Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Doświadczalnia bylinowo-różana

Pokaż wątki Pokaż posty

Doświadczalnia bylinowo-różana

Anda 13:37, 16 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
annbra napisał(a)
Dzień dobry, od dłuższego czasu obserwuję Twój watek, masz przepiękny ogród i ogromną wiedzę, stad moje pytanie. Wiosną 2021 r kupiłam dużo róz, miały być posadzone do gruntu,niestety budowa sie przeciągnęła i wszystkie zostały posadzone do 20 litrowych wiader, kwitły, ogólnie miały się dobrze. Na zimę porządnie je zabezpieczyłam (według Twoich zaleceń). Róże były kupowane w doniczkach, w balocie i z gołym korzeniem, kiedy najpóźniej moge posadzic je do gruntu na wiosnę, czy skrócić im korzenie i łodygi, na jaką wysokość? Mam sporo austinek, róze francuskie i niemieckie. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ania


Witaj Aniu, bardzo mi miło, że odwiedzasz mój wątek

Skoro te róże są w donicach, to do gruntu możesz je posadzić teoretycznie zawsze, gdy ziemia nie jest zmarznięta i nie ma upałów. Przypuszczam, że wszystkie róże są już dobrze ukorzenione. Dlatego nie ma potrzeby przycinania im korzeni przed posadzeniem. Ważne, abyś posadziła je z całą bryłą do gruntu - żeby ziemia nie rozleciała się przy wyjmowaniu z donicy. Przeschnięta ziemia lepiej trzyma się korzeni niż mokra

Przycinanie, nieważne czy w gruncie, czy w donicy, warto zrobić wiosną, w czasie kwitnienia forsycji. W tym też czasie najlepiej byłoby je przesadzić do gruntu. Jeśli to dla Ciebie zbyt wcześnie, to mimo to je przytnij, a do gruntu posadź w bardziej pasującym terminie Wtedy już nie przycinaj.

Wysokość cięcia uzależniona jest od rodzaju róży, ale żeby dla Ciebie łatwiej było je przesadzić, to ok. 20 cm będzie ok. W przyszłym roku przeprowadzisz cięcie bardziej pasujące do rodzaju róży

Pamiętaj, aby miejsce szczepienia było ok. 5 cm pod ziemią
Powodzenia, będzie pięknie i w razie pytań pisz
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
annbra 13:47, 16 sty 2022


Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
tzn. kwietniu lub w maju nie będzie problemu, żeby je posadzić? Dziękuje bardzo za szybka odpowiedź
Anda 14:04, 16 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
annbra napisał(a)
tzn. kwietniu lub w maju nie będzie problemu, żeby je posadzić? Dziękuje bardzo za szybka odpowiedź


Nie będzie

Może będziesz miała potem ochotę pokazać jakieś fotki z kwitnienia. Bardzo jestem ciekawa, jakie róże kupiłaś

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 14:16, 16 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
Szymka napisał(a)


Ja zaopatrzyłam się już teraz

A kończąc już temat ślimakowo-jeżowy (przynajmniej przeze mnie )
W ubiegłym roku przychodził do mnie średniej wielkości jeżyk. Jadł kocią karmę razem z kotami. Robiłam mnóstwo filmików. Moja sąsiadka obsypała rabaty niebieskimi granulkami i chwaliła się, że po ślimakach zostały same skorupki. Ale za kilka dni znalazłam pod płotem 2 działki dalej jeżyka, bez żadnych obrażeń. Prawdopodobnie otruty i prawdopodobnie mój bo od tego czasu przestał przychodzić. Pojawiał się przed moim domkiem punktualnie o 19, jakby miał zegarek.


Uświadomiłaś sąsiadkę?

Na ślimaki w skorupkach moim zdaniem nie trzeba używać żadnych granulek, nawet tych eko. Po pierwsze mają dużo naturalnych wrogów, po drugie są mniej żarłoczne niż nagie ślimaki.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
annbra 14:22, 16 sty 2022


Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Rzuciłam sie na głęboka wodę i jest ich sporo, a następnych 16 przyjdzie na wiosnę. Mam nadzieje, że wybrałam dobre róze?
SPIS RÓŻ
FLORIBUNDA:
2 x Crocus (wiosna 22, goły korzeń)
2 x Mariatheresia (wiosna22, goły korzeń)
2 x Sharifa Asma (wiosna22, goły korzeń)
2 x Gentle Harmione (wiosna22, goły korzeń)
1 x Nahema (wiosna22, goły korzeń)
2 x Granny (wiosna22, goły korzeń)
4 x Clair Marshall (wiosna22, goły korzeń)
2 x Desdemona (wiosna22, goły korzeń)
2 x Munstead wood (lato21, doniczka)
1 x Reine des Violettes (lato21, doniczka)
1 x Heritage (lato 21, doniczka)
1 x Comte de Chambord (lato 21,doniczka)
ROSARIUM
2 x Boscobel (jesień 21, goły korzeń)
SOBIESZEK
3 x Alabaster (wiosna 21, doniczka)
1 x Louise Odier (wiosna 21, balot)
1 x Giardina (wiosna21, balot)
1 x A Shropead Lad (wiosna21, balot)
2 x James Galwey (wiosna21, balot)
2 x Laguna (wiosna21, balot)

ROSAPOL
3 x Wiliam Szekspir (wiosna 21, balot)
1 x Eden (wiosna21, balot)

ROZARIA
1 x Heritage ( jesień21, goły korzeń)
3 x Eglantyne
1 x Gertrude Jeckyll
2 x SOUVENIR de la MALMAISON
3 x Burgundy Ice
Anda 14:42, 16 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
annbra napisał(a)
Rzuciłam sie na głęboka wodę i jest ich sporo, a następnych 16 przyjdzie na wiosnę. Mam nadzieje, że wybrałam dobre róze?
SPIS RÓŻ
FLORIBUNDA:
2 x Crocus (wiosna 22, goły korzeń)
2 x Mariatheresia (wiosna22, goły korzeń)
2 x Sharifa Asma (wiosna22, goły korzeń)
2 x Gentle Harmione (wiosna22, goły korzeń)
1 x Nahema (wiosna22, goły korzeń)
2 x Granny (wiosna22, goły korzeń)
4 x Clair Marshall (wiosna22, goły korzeń)
2 x Desdemona (wiosna22, goły korzeń)
2 x Munstead wood (lato21, doniczka)
1 x Reine des Violettes (lato21, doniczka)
1 x Heritage (lato 21, doniczka)
1 x Comte de Chambord (lato 21,doniczka)
ROSARIUM
2 x Boscobel (jesień 21, goły korzeń)
SOBIESZEK
3 x Alabaster (wiosna 21, doniczka)
1 x Louise Odier (wiosna 21, balot)
1 x Giardina (wiosna21, balot)
1 x A Shropead Lad (wiosna21, balot)
2 x James Galwey (wiosna21, balot)
2 x Laguna (wiosna21, balot)

ROSAPOL
3 x Wiliam Szekspir (wiosna 21, balot)
1 x Eden (wiosna21, balot)

ROZARIA
1 x Heritage ( jesień21, goły korzeń)
3 x Eglantyne
1 x Gertrude Jeckyll
2 x SOUVENIR de la MALMAISON
3 x Burgundy Ice


Boskie róże wybrałaś Sama bym mogła mieć takie, wszystkie w moim guście

Wygląda na to, że masz albo duży ogród, albo bardzo mało trawnika i same rabaty

Róże z jesieni 21 będą miała najsłabiej rozwinięte korzenie. Tu musisz uważać, aby nie obsunęła się za bardzo ziemia przy wyjmowaniu z donic. Najlepiej je przesusz przed sadzeniem. Za to już w dołku porządnie namocz przed końcowym zasypaniem ziemi.

Tym, które przyjdą wiosną warto przyciąć i korzenie, i pędy przed sadzeniem. Wszystko tak na ok 20 cm. I okopczykuj, dopóki nie wypuszczą malutkich listeczków. Potem rozmyj kopczyk strumieniem wody. Oby przyszły do kwietnia, potem może być im trudniej, jeśli będzie gorący maj.

Widzę, że masz tu parę pnących się róż. Tych nie przycinaj wiosną. Te długie pędy w tym roku wytworzą krótkopędy z kwiatami. Im bardziej poziomo je będziesz prowadzić, tym więcej będzie kwiatów. W przyszłym roku i w kolejnych wytniesz jedynie pędy krzyżujące się i martwe aż do zielonego, jeśli takie będą. Dopiero za 3-4 lata wytniesz parę najstarszych pędów do samej ziemi. I tak potem co roku. Krótkopędy za to co roku należy przycinać aż do głównego pędu. Mam nadzieję, że zrozumiale napisałam
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
annbra 15:22, 16 sty 2022


Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Działaka ma 1040m2, dom za tarasem ok 190m2. Róęe pnącę chcę posadzić wokół tarasu z powojnikami. Mamy na wsi działkę wakacyjno świateczną, tam magazynuje byliny, trochę się już ich uzbierało. Na przeciwko okna od salonu chcę posadzić 2 Heritage a w nóżkach 3 Burgundy Ice + byliny. W innym miejscu A Shroped... z Boscobel (wydaje mi się, że będą do siebie pasować) + byliny. Jak bedzie teren uporządkowany to mam nadzieję, że pomysły pomału będą przychodzić mi do głowy Dziękuje za wszystkie porady
Szymka 16:38, 16 sty 2022


Dołączył: 20 lut 2021
Posty: 881
Anda napisał(a)


Uświadomiłaś sąsiadkę?

Na ślimaki w skorupkach moim zdaniem nie trzeba używać żadnych granulek, nawet tych eko. Po pierwsze mają dużo naturalnych wrogów, po drugie są mniej żarłoczne niż nagie ślimaki.


Powiem Ci szczerze, że dopiero dyskusja w Twoim wątku uświadomiła mi co się stało. Wcześniej nie skojarzyłam tych dwóch zdarzeń. Byłam przekonana, że jeżyk został potrącony przez samochód, chociaż dziwne było dla mnie, że nie miał żadnych obrażeń.

Mało tego,że wiosną porozmawiam z sąsiadką. Mam zamiar wywiesić ogłoszenie na tablicy ogłoszeń uświadamiające wszystkich o skutkach stosowania tego rodzaju środków.
____________________
Kasia , okolice Lublina Ogród ciągłych zmian
SlonecznyOgrod 17:42, 16 sty 2022


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Czytam o ślimakach i oczy mi się otworzyły... choć u mnie ślimaków nie ma, to tak mi szkoda jeżyka, że będę upominać innych przed tymi preparatami na pozbycie się ślimaków.
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
sarenka 17:46, 16 sty 2022


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Cześć Ewa w nowym roku!
Zaglądam i czytam o ślimakach...ja właśnie dlatego nie używam żadnych trutek, wiem że są jeże u nas, więc wolę, żeby one działały. Dokarmialam je też pedrakami jak czyściłam część działki pod rabatę. Chyba miały już przesyt ich bo potem już przestały wyjadać z pojemnika
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies