Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 20:01, 20 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
inka74 napisał(a)
Ogród po deszczach aż bije po oczach intensywnością zieleni i nowych kolorów. U mnie czosnki sprawdziły się posadzone w różach. Na tym etapie już ich liście są zasłonięte przez kolczaste potwory a kwiat wystaje.

inka74 napisał(a)
Ogród po deszczach aż bije po oczach intensywnością zieleni i nowych kolorów. U mnie czosnki sprawdziły się posadzone w różach. Na tym etapie już ich liście są zasłonięte przez kolczaste potwory a kwiat wystaje.


W różach bym ich jednak nie sadziła ze względu na konieczność wykopywania cebulek. Mogą rosnąć gdzieś w pobliżu. Chyba nie przepadam za roślinami, które trzeba co i rusz wykopywać.






Nowych kolorów za wiele jeszcze nie ma. W czerwcu dopiero eksplodują.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:10, 20 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Dominika11 napisał(a)
cudowności


Wiosną codziennie coś cieszy oko.

Dzisiaj pojawiły się one.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:25, 20 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Gosiek33 napisał(a)
Podziwiam różności.
Rozumiem, że brzozy wykańczają kolejne rośliny - tym razem derenie? Tylko rogownica sobie świetnie radzi? Świetne połączenie


Derenie pod brzozami- któż z nas nie uległ słynnemu zdjęciu czerwonych gałęzi na tle białych pni. Tak sobie 8 lat temu wyobrażałam ten narożnik.
Posadziłam między brzozami z 10 dereni. Po dwóch sezonach wysadziłam te rosnące najgłębiej, wewnątrz rabaty. Widać było, że się męczą. Zostały te, które rosną na obrzeżach. Przy obecnych warunkach klimatycznych, bez zlewania takiej rabaty hektolitrami wody, taka kompozycja niestety się nie sprawdzi. Ten brzozowy zakątek to najniżej położony fragment ogrodu. Z założenia miał zbierać nadmiar wody po ulewach i roztopach. Miał być samowystarczalny.

Tego uratowałam. Rośnie na półksiężycu.



Rodgersja kasztanowcolistna na nowej miejscówce. Wreszcie ma miejsce na zagęszczanie się.



Po ścięciu ognika objawiły się sadzone lata temu konwalie.


Kwitnienie rozpoczął bodziszek Max Frei.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 20:29, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Haniu a Ty "lubisz" te bialoobrzeżone derenie. Zastanawiam się czy ja polubię takie dwukolorowe liście? Wiem, że są popularne ale wciąż się waham.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gruszka_na_w... 22:12, 20 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Roocika napisał(a)
Haniu a Ty "lubisz" te bialoobrzeżone derenie. Zastanawiam się czy ja polubię takie dwukolorowe liście? Wiem, że są popularne ale wciąż się waham.


W masie bym ich nie sadziła, ale jako akcencik świetnie się sprawdza.

Dereń Elegantissima to ta jasna plama.



Pstrolistne rośliny należy sadzić z umiarem. Ich zbytnie zagęszczenie może być nieprzyjemne w odbiorze. Dobrze tez jest dobrać im neutralne tło.Tak myślę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 22:14, 21 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Rzeczywiście jasna plama Tam obok są irysy syberyjskie? a z przodu rabaty co jest?
Jak ja bym chciała mieć lepszy wzrok, wada wzroku utrudnia bardzo życie.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gruszka_na_w... 22:54, 21 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Roocika napisał(a)
Rzeczywiście jasna plama Tam obok są irysy syberyjskie? a z przodu rabaty co jest?
Jak ja bym chciała mieć lepszy wzrok, wada wzroku utrudnia bardzo życie.


Są irysy, są astry, które zakwitną później, są hortensje i trawy. Z przodu rosną kępki dzwonków Poszarskiego.

to samo miejsce w sierpniu



i we wrześniu



po prawej stronie widać derenia- już tak nie świeci
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 08:44, 22 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Haniu cudnie, ja chyba tak nie będę umiała
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Pszczelarnia 10:05, 22 maj 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Miła dla oka różnorodność. Mnie ten dereń zaczął denerwować golizną od spodu, dopiero w tym roku zauważyłam, że pilnie potrzebuje czegoś (mam zamiar bodziszki, trawy - carex montana).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
inka74 10:28, 22 maj 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
W różach bym ich jednak nie sadziła ze względu na konieczność wykopywania cebulek. Mogą rosnąć gdzieś w pobliżu. Chyba nie przepadam za roślinami, które trzeba co i rusz wykopywać.
Haniu - a ty czosnki wykopujesz? Jak często i w jakim celu? Ja moje zostawiam. Zauważyłam, że te większe czosnki same co drugi, trzeci rok ładnie kwitną więc w kilku miejscach po prostu dosadzałam rok po roku cebulki i teraz mam taki trochę samograj. One się dzielą, starsze cebulki zanikają a cebulki przybyszowe muszą po prostu dorosnąć do rozmiaru pozwalającego na kwitnienie. Te większe czosnki potrzebują na to 2-3 lata.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies