Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

sylwia_slomc... 11:53, 06 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Jeśli jest coś w ziemi to czego nie wsadzisz będzie narażone z marszu. Trzeb aby zbadać co się dzieje w korzeniu, a w tym co wypadło przekrój pnia i gałązek. Jeśli to jakiś glebowy patogen to oddając rośline, która tam rosła do innego ogrodu narażasz ten ogród na zakażenie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 11:54, 06 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Piękna kępa amsoni Ci wyrosła
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Judith 11:55, 06 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Przepięknie!
Ilość kwiecia i kolorów znów wzbudza moja zazdrość . Prócz drobnych kwiatków, muszę pomyśleć też o czymś kwitnącym tak, by cały sezon mieć kolorowo u siebie .

Haniu - wybacz jeśli o tym już pisałaś - dlaczego tego oliwnika nie wycięłaś po prostu jednym cięciem przy ziemi?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 12:30, 06 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
sylwia_slomczewska napisał(a)
Jeśli jest coś w ziemi to czego nie wsadzisz będzie narażone z marszu. Trzeb aby zbadać co się dzieje w korzeniu, a w tym co wypadło przekrój pnia i gałązek. Jeśli to jakiś glebowy patogen to oddając rośline, która tam rosła do innego ogrodu narażasz ten ogród na zakażenie.


Sylwia, pisałam już- śliwy nie miały żadnych objawów chorobowych, korzenie też wyglądały normalnie. Wspominałam też o opinii pani ze szkółki. Śliwy wiśniowe są bardzo wrażliwe na zmienność wilgotności gleby. Naprzemienne susze i nadmiar wilgoci im nie służą. W tym roku te śliwy powypadały w tak wielu ogrodach forumek. Dorosłe egzemplarze.
Chore były oliwniki, ale one rosły na zapłociu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:32, 06 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
mirkaka napisał(a)
Może coś w ziemi jest, że te śliwy tak wypadają w tym miejscu?
A ogród przepięknie się prezentuje , i ta róża Souvenir du dr Jamain , cudo


Uwielbiam tę różę za aksamitność kwiecia.

Śliwy wypadły w miejscach oddalonych od siebie o ponad 20 metrów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:39, 06 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Judith napisał(a)
Przepięknie!
Ilość kwiecia i kolorów znów wzbudza moja zazdrość . Prócz drobnych kwiatków, muszę pomyśleć też o czymś kwitnącym tak, by cały sezon mieć kolorowo u siebie .

Haniu - wybacz jeśli o tym już pisałaś - dlaczego tego oliwnika nie wycięłaś po prostu jednym cięciem przy ziemi?


Oliwniki rosły bardzo krzywo i były spore (6-8 m). Miały kulistą rozłożystą koronę. Przy cieciu przy ziemi byłoby ryzyko, że spadną na ogrodzenie bądź zniszczą sąsiadujące drzewa. Pień przy ziemi miał 40 cm średnicy.

Polecam krzewuszki Purpurea Nana. Radzą sobie w półcieniu, mają piękną barwę liści. Zdobią do późnej jesieni. Brzozowa Agata ma też u siebie wplecione w rabaty ciemnolistne niskie krzewuszki. Można podczytać jakie.

Kalina Mariessi radzi sobie pod perukowcem w pobliżu brzóz.

Bodziszki też sobie radzą w trudnych warunkach. Rabat ozdobnych w ogóle nie podlewam.

Max Frei z choiną kanadyjską Jeddeloh. Na tej rabacie prawie nie ma słońca.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anna_t 17:01, 06 cze 2023


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
Haniu ścięło mi pomidory i ogórki którejś nocy, myślisz że one już są do wyrzycenia czy wypuszcza nowe pędy?

Piękne zdjęcia kupiłam kilka kalin ostatnio to uważnie czytam każda twoja opinie na ich temat
Pozdrawiam
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Judith 17:19, 06 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Haniu, dziękuję za sugestie. Krzewuszki warte rozpatrzenia
Bodziszki mam Rosanne, Max Frey i jeszcze jeden jasnoróżowy, którego nazwy zapomniałam...
Znajoma pani z CO odłożyła dla mnie kilka sztuk nowej (nie wiem czy jest nowa w ogóle, czy u nas nowa) odmianę bodziszka Dark Eyes. Rośnie ponoć na spore wyprostowane krzaczki - nie pokłada się (choć pokładanie się Rozanne podoba mi się ). Wypróbuję i będę relacjonować .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 21:27, 06 cze 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6884
Hania ładne masz te rabaty. Roboty z oliwnikami nie zazdroszczę.

We dwójkę tylko je usuwaliście?

Chyba nowa epidemia sie zaczyna na O. Tym razem bodziszkowa.
Nie uległam piwoniowej i daliowej ale tu juz mam objawy.
3 rodz bodziszka i oglądam kolejne.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 12:39, 07 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
anna_t napisał(a)
Haniu ścięło mi pomidory i ogórki którejś nocy, myślisz że one już są do wyrzycenia czy wypuszcza nowe pędy?

Piękne zdjęcia kupiłam kilka kalin ostatnio to uważnie czytam każda twoja opinie na ich temat
Pozdrawiam


Ogórki trzeba wysiać jeszcze raz. Z pomidorami można eksperymentować. U mnie pies złamał jeden krzaczek. Wsadziłam do ziemi pęd i wciąż jest zielony. Pomidory można rozmnożyć z pędów.

Dziękuję za odwiedziny. Miłe to jest, że korzystamy tu na forum ze swoich doświadczeń.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies