Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:40, 06 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Helen napisał(a)
Haniu, czy spotkałaś się z tym, żeby astry zmieniły kolory? Mam nieodparte wrażenie, że w ubiegłym roku miałam same odcienie fioletu i różu a w tym roku mam jednego z nich w kolorze białym. I teraz te, które były niższe są wyższe i na odwrót. Dziwne to wszystko.



Moje są raczej stabilne kolorystycznie. Ale one dosyć łatwo się wysiewają. Być może przywiało Ci do ogrodu jakieś zbłąkane białe nasionko? U mnie białe astry jako jedyne zanikły.
Z osobistego doświadczenia wiem tylko to, że trzeba być uważnym przy kupowaniu astrów w marketach. Do ziemi dodawane są jakieś skarlające hormony i może się tak zdarzyć, że astry, które kupowało się niziutkie, w kolejnym sezonie wybujają na ponad metr.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
eda 22:14, 06 paź 2022


Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 13690
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Bardzo sobie cenię takie pospolite rośliny w ogrodzie. Mają swój niezaprzeczalny urok, nie kapryszą i świetnie się dzielą. Są niewymagające i nieskomplikowane w uprawie. W okresie niedostatków budżetowych po budowie domu, pozwoliły w miarę szybko zagospodarować ogrodową przestrzeń.
Uściski Edo.


____________________
Ranczo Edy *** Wizytówka
ajka 22:40, 06 paź 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Świdośliwa Lamarca w cienistym miejscu już w pomarańczach.





Normalnie zachorowałam na tą świdośliwę, tylko gdzie ją wsadzić? To są dwa drzewa, czy pień aż tak rozszczepiony?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Gruszka_na_w... 09:09, 07 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
ajka napisał(a)


Normalnie zachorowałam na tą świdośliwę, tylko gdzie ją wsadzić? To są dwa drzewa, czy pień aż tak rozszczepiony?


Świdośliwy wypuszczają co roku kilka nowych pędów u podstawy. One mają tendencję do bycia krzewem. Kształt drzewka można uzyskać zostawiając jeden lub klika pędów (uzyskamy wtedy drzewko wielopienne), wycinając co roku u podstawy nowe pędy i podkrzesując na pożądaną wysokość boczne pędy.
Młodziutkie sadzonki ze sklepu mają z reguły 1-2 gałęzie główne. Potrzeba czasu, żeby wypuściły nowe pędy u podstawy. Można to przyspieszyć wsadzając w dołek dwie sadzonki. Tak zrobiłam w tym miejscu, ale nie powtórzyłabym tego ponownie, bo one rosną bardzo szybko i nie ma takiej potrzeby.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Basieksp 10:49, 07 paź 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10210






Tu jest pięknie
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
ajka 21:05, 08 paź 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Świdośliwy wypuszczają co roku kilka nowych pędów u podstawy. One mają tendencję do bycia krzewem. Kształt drzewka można uzyskać zostawiając jeden lub klika pędów (uzyskamy wtedy drzewko wielopienne), wycinając co roku u podstawy nowe pędy i podkrzesując na pożądaną wysokość boczne pędy.
Młodziutkie sadzonki ze sklepu mają z reguły 1-2 gałęzie główne. Potrzeba czasu, żeby wypuściły nowe pędy u podstawy. Można to przyspieszyć wsadzając w dołek dwie sadzonki. Tak zrobiłam w tym miejscu, ale nie powtórzyłabym tego ponownie, bo one rosną bardzo szybko i nie ma takiej potrzeby.


No i nie wytrzymałam Mam i ja A w "gratisie" kanadyjską W cudzysłowiu w gratisie, bo nieplanowana
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
nicol21 21:47, 08 paź 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277

Piękny kształt ma Twoja ŚŚ! Oby moje kiedyś na takie wyrosły.
Reszta ogrodu też cudna. I te koloryyyyy piękne!

Zapłocie jest naprawdę piękne. I super żę masz tam ambrowca - też je uwielbiam. Jesienne kolory to istna magia.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Agatorek 21:44, 11 paź 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Bywa, że się zastanawiam, czy czasem te kolory nie dają efektu "tureckiego dywanu". Ale szybko mi to mija, bo dzień coraz krótszy, wkrótce nastanie szarówka i trzeba chwytać się tej tryskającej energii póki jest.
Tak, to chyba jest ta najpospolitsza odmiana Brillant. Nie marudzi nawet na najbardziej gliniastej glinie i w cieniu. Ileż to dziur na rabatach nimi zapchałam.





Pięknie wygląda, w ogóle fajny widoczek na tej fotce

Kolorów w ogrodzie nigdy dość, zwłaszcza, tak jak piszesz, że przed nami okresy szarówki.

Udanego wyjazdu!
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
galgAsia 09:56, 13 paź 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Cześć, Kochana
Piękna zpj, jak zawsze
Astry piękne. Te od Ciebie robią dobrą robotę u mnie. Idąc za Twoją inspiracją, zaczęłam ciąć róże. I pewnie na tym nie skończę.
Czekam na Twój powrót, żeby zadzwonić i pogadać
Udanego wyjazdu
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Magara 00:15, 18 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
Haniu, czy Ty bezpiecznie wróciłaś???
Bo na Krecie podobno niezbyt fajnie pogodowo Cyklony, powodzie, lotnisko zamknięte
Melduj się nam
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies