Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:51, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Joann napisał(a)
Dzień dobry Haniu jestem pierwszy raz w Twoim ogrodzie. Dziewczyny mnie tu ściągnęły i już jestem im bardzo wdzięczna, bo widzę u Ciebie piękne widoki Zestawienie stipy z czosnkami, tak na pierwszy ogień, podziwiam i wyjść z zachwytu nie mogę. Rabaty u Ciebie dorodne, bujne. Szukam konkretnej rośliny, a dokładnie wiąza RH. Czy pomożesz mi go odnaleźć w Twoim ogrodzie?
Mój ogród jest mały i wąski, szukam drzewa niewielkich rozmiarów.


Witaj Joann!

Wiąz JH rośnie u mnie przy tarasie. Chyba z 5 lat. Początkowo był liściastą kuleczką. Potem zaczęłam mu usuwać (podkrzesywać) dolne gałązki.
Teraz wygląda tak



Jako jedno z ostatnich drzew zrzuca liście jesienią.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:59, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Gosiek33 napisał(a)
Rabaty oglądam z wielką przyjemnością ale rewelacyjną jest zegarowa


Zegarowa najkorzystniej wygląda przed południem. Ładnie ją wtedy podświetla niskie wschodnie światło. Rzadko mam okazję jej wtedy zrobić zdjęcie.







Ten żywopłotek z trzmieliny chyba już zostanie taki asymetryczny.



Musiałam poczyścić kamienne stopnie z pełzającej po nich tojeści rozesłanej. Po opadach zrobiło się tam ślisko.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:14, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
inka74 napisał(a)


Mój warzywnik w formie skrzynki z sałatą został cały skonsumowany przez ślimaki, zanim zdążyłam skubnąć co nieco ((


Wiedzą warto się dzielić, bo czasem w tym natłoku coś umyka. Wciąż nie nadążam za planami. Do zaległości ogrodowych doszło malowanie wnętrz. Trudno się rozdwoić. Dzisiaj wreszcie udało mi się posadzić kilkanaście doniczek z bylinami zakupionymi dwa tygodnie temu. Po opadach można było wykopać dołki.
Z warzywnika tylko podbieram plony, a też trzeba by podwiązać pomidory, ściąć szpinak, groszek i ubiegłoroczną pietruszkę. Wysiać zielony nawóz. Ciągle coś. Za dużo frontów mi się pootwierało.

Dobrze, że w tym buszu chwastów tak mocno nie widać.



Uwielbiam poranne wyjścia do warzywnika z koszyczkiem. Po rukolę, pora, seler, fasolkę, po bób, po zioła, po agrest i porzeczki. Są jeszcze truskawki i poziomki. Pięknie rozwinęły się ogórki, dynie i cukinie. Uwielbiam ten mój warzywnik.
Brama do raju.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:18, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
tulucy napisał(a)
Ja mam ślimaki. Byłby to cud, gdybym ich nie miała. Ale nie mam dużych strat. A na pewno nie mam strat totalnych. Może kwestia ilości wszystkiego? Sałatę dopiero teraz zaczęły podjadać.


Ślimaki są, a jakże. Podżerają to i owo, ale coś tam zostawią. Przeraża mnie natomiast liczebność mrówek. Tych jest zatrzęsienie. Ostatnio ratowałam okazałe pierisy, bo w tajemnicy uwiły sobie spore gniazdo w korzeniach.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:23, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Kasiu, Agnieszko, czosnki główkowate i stipa rzeczywiście tworzą piękny duecik. W dodatku już po jednym sezonie czują się w ogrodzie na tyle swobodnie, że mnożą się niczym króliki i potem znajduje się je wszędzie.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:28, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
I na koniec
studzienna z kwitnącą krwawnicą; dzisiaj wykopałam stamtąd wegetującą różę i wsadziłam bodziszka



A na rabacie półksiężycowej (lewy dolny róg)dosadziłam trochę bylin i wykopaną różę.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Juzia 23:58, 11 lip 2021


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38573
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)








O jeżu jak tu cudnie!

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gruszka_na_w... 23:59, 11 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Juzia napisał(a)


O jeżu jak tu cudnie!



I pielenia nie ma.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Juzia 00:12, 12 lip 2021


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38573
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


I pielenia nie ma.


Rabata idealna!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gosiek33 05:26, 12 lip 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Ten żywopłotek z trzmieliny chyba już zostanie taki asymetryczny.





Będzie teraz kolejnym charakterystycznym akcentem Twojego ogrodu!

Jak zwykle wykonuję prace w ogrodzie pod Twoje dyktando - piszesz - robię

Wyskubałam stipy, większość się dała i efekt zdecydowanie lepszy niż inne metody okiełznania tej trawki w czasach deszczowych

Obcinanie dawało dużo gorszy efekt wizualny
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies