Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

makadamia 13:01, 18 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Roma, poszłam na skróty.
W swoim pierwszym ogrodzie nastawiłam się tylko na byliny i wciąż coś wymagało rekonstrukcji. W tym postawiłam na drzewka i krzewy, a byliny są tylko dopełnieniem. Plamy koloru są przez większość roku. Mniej artystycznie, bardziej prozaicznie, ale ja mam większy spokój (więcej czasu).


Dokładnie.

Jak ktoś woła, że chce ogród "bezobsługowy" to mu raczej polecam krzewy niż byliny i zwykle jestem w mniejszości.

Z krzewami jest tylko taki problem, że trzeba przewidzieć ich docelowe rozmiary, co nie jest łatwe.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mikina34 15:17, 18 maj 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

warzywnik




Haniu, przepraszam za ciekawość ale co Ci tu tak pięknie rośnie? I co ile sadzisz bób, bo wydaje mi się, że ja chyba za gęsto posadziłam, chociaż raptem 4 krzaczki na próbę ale bym była mądrzejsza na zaś
Uściubnęłabym z chęcią z Twojego doświadczenia
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Gruszka_na_w... 21:35, 18 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Haniu, czy to lilak tak pięknie Ci jeszcze kwitnie nad irysami i czosnkiem?
Piękna kompozycja z host, traw, paproci i trzmieliny!
Ty już rzeczywiście możesz spocząć na przysłowiowych laurach


W nieformowanym żywopłocie posadziłam dwa lilaki węgierskie. Kwitną później niż te tradycyjne i mają dodatkowa zaletę w postaci ładnego przebarwiania jesienią.
Jeden rosnie w pobliżu bzu Black lace (to ten ciemny duży krzew),

a

drugi towarzyszy kalinie Roseum.



Bez był w tym roku cięty po raz pierwszy, bo zrobił się nazbyt ażurowy i łysiały mu nóżki.

Na laurach nie da się spocząć, bo ogród to żywy organizm i nowe prace wciąż wyskakują jak królik z kapelusza.
Do poprawki są nasadzenia na cypelku. Dzisiaj wykopałam wystającego jałowca, jutro wykopię płożącego. Czyściec kiepsko przezimował. Przy okazji zmasakruje rosnące tam byliny. Drugi raz przerabiam ten cypelek. Za dużo bylin tam posadziłam na początku i teraz to się mści.



Zamiast zgrzytać zębami patrzę na piwonie. Lubię je mieć w pierwszym szeregu, bo bardzo ładnie przebarwiają się im liście. Zachowują się przyzwoicie; nie pokładają się.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:54, 18 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Pszczelarnia napisał(a)


Masz trawnik, który jest obiektem mojego pożądania.

Hania, nie masz żywopłotów takich klasycznych w bloczkach?



Trawnik dopiero od zeszłego roku wygląda jako tako. Tak jakoś wypadło, że połacie z trawą są akurat w miejscach, gdzie było najwięcej działań budowlanych (wykopów, przejazdów itp)
Pomogła areacja (raz w roku), wertykulacja (2 razy w roku), nawożenie wiosenne, letnie i jesienne oraz zeszłoroczne wilgotne lato. Gdyby zsumować czas potrzebny na pielęgnację trawnika, to okazałoby się, że reszta ogrodu pochłania go znacznie mniej.

Mam za mały ogród na zastosowanie przegród z żywopłotu wewnątrz.
Są jakieś szczątkowe fragmenty żywopłotu z cisa wokół studziennego kręgu, kompostownika i na dole skarpy.



Jest niska obwódka z bukszpanu na górze skarpy.



Mam kilka bukszpanów na półksiężycu. Jeszcze nie wiem, czy je połączę, czy będą osobnymi bytami.



Przy granicy z drogą (działka jest narożna) jest formowany żywopłot bukowo-grabowy.



Miejsce suwu bramy wjazdowej maskuje posadzony na zewnątrz żywopłot z cisa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:00, 18 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Edytko, jak w bajce? A której?
Czasem rzeczywiście wyglądam jak baba Jaga. Zwłaszcza po ciężkich robotach ziemnych.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:12, 18 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
makadamia napisał(a)

Z krzewami jest tylko taki problem, że trzeba przewidzieć ich docelowe rozmiary, co nie jest łatwe.


To prawda.




____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:25, 18 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
mikina34 napisał(a)


Haniu, przepraszam za ciekawość ale co Ci tu tak pięknie rośnie? I co ile sadzisz bób, bo wydaje mi się, że ja chyba za gęsto posadziłam, chociaż raptem 4 krzaczki na próbę ale bym była mądrzejsza na zaś
Uściubnęłabym z chęcią z Twojego doświadczenia


Bób rośnie dość silnie. Między rzędami robię trochę szersze odstępy niż między np. marchewką, burakami, czy selerem. Jakieś 35 cm. Nasionka wtykam po jednej sztuce do dołka; co ok. 20 cm. Bób lubi podlewanie gnojówkami (jest żarłoczny).
Wysiewam i sadzę to, co z pewnością zjemy. Groszek zielony, fasolkę szparagową, buraki cukrowe (z liściowych zrezygnowałam), szpinak, rzodkiewkę, koper,ogórki, pietruszkę naciową,marchew, dymkę, kilka sałat masłowych, sporo porów, selery, brukselkę, pomidory, dynię, cukinię. Jest niewielki zielnik z miętą, melisą, tymiankiem, bazylią, lubczykiem i szczypiorkiem.
W tym roku nastawiłam się na odmiany pomidorów najlepsze do suszenia.
Staram się na bieżąco pisać, co robię w warzywniku.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:38, 18 maj 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Trawnik skoszony, trzeci oprysk p/grzybowy Topsinem zrobiony, jeden jałowiec wyciepany. I nastał wieczór.
Róże już pokazują kolorki. Odpukać, na razie są zdrowe. Od jutra wznawiam ekologiczne opryski, bo od jakiegoś czasu ich nie było z powodu opadów deszczu.
Pomidory wciąż niepodwiązane. Może jutro się uda.

Wypełnia się garażowa. Między tujami a drewutnią mam swój kącik ze skrzynią na doniczki, wózek ogrodniczy i wiadra z miksturami





Dobrze przezimował ambrowiec. Rośnie na ziemi niczyjej. Denerwował mnie nieugładzony wygląd tego miejsca, więc je obsadziłam tym, co było pod ręką.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wiolka5_7 09:21, 19 maj 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Świetne porównania Haniu, pięknie wszystko porosło
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
natka098 09:41, 19 maj 2018


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Takie porównania to ja lubie, widać jak z kawałka "pola" można zrobić piękny, dyskretny ogród.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies