pod wpływem zaćmienia i impulsu. Pierwsze trzy lata trzymałam je w donicach, na prawdę dużych donicach. Na zimę zakopałam donicę, przykryłam słuszną warstwą kory. No i tak te lilie w tych donicach sobie rosły i mnożyły się na potęgę. Teraz mam wypuszczone lilie na wolność pośród azalii. Obdzielam cebulkami wszystkich chętnych, a lilie i tak panoszą się wśród rodków i azalii kwitnąc po nich.
Tak więc bierz przykład ze mnie i wsadzaj w donice dopóki nie wymyślisz dla nich dobrego, docelowego miejsca
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Sylvana 10:29, 16 maj 2016


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Uwielbiam czytać uwagi Toszki
Zrób więcej zdjęć i może bliżej te iglaki żeby je zidentyfikować.
Moje kłujaki urosły ogromne, mają coraz bardziej rozłożyste gałęzie, oprócz tego sypią igliwiem, nie bardzo sobie wyobrażam sadzenie czegoś pod nimi, zwłaszcza że korzenie mają takie, że nawet łopaty nie da się wbić. Oprócz tego są tak gęste, że dopiero kiedy długo leje, to na dole pojawia się trochę wilgoci, a zazwyczaj jest sucho jak pieprz.
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Ludwika 10:36, 16 maj 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Sylvana napisał(a)
Uwielbiam czytać uwagi Toszki
Zrób więcej zdjęć i może bliżej te iglaki żeby je zidentyfikować.
Moje kłujaki urosły ogromne, mają coraz bardziej rozłożyste gałęzie, oprócz tego sypią igliwiem, nie bardzo sobie wyobrażam sadzenie czegoś pod nimi, zwłaszcza że korzenie mają takie, że nawet łopaty nie da się wbić. Oprócz tego są tak gęste, że dopiero kiedy długo leje, to na dole pojawia się trochę wilgoci, a zazwyczaj jest sucho jak pieprz.


Zdjęcia zrobię lepsze napewno. Narazie tylko takie poglądowe, bo myślałam pod kątem tych lilii, żeby coś może dla nich wymyślić jakąś miejscówkę. Ale skoro mogę do donicy to jak najbardziej tak zrobię Dzięki Toszko

Sylvana, chyba się nie zrozumiałyśmy - ja nie chcę sadzić niczego "pod" nimi tylko "przed" nimi Pod nimi to wiadomo - sucho i ciemno. Ale chciałam, zeby były po prostu tłem dla czegoś co będzie pod nimi - w sensie przed nimi Zamieszanie trochę zrobiłam chyba. Nie wiem, czy to teraz jest zrozumiałe... ?
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Sylvana 10:43, 16 maj 2016


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Rozumiem, że nie pod tylko przed. Chodzi mi o to, że to przed za chwilę będzie pod
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Ludwika 10:48, 16 maj 2016


Dołączył: 17 lis 2014
Posty: 552
Sylvana napisał(a)
Rozumiem, że nie pod tylko przed. Chodzi mi o to, że to przed za chwilę będzie pod




No a jak im będę te dolne gałęzie ciąć, żeby mi na nasadzenia "przed" nie nalazły, to się zezłoszczą? Bo wiem, że p. Danusia te serby chwali, że można je cięciem w ryzach trzymać, a te zwykłe, co ja tam mam, to się do cięcia nie nadają?

Bo myślałam je zostawić i wykorzystać po prostu jako kawałek żywopłotu ... i tylko potem w tej linii dosadzić im tych serbów...
____________________
Ludwika - Lifting starego ogródka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies