Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 19:37, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Agatorek napisał(a)






Do niczego się nie przyznaję


I słusznie. Bez twardych dowodów nie ma winy.

W nagrodę za niewinność- specjalnie dla Ciebie.
Te kolorowe motyle pojawiły się dopiero teraz. Wcześniej bywały jedynie bielinki.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:53, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Podczas weekendu udało się wykancikować i wzruszyć glebę na jednym z półksiężyców. Rozsypałam na tej rabacie ściółkę z kompostu. Gleba jest tam bardzo gliniasta, z naciskiem na bardzo.

Na jednym z końców tej rabaty usuwałam rok temu poziomki. Powsadzałam trochę bylin i seslerii. Stanowisko trudne, ale coś tam kwitnie.





W środkowej części tej rabaty rośnie klon ściętolistny. Sporą już ma koronę, a pod nią sucho.





Na drugim końcu tego półksiężyca są róże i byliny. Wiosną usunęłam stamtąd gracki.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
LIDKA 20:04, 26 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7107
Okolica klonu bardzo ładna. Ten klon ma też ładne grube pnie.

Zastanawiam się czy doczekam takich pni moich drzew.

Hania masz jakieś foto tego klona z oddali?

Mam jeden w mączniaku i myśle wymienić.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 20:07, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Wczoraj zajęłam się przedpłociem. Rzutem na taśmę przycięłam żywopłot bukowo-grabowy, bo powypuszczał mnóstwo wiechci i okancikowałam drzewka. Przycięłam trawiaste wąsy przy pomurówce.






Przedpłociowe rabaty nie wymagały zabiegów pielęgnacyjnych.



Jak co roku toczą się na forum dyskusje o oryginalnych i fałszywych grackach. Uparcie będę się trzymać tezy, że termin ich kwitnienia uzależniony jest od gleby i stanowiska. Na zdjęciu wyżej jest mateczny okaz Gracilismusa, z którego pobierałam sadzonki na inne rabaty w ogrodzie. Egzemplarz mateczny zachowuje się jak w opisie. Przy ciepłej jesieni zakwita pod koniec października. Podłoże to twarda, skamieniała glina, nad nim rosną drzewa. Sucho tam jest bardzo.
I inne stanowisko- skarpa. Wsadzony ukopany kawałek gracka z przedpłocia. Gracek kwitnie już od jakiegoś czasu.




____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:15, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
LIDKA napisał(a)
Okolica klonu bardzo ładna. Ten klon ma też ładne grube pnie.

Zastanawiam się czy doczekam takich pni moich drzew.

Hania masz jakieś foto tego klona z oddali?

Mam jeden w mączniaku i myśle wymienić.


Ten klon będzie się lada moment często pojawiać na zdjęciach, bo cudownie się przebarwia.
Koronę ma kulistą, dosyć szeroką.
zdjęcie z czerwca



Okaz ze zdjęcia sadzony był w 2015 roku jako metrowy patyczek.

Fajny jest też klon strzępiastokory.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
darkowa 20:15, 26 wrz 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Oj Haniu, dopiero teraz przyznałaś się
do pobytu w szpitalu. oj oj

dbaj o siebie, chociaż widzę że dbasz
a więc życzę pogodnych dni, ale nie
upalnych
Haniu mam pytanie w sprawie Alden biese
czy po przekwitnięciu ścinasz całe grono róży , czy może inaczej
____________________
krystyna
Gruszka_na_w... 20:22, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Przedpłocia cd

Nieodmiennie co roku się dziwię jak te hortensje dają radę bez podlewania.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:33, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
darkowa napisał(a)
Oj Haniu, dopiero teraz przyznałaś się
do pobytu w szpitalu. oj oj

dbaj o siebie, chociaż widzę że dbasz
a więc życzę pogodnych dni, ale nie
upalnych
Haniu mam pytanie w sprawie Alden Biesen
czy po przekwitnięciu ścinasz całe grono róży , czy może inaczej


W szpitalu byłam pół dnia. Zrobili mi tomografię głowy, wykluczyli udar i udałam się do domowych pieleszy. Obiecałam sobie solennie, ze już żadnych działań wysiłkowych w upalne dni podejmować nie będę. Siedzę grzecznie w czterech ścianach.

Alden Biesen bardzo długo trzyma ten kwiatostan. Praktycznie chyba tylko jeden jej przycięłam. Jesienią będę ją przycinać tuż pod kwiatostanem.

Teraz w ogrodzie szaleją astry. Duże, średnie i małe. Wszystkie je uwielbiam. Zastanawiam się, co wyciepać, aby znaleźć dla nich miejsce.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
LIDKA 20:37, 26 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7107
Dzięki za zdjęcia klona.

Przedpłocie masz piękne.
Kawał ślicznej rabaty.

U mnie droga prywatna. Mam kawał murawy którą koszę. Czasem mnie korci żeby to zagospodarować. Media idą drugą stroną drogi. Tylko niewiem czy moge ale skoro własciciel nie dba o utrzymanie drogi to chyba moje kwiatki krzywdy nikomu nie zrobią.

Na razie mam tam 3 iglaki.



____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gruszka_na_w... 20:41, 26 wrz 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024








12 lat temu wsadzałam kępkę astrów w narożniku długiej prostej. Była tam wtedy patelnia. Potem powstała tam rabata cienista, a te asterki wciąż trwają. Wolę życia mają niebywałą.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies