Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 20:28, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Magara napisał(a)
Haniu, pięknie jest jesiennie Tak sobie myślę, że może w dobrym momencie się zabrałam za ogród - póki siły są A później też będę tylko podziwiać
Tematu adopcji i Balosa już nie ruszam


Stan permanentnego podziwiania ogrodu to jakaś abstrakcja. Absolutnie nie da się go osiągnąć.
Wczoraj likwidowałam poletko po pomidorach i ogórkach, czyściłam paliki, kancikowałam, wyrywałam chwasty, nawoziłam kompost i rozrzuciłam koński obornik, przekopałam, żeby zostawić na zimę w ostrej skibie. Mróz powinien rozkruszyć nieco glinę. Nawiozłam dolomitem. Zeszło mi 4 godziny.



A w kolejce czeka zbiór dyń i korzeniowych. I przygotowanie zagonków na zimowy spoczynek. Końca prac nie widać. Dobrze, że byłam na obozie kondycyjnym. Dzisiaj rano nawet mnie nie łupało w krzyżu.



Otoczenie frontu robót pozytywnie wpływało na mój zapał do pracy.





Wieczorem miałam nawet siły, żeby zrobić sobie test osobowości

Polecam! Wyniki są dobrze opisane.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:36, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Roocika napisał(a)


Cudna jesień, szybciej wiosna u Ciebie ale i jesień szybciej niż u nas.


Cieszę się z ocieplenia, bo mam szansę pooglądać swoją prywatną ogrodową złotą jesień.

antracyt napisał(a)
Natrzaskałaś zdjęć - i bardzo dobrze Jest moc w Twojej jesieni.
U mnie drzewa i krzewy w większości jeszcze ma małe, ale liczę na podobny efekt w przyszłości


Ta przyszłość to już stoi za progiem. Coraz częściej zdarza się nam dumać nad tym, jak to wszystko szybko porosło.

grab Fastigiata i klon Ginnala



Metrowe brzózki przytargałam z okolicznych chaszczowisk.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:41, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
tulucy napisał(a)



Haniu, żółte liście na zielonym dywanie skradły moje ❤️


Bardzo lubię taką wzajemną pomoc sąsiedzką. Miło się czyta o tym, że ludzie wspierają się w potrzebie.
W zależności od miejscówki na zielonym dywanie leżą różne listki.

Specjalnie dla Ciebie!

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:47, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
eda napisał(a)
Super Haniu piękna jesień u ciebie widać już leżące liście także szybciej niż u mnie mimo to jeszcze masz mnóstwo kolorowych kwiatów i liści fajnie popatrzeć
macham


Jak miło, że zajrzałaś.

Kwitnących rozmaitości bylinowych to u mnie nie jest dużo o tej porze roku. Ale te, co rosną, sprawiają się dobrze.





Odmachuję serdecznie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:01, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Martka napisał(a)

Podziwiam astry. Wnoszą trochę nieoczywistości do jesiennego ogrodu, bo raptem takie okazałe plamy, gdy wszystkie źródełka koloru usychają. Fajnie, że przed urlopem możesz nacieszyć się 
Ja niestety jeszcze mam sporo kwitnących tu i ówdzie róż, jeszcze nie tnę, pewnie poczekam do końca miesiąca.


Astry są fajne, bo w zależności od wielkości ogrodu i koncepcji nasadzeń, zawsze można je mieć. Te wysokie, nowobelgijskie i nowoangielskie sprawdzą się na tyłach rabat lub między wysokimi trawami. Te niskie odmiany są świetną zapchajdziurą pomiędzy niższymi trawami.

Dosyć długo nie będzie mnie w ogrodzie. Prawie dwa tygodnie. Z tego powodu staram się wykorzystać dobrą pogodę, aby choć część prac wykonać teraz. Dzisiaj przycięłam 4 róże okrywowe na rabacie zegarowej. Ścinki zajęły półtora wora. Kwiatów już na nich nie było. Jutro lecę dalej z cięciem. Najbardziej nie lubię ciąć pnących, więc pewnie za nie zabiorę się jutro. Lubię szybko odhaczać nieprzyjemne zadania, bo potem jest już z górki.

Na ozdobnej jabłonce pojawia się coraz więcej ptaszków. Jakaś drobnica podskubywała już jabłuszka. Karmy jeszcze im nie sypię. Mają w ogrodzie sporo pokarmu.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:07, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Aga, Basiek- jak to napisała Marta, co gmina, to inaczej. Dobrze, że zabezpieczono odbiór tych odpadów. Mam kompostownik i w sezonie praktycznie nie oddaję odpadów bio. Nadrabiam to wiosną, bo w kompostowniku i na rabatach nie mieści mi się urobek z cięcia traw oraz jesienią, bo wtedy tnę róże i rozsiewające się byliny (tych na kompost nie wyrzucam).
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
eda 21:07, 06 paź 2022


Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 13690
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Jak miło, że zajrzałaś.

Kwitnących rozmaitości bylinowych to u mnie nie jest dużo o tej porze roku. Ale te, co rosną, sprawiają się dobrze.





Odmachuję serdecznie.


Fajne kolorowa fotki i mamy takiego samego rozchodnika i marcinka
umęczyłaś się jeju ale to już za tobą masz rację widok miejsc ogarniętych kolorowych sprawia ogromną przyjemność po ciężkim dniu miło popatrzeć
buziaki
____________________
Ranczo Edy *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:14, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
Agatorek napisał(a)


Ale tu się zrobiło kolorowo ❤️
I wszystko jest świetnie skomponowane, pięknie.

Ładne rozchodniki. Muszę w przyszłym roku kupić tę odmianę (brillant? )


Bywa, że się zastanawiam, czy czasem te kolory nie dają efektu "tureckiego dywanu". Ale szybko mi to mija, bo dzień coraz krótszy, wkrótce nastanie szarówka i trzeba chwytać się tej tryskającej energii póki jest.
Tak, to chyba jest ta najpospolitsza odmiana Brillant. Nie marudzi nawet na najbardziej gliniastej glinie i w cieniu. Ileż to dziur na rabatach nimi zapchałam.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:18, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21930
eda napisał(a)


Fajne kolorowa fotki i mamy takiego samego rozchodnika i marcinka
umęczyłaś się jeju ale to już za tobą masz rację widok miejsc ogarniętych kolorowych sprawia ogromną przyjemność po ciężkim dniu miło popatrzeć
buziaki


Bardzo sobie cenię takie pospolite rośliny w ogrodzie. Mają swój niezaprzeczalny urok, nie kapryszą i świetnie się dzielą. Są niewymagające i nieskomplikowane w uprawie. W okresie niedostatków budżetowych po budowie domu, pozwoliły w miarę szybko zagospodarować ogrodową przestrzeń.
Uściski Edo.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Helen 21:23, 06 paź 2022


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8270
Haniu, czy spotkałaś się z tym, żeby astry zmieniły kolory? Mam nieodparte wrażenie, że w ubiegłym roku miałam same odcienie fioletu i różu a w tym roku mam jednego z nich w kolorze białym. I teraz te, które były niższe są wyższe i na odwrót. Dziwne to wszystko.

____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies