Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

m_gocha 00:07, 20 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Lubię czosnki zarówno w fazie pąka, pełnego rozkwitu ale i też po przekwitnięciu

Chociaż gdyby tak się przyjrzeć to po przekwitnięciu wygladają jak... koronawirusy
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:12, 20 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Obecnie kończy kwitnienie czosnek południowy (złocisty)

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:15, 20 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
A kwitną czosnki główkowate
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:32, 20 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
I już bieżące fotki
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:14, 23 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Od poniedziałku zaczęłam cięcie moich bukszpanów. Przy okazji dokładnie staram się oglądać cały krzew, zwaszcza pod kątem ćmy bukszpanowej - tym bardziej, że w promieniu kilku kilometrów już niestety jest
Po tych oględzinach muszę stwierdzić, że stan moich bukszpanów nie jest dobry. Do niedawna nie miałam z nimi większych kłopotów - głównie w maju miodówka bukszpanowa. Tak w tym roku zaniepokoił mnie ich wygląd:

1. Prawdopodobnie moje buksy mają przędziorka bukszpanowego - tak by wskazywały te liczne kreseczki na liściach (choć przez długi czas myślałam że to efekt gradu)




2. Żółto- brązowe plamy - czy to efekt majowych przymrozków, gdy bukszpany miały już spore młode przyrosty? Czy też jakaś choroba grzybowa?



3. I spory niepokój wzbudził taki wygląd liści w jednym miejscu i drobne pajęczynki. Liście miejscami wyglądały jakby je ktoś poprószył popiołem. Czy to efekt przędziorka czy to mogą być ślady ćmy bukszpanowej?


Co do ćmy bukszpanowej. Podczas przeglądania buksów wyleciała dość duża brązowa ćma (bardziej "czekoladowy kolor"). W pierwszej chwili pomyślałam, że to zwykła "nasza" ćma. Bo bukszpanowa ma brązowo-białe skrzydła. Teraz mam wątpliwości czy to jednak nie bukszpanowa
Jeżeli ktoś mógłby pomóc to będę wdzięczna

Pewnie tutaj mało osób zagląda więc wrzucę te fotki na wątku o chorobach bukszpanów
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Borbetka 12:44, 23 lip 2020


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Przedostatnie zdjęcie to ślady gąsienicy ćmy bukszpanowej.
____________________
borówcowy wizytowka
m_gocha 22:27, 23 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Borbetka napisał(a)
Przedostatnie zdjęcie to ślady gąsienicy ćmy bukszpanowej.
Borbetko!Dzięki za odpowiedź/! Ależ mnie zmartwiłaś
Przy cięciu bukszpanów dość skrupulatnie przejrzałam je wszystkie - również w środku.
Tylko na jednym zauważyłam takie zmiany jak na przedostatnich zdjęciach. Gąsienic napewno nie było. Pryskać już czy czekać?
Widziałaś na żywo ćmę bukszpanową? Jak ona jest duża? Nie daje mi spokoju to że 2 ćmy wyleciały z bukszpanów - właśnie jedna z tego którego pochodzi zdjęcie
Wprawdzie obie ukatrupione (bleee...)
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 01:03, 28 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Skończyłam cięcie wszystkich moich bukszpanów
Najwięcej wymagający czasu i sił

bez drabiny nie ma szans
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 01:14, 28 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 01:18, 28 lip 2020


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies