Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Marzenie o własnym zielonym ogródku :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenie o własnym zielonym ogródku :)

Toszka 22:11, 16 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Moje hortki rosną na całodniowej patelni. Już tak 6rok sobie rosną
Kluczem do sukcesu jest doskonale przygotowane podłoże, kwaśne lub lekko kwaśne (lepiej się wybarwiają), bogate w próchnicę - to gwarantuje doskonałe rozwinięcie systemu korzeniowego i długie utrzymanie wilgoci. Druga rzecz to regularne podlewanie z kontrolą jak głęboko wsiąkła woda. Bo można podlewać i tak na prawdę rosliny mają sucho. To kwestia wprawy i doświadczenia ogrodniczego
Zwłaszcza pierwsze dwa lata, dopóki rośliny nie ukorzenią się świetnie sa wrażliwe na przesuszenie, bo korzenie nie są w stanie nawodnić dużej rośliny, intensywnie nabierającej masy zielonej i obficie kwitnącej. Jakoś tak łatwo zapominamy o tych ukrytych w ziemi korzeniach.

Widząc na zdjęciach twoja glebę obstawiam nieumiejętne przygotowanie podłoża i podlewanie Phantomów... nie martw się - nadrobisz braki
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Marzenaka 23:28, 16 sie 2016


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Magda, ja mam Limki drugi rok, też rosną w słońcu, ale ładniejsze mam niż w tamtym roku. I to chyba dlatego, że naprawdę dużo je podlewam.
____________________
Ogród Marzeny
LenaMagda 08:19, 17 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Marzenaka napisał(a)
Magda, ja mam Limki drugi rok, też rosną w słońcu, ale ładniejsze mam niż w tamtym roku. I to chyba dlatego, że naprawdę dużo je podlewam.

Ja co drugi dzien podlewam wszystkie roślinki, Limki też mam dwuletnie i całkiem fajnie rosna z odkladow mam juz 3 mniejsze
Na koncu rabaty ją widać, teraz nie mam lepszego zdjecia bo jestem w pracy
Tylko nie wiem czy to dobry pomysl robic kolejny szpaner z Limek...
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Toszka 09:40, 17 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Madziu, a może te limki co masz przesadź wokół tarasu, a na miejsce tych Limek pod płotem posadź inne hortki. Jesli uważasz, że będzie za dużo rozrzuconych Limek w ogrodzie.

Czy widziałaś u Joli spektakularny efekt?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
LenaMagda 10:48, 17 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Toszka napisał(a)
Madziu, a może te limki co masz przesadź wokół tarasu, a na miejsce tych Limek pod płotem posadź inne hortki. Jesli uważasz, że będzie za dużo rozrzuconych Limek w ogrodzie.

Czy widziałaś u Joli spektakularny efekt?

Też o tym myślałam Limki z pewnością pod tarasem będą się dobrze prezentowały. U Joli rabaty są czaderskie, w domu sobie je zapisze A masz pomysł co zrobił z tym bokiem gdzie jest pas lawendy, bukszpanów, magnolia i tujka? między pasami miałam dać róże sztamowe Eden Rose, ale chyba sobie je daruje... jakoś do hortek nie będą mi już pasowały.

I jeszcze takie pytanka:
Z host to któraś mi na słońcu wytrzyma?
U Joli na rabacie jajowatej po bokach hortensji jest trawa. Wiesz co to za miskant?
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Toszka 11:53, 17 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pytaj Joli, to pewnie Morning Light tu pokazała tuż po posadzeniu

Hosty będą w cieniu, bo hortki go dadzą. To ma być tył za hortkami, maskowanie spodu tarasu.

Tuja pod domem jest taka bez koncepcji...prawda?

Proponuję na jesieni w róg przesadzić Magnolkę (ale nie w sam, wcisnięty), zamaskuje widok rynny. Co to za Magnolia? Duża będzie?

Magnolia MUSI mieć kwaśne, próchniczne podłoże. Pasuje do hortensji.
Róże i lawendę posadź razem - to zgrany duet


Buks jako obwódka.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
LenaMagda 12:23, 17 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Toszka napisał(a)
Pytaj Joli, to pewnie Morning Light tu pokazała tuż po posadzeniu

Hosty będą w cieniu, bo hortki go dadzą. To ma być tył za hortkami, maskowanie spodu tarasu.

Tuja pod domem jest taka bez koncepcji...prawda?

Proponuję na jesieni w róg przesadzić Magnolkę (ale nie w sam, wcisnięty), zamaskuje widok rynny. Co to za Magnolia? Duża będzie?

Magnolia MUSI mieć kwaśne, próchniczne podłoże. Pasuje do hortensji.
Róże i lawendę posadź razem - to zgrany duet


Buks jako obwódka.


Toszka to magnolia gwiaździsta (biała) rośnie max 2-3 m, nie pomyślałam żeby ją tam wsadzić tuja faktycznie nie pasuje ...
może lawendę posadzić przy kratce z różami? a z bukszpana (na miejsce lawendy do schodów) zrobić kulki przed limkami??
A z boku gdzie jest trzmielina... dałabym 3 gratki... i może tą trzmielinę zostawić? jak uważasz?



____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Toszka 12:27, 17 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cudownie jest patrzeć jak zaczynasz mądrze kombinować Będą z ciebie ludzie... aj - Ogrodnik
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
LenaMagda 12:37, 17 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Toszka napisał(a)
Cudownie jest patrzeć jak zaczynasz mądrze kombinować Będą z ciebie ludzie... aj - Ogrodnik

Dzięki Toszka za pomoc już przeżyłam chwile załamki. Zrobię po południu projekcik z tego co z naszej rozmowy wyszło i wrzucę. Może będzie jeszcze jakieś ale. Dziś albo jutro przesadzę lawendę, a potem i będę zamawiać roślinki wielki buziak dla Ciebie Toszka!
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
LenaMagda 08:24, 18 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Toszka napisał(a)
glebę trzeba wzbogacić o próchnicę - kompost, obornik, mączkę bazaltową. Drobna przekopana kora będzie tez wyśmienitym dodatkiem.

Mam kolejne pytanko odnośnie przygotowania ziemi. Kuzynka ma owce... obornik owczy byłby odpowiedni? Tylko to pewnie będzie świeży obornik, czy lepiej szukać innego? I tak się zastanawiam po skopaniu z nim ziemi, kiedy będzie można sadzić roślinki, żeby im nie zaszkodziło?
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies