Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

pestka56 12:17, 01 sty 2020


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Pewnie te same, które przytargałam do tego ogrodu z ROD-owskiej działki.
Rozchodniki olbrzymie, irysy syberyjskie, kukliki, kocimiętkę, rudbekię, astry. Do tego trawy i cebulowe plus kilka kolumnowych cisów i żywotnikowych kulek.
Z krzewów derenie i kaliny.
Da się z tego złożyć szybko i tanim kosztem zgrabny, nieabsorbujący czasowo ogród.
Drzewa pomijam, bo okazałych egzemplarzy bym nie kupowała, a maluchy nie zdążyłyby urosnąć, aby dać efekt.
Po tych paru latach uprawiania ogrodu, wiem jedno. Absolutnie nie mam duszy konesera roślinnego. Kompletnie mnie nie ruszają rozważania nad roślinnymi rarytasami, taką czy inna odmianą.
Mnie w ogrodzie nie poruszają pojedyncze egzemplarze. Jakoś tak całościowo patrzę. Plamy mają się dopełniać.
Ogród to dla mnie bardziej miejsce, w którym jestem w akuratnych okolicznościach przyrody niż pole działań i eksperymentów. Duszy takiego rasowego ogrodnika to ja jednak nie mam.
Ależ się rozpisałam.


Och, ciepło mi się na duszy zrobiło, że to nie tylko moja przypadłość. Tyle, że z plamami tobie wspaniałe się udało, a ja ciągle w fazie tworzenia.
Ogromnie lubię zaglądać do twojego ogrodu, choć nie piszę

Do siego roku.
____________________
Kasia
inka74 17:28, 01 sty 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Pewnie te same, które przytargałam do tego ogrodu z ROD-owskiej działki.
Rozchodniki olbrzymie, irysy syberyjskie, kukliki, kocimiętkę, rudbekię, astry. Do tego trawy i cebulowe plus kilka kolumnowych cisów i żywotnikowych kulek.
Z krzewów derenie i kaliny.
Da się z tego złożyć szybko i tanim kosztem zgrabny, nieabsorbujący czasowo ogród.
Drzewa pomijam, bo okazałych egzemplarzy bym nie kupowała, a maluchy nie zdążyłyby urosnąć, aby dać efekt.
Po tych paru latach uprawiania ogrodu, wiem jedno. Absolutnie nie mam duszy konesera roślinnego. Kompletnie mnie nie ruszają rozważania nad roślinnymi rarytasami, taką czy inna odmianą.
Mnie w ogrodzie nie poruszają pojedyncze egzemplarze. Jakoś tak całościowo patrzę. Plamy mają się dopełniać.
Ogród to dla mnie bardziej miejsce, w którym jestem w akuratnych okolicznościach przyrody niż pole działań i eksperymentów. Duszy takiego rasowego ogrodnika to ja jednak nie mam.
Ależ się rozpisałam.
Masz duszę miłośnika tego co dobre czy to źle? Wręcz przeciwnie. Bardzo zacne. I godne naśladowania.

Za listę roślin dziękuję bardzo. Przyda się do modernizacji ogrodu dla kogoś dla mnie wyjątkowego.

Przy okazji przepięknie wyglądają bielone pnie. Jak brzozowy gaik. I kafle na piecu. Cudne!!
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 17:58, 01 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22082
pestka56 napisał(a)


Och, ciepło mi się na duszy zrobiło, że to nie tylko moja przypadłość. Tyle, że z plamami tobie wspaniałe się udało, a ja ciągle w fazie tworzenia.
Ogromnie lubię zaglądać do twojego ogrodu, choć nie piszę

Do siego roku.


Miło, że zajrzałaś.
Ogrodowisko cenię za to, że spotykają się tutaj bezkonfliktowo całkiem odmienne spojrzenia na ogród i nie tylko. Otaczanie się jednakowo myślącymi nie rozwija. W żadnej dziedzinie.
Samych dobroci noworocznie życzę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:03, 01 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22082
inka74 napisał(a)
Masz duszę miłośnika tego co dobre czy to źle? Wręcz przeciwnie. Bardzo zacne. I godne naśladowania.

Za listę roślin dziękuję bardzo. Przyda się do modernizacji ogrodu dla kogoś dla mnie wyjątkowego.

Przy okazji przepięknie wyglądają bielone pnie. Jak brzozowy gaik. I kafle na piecu. Cudne!!


Piecokominek o tej porze roku sprzyja spowolnieniu myśli i rozmyślaniom na wszelakie tematy. Już sobie nie wyobrażam, że mogłoby go nie być.

Bielenie to początek nowego sezonu.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:05, 01 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22082
Helen napisał(a)
Haniu, ogród masz cudny. Nawet zimą, tyle się dzieje, że tylko zachwyca


Dziękuję!

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:30, 01 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22082
Pisałam już, że powoli zaczynam ścinać trawy. Zaczęłam od kołtunów w górnych partiach. Reszta w lutym.



Przy okazji skracania rozplenic, zauważyłam, że z ostrokrzewów powstają już całkiem zgrabne stożki.





Z czułością się przyglądam.



W planach na nowy rok punktów wiele nie ma.
Najprawdopodobniej z zapłocia wylecą kolejne dwa pochyłe oliwniki. W ich miejsce nic nie będę dosadzała.

Postaram się zrobić podpory dla malin.

Na wiosnę trzeba odmłodzić astry i niektóre irysy syberyjskie.
I może zacznę myśleć o jakiejś biżuterii ogrodowej.
Galgasia, za sprawą swoich choinkowych prezentów, przypomniała mi, że marzył mi się zegar słoneczny.
Zegar już jest, przesyłka z podstawą zmierza w moim kierunku. Ciekawa jestem, czy się zgrają razem?

Pacholę na wieść, że zakupiłam zegar słoneczny, powiedziało:
Mama, trzeba było powiedzieć, że nie masz baterii do zegara tarasowego, który dostałaś w zeszłym roku. Przywiózłbym.

Mój park maszynowy wzbogacił się o kolejną machinę. Przybędzie wał ogrodowy i nie trzeba będzie kombinować, skąd go wziąć. Tym sposobem jestem już w pełni wyposażona we wszystkie ogrodnicze ustrojstwa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kokesz 18:33, 01 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
Pięknie mam nadzieję, że kiedyś mi się uda skomponować rośliny podobnie, jak u Ciebie, niestety nad wyspą w trawniku trzeba będzie mocniej popracować czyt. popracować nad eMem Cwana bestia położył na całości obrzeże z kostki, żeby ochronić ukochany trawniczek przed nie kontrolowanym jego uszczuplaniem

Szczęśliwego Nowego Roku

Ps. Wiem, że powinno się bielić drzewka owocowe ale trochę mi te białe pnie nie konweniują u mnie. Ale może przez nie bielenie straciłam swoją śliwkę w zeszłym roku? Z drugiej strony przez 10 lat nikt ich nie bielił...
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gruszka_na_w... 18:46, 01 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22082
Kokesz napisał(a)

Ps. Wiem, że powinno się bielić drzewka owocowe ale trochę mi te białe pnie nie konweniują u mnie. Ale może przez nie bielenie straciłam swoją śliwkę w zeszłym roku? Z drugiej strony przez 10 lat nikt ich nie bielił...


Bielenie spowalnia wegetację drzewek. Ciemne pnie pod wpływem ostrego zimowego słońca, szybko się nagrzewają, soki ruszają, a kiedy w nocy przychodzi mróz zamarzają i powoduje to pękanie pnia.
Wapno ma też właściwości bakteriobójcze.

Lubię białe pnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 18:53, 01 sty 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
To już możesz założyć wypożyczalnię sprzętu ogrodowego
Ja z podobną czułością spoglądam na oczary . A na świeżo posadzone kaliny z pewną taką nieśmiałością (zwłaszcza na angielską) - zakwitną choć jednym kwiatkiem? wiem, mało to prawdopodobne, ale co zrobić...
Pacholę - w punkt!
Odnośnie planów - jak ktoś się narobił, to teraz może zalec i omiatać , czego z całego serca Ci życzę
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gruszka_na_w... 19:05, 01 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22082
U kaliny angielskiej pąki powinny już być uformowane. One tak jak rodki, pączki kwiatowe formują w poprzednim roku. Pąki są tylko na końcach gałązek. W marcu są takie



Swój park maszynowo- narzędziowy bardzo lubię.

Z tym zakładaniem ogrodu zdążyłam w ostatniej chwili. Teraz już nie dałabym rady, ręcznie rozparcelować kilkadziesiąt ton ziemi i przekopać na dwa szpadle ponad 1000 m2. Nasadzenia to był drobiazg.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies