Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:40, 14 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Juzia napisał(a)


Chyba nie ma bezobsługowych roślin...


Najmniej energii poświęcam rabacie z rodkami podsadzonymi runianką. Tam mam tylko nawożenie i usuwanie resztek kwiecia.
Mam już takie zakątki, w które nie ma sensu się zapuszczać. Żyją bez mojej ingerencji- taka trochę półdzicz.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:49, 14 lip 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
April napisał(a)


Też bardzo lubię te czosnki. A u ciebie w stipie wyglądają zabójczo pięknie


To takie zwodnicze ujęcie. Typowa rabata "printerestowa". Stipy są najładniejsze do połowy lipca. Czosnki są atrakcyjne jakieś dwa tygodnie. Potem czosnki brzydną i trzeba je ścinać, a stipie robić wyczeskę kołtunów, ale i tak nie odzyska swojego czerwcowego powabu.
Nauczyłam się jednego. Zawsze trzeba sobie zadawać pytanie o to, jak wymyślona rabata będzie wyglądała w każdej z czterech pór roku.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 00:32, 15 lip 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Oj! Na początku popełniłam typowy błąd niedoświadczonego ogrodnika. Zaprosiłam do ogrodu zbyt wiele jałowców.
One, co prawda bardzo szybko rosną, ale mają mnóstwo wad.
Dosyć szybko rozpoczęłam ich eksmisję z ogrodu.
W wątku Asi/Margerytki "Ogród w remoncie" jest sesja zdjęciowa z usuwania z rabaty frontowej takich podstarzałych jałowców.
Te frontowe jałowce to Blue Arrow. Po 3 latach zaczynały przypominać rozwichrzone miotły, bardzo suche w środku. Jałowce potrzebują mnóstwa światła. Spróbowałam drastycznie je odchudzić, aby nie dopuścić do łysienia. Zabieg okazał się na tyle skuteczny, że zostały. Ocalał też traktowany podobnie jałowiec Hibernica.

Ale tak szczerze, to cięcie ich 2 razy w sezonie to mordęga. Trzeba to robić z ostatniego szczebelka drabiny i w dodatku przystawiać tę drabinę z czterech stron.

Trawka to owsica wieczniezielona. Ma lekko niebieskawy odcień. Kwitnie już w czerwcu. Uwielbia suche, słoneczne stanowisko. U mnie z lekka wygniwa, bo rośnie na dole spadku terenu. Ale rośnie od 7 lat i to jej się chwali.


Znam temat Asi i widziałam fotki z usuwania jałowców .
Myślałam, że u Ciebie to tuje. Są takie wąskie kolumnowe.
Niestety mam kilka jałowców . Na razie se ładnie rosną, później zobaczę co z nimi zrobić.

Dzięki za nazwę trawki
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gosiek33 05:23, 15 lip 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Nie zdawałam sobie sprawy z prac około jałowcowych jakie wykonujesz i to dwa razy do roku. Efekt znakomity ale te cięcia....

Czosnki i inne pokładające (w tym stipy) podpieram wykorzystując elastyczne gałązki zdrewniałych krzewów... np. pęcherznicy. Efekt zadowalający a i nie szpecący ogrodu obcym materiałem
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
April 06:30, 15 lip 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10120
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


To takie zwodnicze ujęcie. Typowa rabata "printerestowa". Stipy są najładniejsze do połowy lipca. Czosnki są atrakcyjne jakieś dwa tygodnie. Potem czosnki brzydną i trzeba je ścinać, a stipie robić wyczeskę kołtunów, ale i tak nie odzyska swojego czerwcowego powabu.
Nauczyłam się jednego. Zawsze trzeba sobie zadawać pytanie o to, jak wymyślona rabata będzie wyglądała w każdej z czterech pór roku.


Wiem Haniu, wiem, ale czasem warto nawet dla tych chwilowych, ulotnych momentów. Przez to tym cenniejszych No i po to mamy zdjęcia Choć pewnie "świeżym ogrodnikom" to nie pomaga
____________________
April April podbija las Mazowsze
inka74 07:17, 15 lip 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Malowania nie lubię. Jest więcej pracy z przygotowaniem wszystkiego i potem z samym sprzątaniem po malowaniu niż całego tego malowania. W grudniu malowaliśmy dół. Wzięłam do tego ekipę i to było najlepsze rozwiązanie, najlepiej wydane pieniądze i spokój małżeński bo raczej bez kłótni by się nie obyło. Zrobili szybko, sprawnie i czysto. Przez weekend uporaliśmy się i z malowaniem i ze sprzątaniem 4 pomieszczeń.

A ogrodowo wyłamię się z zachwytów nad czosnkami główkowatymi i nad stipą. Te pierwsze mnożą się tak, że zagłuszyły mi kilka innych roślin. Może je jeszcze posadzę kiedyś ale w doniczkach. Dodatkowo kładą się. Stipa wygląda ładnie może przez miesiąc. Potem całą resztę sezonu jest taka sobie. Trzeba ją też odmładzać bo stare kępy brzydko wyglądają po zimie. Okrutna prawda, że najładniejsza jest z tymi białymi pióropuszami. Potem czy wyciąganie czy ścinanie już nie daje takiego efektu. No i to rozsiewanie wszędzie gdzie tylko można...

Jałowców się pozbyłam z ogrodu i to była najlepsza możliwa decyzja zresztą podpowiedziana przez ciebie. Nie żałuję tego a wręcz zastanawiam się dlaczego tyle czasu mi to zajęło )) chorowały, były brzydkie mimo cięcia (za mało światła) a samo cięcie łatwe nie było. Wysoka drabina i porysowane całe ręce bo one mega kłują. Wcześniej usunięty niski jałowiec miał rdzę, której nie zauważyłam i roznosił mi ją na inne rośliny. Także omijam je teraz z daleka mimo iż w szkółkach niektóre są bardzo ładne.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sylwia_slomc... 07:46, 15 lip 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Mam nadzieję, że malowania wnętrz nie musisz uskuteczniać.
Stipy wciąż produkują nowe nasionka. Ale faktycznie metoda Reni jest najmniej pracochłonna.
Dzisiaj przycięłam ostatnie róże (poza Lovelly Fairy, bo ona dopiero zaczęła kwitnąć). Można z tym było poczekać, ale w kolejce mam zbiory wiśni i ich przetwarzanie, wykopywanie czosnku jadalnego i kiszenie ogórków, bo lada dzień będą pierwsze zbiory.
Czosnki główkowate mają swój szczyt. Bzyków na nich zatrzęsienie. Gdyby tak jeszcze trzymały pion, byłyby idealne.












Ja lubię jak się przewieszają są bardziej naturalne
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Roocika 08:27, 15 lip 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Mnie się podobają czosnki i stipa , razem ładnie wyglądają, przez chwilę można się nacieszyć a potem trzeba patrzeć gdzie indziej
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Brzozowadzie... 12:37, 15 lip 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Zegarowa najkorzystniej wygląda przed południem. Ładnie ją wtedy podświetla niskie wschodnie światło. Rzadko mam okazję jej wtedy zrobić zdjęcie.







Ho ho, tak tak, jak mawiał pewien Dziadziuś Zaprawdę ta rabata jest doskonała. Od tylu lat niezmiennie zachwyca
A tak patrząc całościowo, to mam nieodparte wrażenie, że idziesz w kierunku stabilnego, z dużą ilością krzewów i drzew, ogrodu. Mimo niestającej miłości do różnorakich bylin. A ponieważ od jakiegoś czasu ta idea jest mi coraz bliższa, nadal będę obserwować
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
TAR 15:53, 15 lip 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7227
stipe najbardziej lubie kiedy nie ma jeszcze tych slomianych koncow. u siebie poczekam jeszcze tydzien i scinam. nie bawie sie wyczesywanie i wyciaganie kloskow. sprawdzilo sie przez 3 sezony, scinam o polowe a potem po zimie bardzo nisko. po ścieciu sa ładne jeżyki stipowe, moze bez tego uroku falowania ale co tam. jeżyki tez sa piekne.

jalowce mam tylko te dywanowe na kamyczkach pod brama wjazdową. jeden choruje, żreją go prawdopodobnie przedziorki, wykopie a reszta zaraz zarosnie miesjcowe

Hania w punkt "rabata pinterestowa" ale piekna mimo to
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies