Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 15:43, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
mrokasia napisał(a)
Zazdroszczę wyjazdu! I fajnych okoliczności .


Tak szybko zapomina się o własnych radościach z podróżowania, kiedy się czyta o wojażach innych. Oby kolejna okazja do ruszenia w podróż nastąpiła jak najszybciej.

Tymczasem cieszmy się piękną końcówką lata u siebie.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Makao 15:49, 03 wrz 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4920
Sąsiadka dobrze się opiekowała bo wszystko świetnie wygląda. Nic nie ususzyła
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Gruszka_na_w... 16:05, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Napia napisał(a)
Lektura Twojego wątku to dla mnie zawsze mnóstwo ciekawych informacji, "pięknych okoliczności przyrody i nie tylko", zdjęć ogrodu i miejsc, które odwiedzasz. W Oslo nigdy nie byłam, ale zafrapował mnie park z gaciami i "Krzyk" Muncha - nie znałam tych historii i kiedyś, gdy tylko będzie to możliwe, ruszam do Norwegii. Na razie podziwiam letnie ujęcia Twojego ogrodu - cudnie jest


Dziękuję za miłe słowa o wątku i o ogrodzie.
W dobie globalnego ocieplenia kraje skandynawskie to dobry kierunek podróży. Ponad 40 stopni na południu Europy to żadna przyjemność dla ciała. Latem w Norwegii jest w okolicach 25 stopni. Można plażować, wędrować i zwiedzać. Polecam.

Nie wiedziałam wcześniej, że Munch stworzył 4 malarskie wersje "Krzyku". Były też grafiki.
Park jest rewelacyjny. Świetnie łączy radość z wędrowania po urozmaiconym terenie z podziwianiem sztuki, w tym najróżniejszych instalacji twórczych (interaktywnych).
Więcej informacji można znaleźć na stronie parku

Po powrocie zastałam ogród w dobrym stanie. Choć sąsiadka mówiła, że w tygodniu przeszły jakieś spore burze.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:07, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Makao napisał(a)
Sąsiadka dobrze się opiekowała bo wszystko świetnie wygląda. Nic nie ususzyła


Sąsiadka nie opiekowała się ogrodem. Pieczę miała tylko nad kotem i psem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Makao 17:08, 03 wrz 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4920
A myślałam że też podlewała. Ale może chodziło tylko o rozsadę pomidorów
Źle zrozumiałam
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Gruszka_na_w... 17:20, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Kordina napisał(a)
Tak, gacie to też lampiony, znalazłam:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=238359948523087&set=pb.100070472498535.-2207520000

Świecące gacie, to jest coś
Świetna wyjazdowa przygoda Haniu


W facebookowej galerii parku można też znaleźć zdjęcia z podziemnego pomieszczenia, do którego niestety wejście jest limitowane (otwarte jest w określone dni dla niewielkiej grupy). W "suficie" jest otwór przez który obserwuje się niebo w odcięciu od wszelkich źródeł dźwięku.
Na terenie parku jest też przezroczysty "domek", który ma szczególne właściwości akustyczne. Na zdjęciach są w nim muzycy wraz z instrumentami.
Wrócę do tego parku, bo jest tego wart.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:33, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
Makao napisał(a)

A tak, jak wyrzuciłam w google nazwę parku to ten gościu kucający mi wyskoczył
I tak, to takie bardzo naturalne i ludzkie ale mimo wszystko wywołuje lekkie zmieszanie.
Oczywiście nie takie gdy widzę gościa odlewającego się po drugiej stronie ulicy bo mam ochotę wtedy strzelić do niego z procy. Przecież kawałek dalej są krzaki i mógłby się tam schować.

No więc w sztuce to zmieszanie idzie bardziej w kierunku śmiechu niż złości i obrzydzenia .

Ja niestety należę do osób które zawsze doszukują się przekazu w sztuce. No nie umiem inaczej . U mnie wszystko musi mieć sens.


Sztuka to sposób na komunikowanie się ludzi między sobą. Może prowokować, może zachęcać do zadania sobie pytań lub skupienia się po prostu na czymś pięknym. Ta komunikacja, podobnie jak w przypadku użycia języka, może być udana lub nie. Znamy wszak powiedzenie "mówić jak do obrazu". Nie mamy wtedy żadnej nici porozumienia z rozmówcą.

Skandynawowie mają w genach ścisły związek człowieka z naturą. To istotna część ich życia. Nawet jeśli mieszkają w dużym mieście, to dbają o kontakt z przyrodą. Każdy z nas ma chyba epizod z wypróżnianiem się na łonie natury. Dla nas to coś wstydliwego. Dla nich to normalne. To wciąż słabo zaludniony kraj, a powierzchnię ma zbliżoną do Polski. Nie wszędzie jest dostęp do toalety. A ta rzeźba to potwierdza. Swoją drogą nie napotkałam tam miejsc wyglądających i pachnących podobnie do naszych nadmorskich zarośli.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:43, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
nicol21 napisał(a)
Fajne to muzeum. No i te ogrody na dachu! choc reszta taka szara i smutna sie wydaje.


Dzień był bardzo pochmurny, szare niebo odbijało się w wodzie, więc ogólne wrażenie mogło być takie jak piszesz. Z poziomu ziemi mnie ta architektura ścisłego centrum zachwyca. Świetnie wpisuje się w krajobraz. Stare Oslo to przepiękne zadbane kamienice. Dużo jest w przestrzeni zieleni i rzeźb.

Tu wstawiam zdjęcia centrum z poziomu ulicy

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:50, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
I takie tamy z wrześniowego już ogrodu.



Oczar wirginijski


długa prosta



sesleria jesienna, rozchodnik Mr Goodbud







Tawuły japońskie powtarzają kwitnienie.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:54, 03 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies