Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

Anda 13:16, 05 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33637
Iwonko, skoro jesteś zdecydowana i chcesz misę to mnie już nie pytaj. Każdy obrazek można tak przedstawić, żeby pasował do tego co się chce Mech nie jest aż tak zielony jak na Twojej interpretacji, są jego różne rodzaje. Ja kupuję żywy mech po prostu w kartonach w O.i albo innych tego typu sklepach. Służy do wypełniania doniczek i innych dekoracji. Suszonego mchu jeszcze nigdzie nie widziałam…

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 13:41, 05 lut 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
inka74 napisał(a)

tiaa, roślin to mam dużo. Jestem zbieraczem.


Ja też
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
inka74 14:01, 05 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Ewa, poniżej zdjęcie z mchem na kamieniu. Taki mech jest u nas w woreczkach w sklepach budowlanych do wypełniania donic. Uwierz na słowo, jest suchy, z tego już nic nie urośnie. I jest mega zielony. Z lasu mchu absolutnie nie wolno zabierać - to niszczenie i kradzież. I jest prawnie zabronione. Są specjalne farmy mchu ale nie sprzedają użytkownikom indywidualnym. Mają go na zielone ściany. Niestety tu u nas zbyt dużo opcji w tym temacie nie ma. Po prostu kompletnie nie wiem jak fizycznie wykonać tu w tym miejscu kamienie pokryte mchem i jak to miałoby wyglądać i gdzie w tym wszystkim umieścić ciurkającą wodę. Nie wiem, kaskada? Nie potrafię sobie tego w żaden sposób wyobrazić. Na styku ziemi i skrzyni widzisz mech rosnący u mnie naturalnie. Też jest intensywnie zielony, w sezonie nawet bardziej. Choć ma inny odcień.


Gdybym wiedziała jak do tematu się zabrać może projekt by do mnie bardziej przemawiał ale tu z tym mchem nie wiem jak pina przekuć w rzeczywistość. Tu mam problem. I ile będzie to kosztowało. Z misą o tyle jest łatwiej, ponieważ znalazłam misę, wiem gdzie kupić serpentynit i że wydam na to nie więcej jak 600 zł. Jest to realne do wykonania. I wykorzystam prawie wszystkie elementy z obecnie posiadanych. To nie oznacza, że już zdecydowałam w temacie. Po prostu wiem, jak to wykonać ale mam wątpliwości czy sam pomysł jest warty realizacji.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
LIDKA 14:19, 05 lut 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7339
inka74 napisał(a)
To mnie teraz zdziwiłaś bo w sezonie tych skrzyń zza zieleni po prostu nie widać... Ja nie zwracam na nie uwagi. Skrzynie zostają, tylko w ten sposób chce tam coś rosnąć a i rośliny dzięki nim są na różnych poziomach.


Ps. To miejsce ma w sumie ponad 3 metry szerokości od huśtawki do końca skrzyni z magnolią i 1,5 głębokości licząc do tuj...

dorobiłam wizualizację na szybko. Misa, którą znalazłam jest stosunkowo płaska, ona będzie ledwie 10-15 cm wystawała ponad kamienie, sam zbiornik jest niżej a będzie stała na nim. Bardziej to będzie oczko wodne niż element architektoniczny.


Ja sie nie znam - zaznaczam od razu.
Ale ta,2 fota z wizualizacją wygląda bardzo fajnie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anda 14:56, 05 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33637
Kupiłam kiedyś mech do wazonu z hiacyntami i wyniosłam go potem do ogrodu. Ładnie się rozrósł. Jest zielony, ale nie wygląda sztucznie. Mam w ogrodzie dwa rodzaje, jeden ciemniejszy, jeden jaśniejszy i z trochę dłuższymi gałązkami. Oba rodzaje pasują zarówno do kolorów szarości, srebra, jak i do cieplejszych limonek. Tylko tyle mogę powiedzieć na temat koloru.

Była tu kiedyś dziewczyna, która chciała swoje samodzielnie wylane płyty pokryć mchem. Zebrała trochę mchu z ogrodu (lub parku?), włożyła do miksera wraz z joghurtem lub kefirem, nie pamiętam i pędzlem posmarowała tym te płyty.

Moja wizja to taka, gdzie ten lub inny kamień zarośnięty mchem tak jak tu
https://www.pinterest.de/pin/34551122111975682/

leży na dywanie z mchu, już bez żadnych innych kamieni. Z kamienia wypływa woda i sączy się poprzez ten mech na dno zbiornika. Mech rośnie nawet na małej ilości ziemi, więc ten dywanik z mchu mógłby rosnąć na pokrywie zbiornika na wodę i rozciągać się na boki.

U nas zbieranie mchu w lesie również jest zabronione.

Dziwi mnie, że w sklepach nie ma takiego normalnego mchu jak u nas. U nas to są kartony z płatami mchu. Można je kłaść na większe przestrzenie lub dzielić te płaty na mniejsze.

W mojej donicy z klonem rozrósł się mech sam z siebie. Bardzo jestem happy z tego powodu Lubię mech





____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
inka74 15:20, 05 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
LIDKA napisał(a)
Ja sie nie znam - zaznaczam od razu.
Ale ta,2 fota z wizualizacją wygląda bardzo fajnie.
Lidka dzięki. Ja się jeszcze waham co tam konkretnie zrobić. Drugi rok mi temat chodzi po głowie i nie może się skrystalizować.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
nicol21 15:41, 05 lut 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10368
Fajne inspirki z wodą. A jak wygląda kwestia czystości wody, glonów etc?
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
inka74 15:53, 05 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Anda napisał(a)
Kupiłam kiedyś mech do wazonu z hiacyntami i wyniosłam go potem do ogrodu. Ładnie się rozrósł. Jest zielony, ale nie wygląda sztucznie. Mam w ogrodzie dwa rodzaje, jeden ciemniejszy, jeden jaśniejszy i z trochę dłuższymi gałązkami. Oba rodzaje pasują zarówno do kolorów szarości, srebra, jak i do cieplejszych limonek. Tylko tyle mogę powiedzieć na temat koloru.

Była tu kiedyś dziewczyna, która chciała swoje samodzielnie wylane płyty pokryć mchem. Zebrała trochę mchu z ogrodu (lub parku?), włożyła do miksera wraz z joghurtem lub kefirem, nie pamiętam i pędzlem posmarowała tym te płyty.

Moja wizja to taka, gdzie ten lub inny kamień zarośnięty mchem tak jak tu
https://www.pinterest.de/pin/34551122111975682/

leży na dywanie z mchu, już bez żadnych innych kamieni. Z kamienia wypływa woda i sączy się poprzez ten mech na dno zbiornika. Mech rośnie nawet na małej ilości ziemi, więc ten dywanik z mchu mógłby rosnąć na pokrywie zbiornika na wodę i rozciągać się na boki.

U nas zbieranie mchu w lesie również jest zabronione.

Dziwi mnie, że w sklepach nie ma takiego normalnego mchu jak u nas. U nas to są kartony z płatami mchu. Można je kłaść na większe przestrzenie lub dzielić te płaty na mniejsze.

W mojej donicy z klonem rozrósł się mech sam z siebie. Bardzo jestem happy z tego powodu Lubię mech
U nas w sklepach sprzedają głównie mech oczyszczony i stabilizowany.
Znalazłam jedynie żywy mech do aranżacji do słoików. 20 g to tyle co malutka kulka, trzeba by było opakowanie wziąć na próbę i zrobić miksturę z kefirem
https://allegro.pl/oferta/mech-poduszkowy-8-11-cm-zielen-do-las-w-sloiku-10976559308?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=MjY3MGRjYzgtYzdmZC00YTJiLTgyZjUtODBiZWEyZjAxMmMwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=dda2e526-5ab9-49e5-a0d2-9045e0583f9e

spróbuje temat rozkminić po feriach

Ku pamięci link do mikstury mchowej https://rozmowy.polki.pl/dom,mech,491016,1,wypowiedzi.html
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 15:57, 05 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
nicol21 napisał(a)
Fajne inspirki z wodą. A jak wygląda kwestia czystości wody, glonów etc?
woda po całym sezonie w zbiorniku jest stosunkowo czysta, bez zielonego osadu. Cały osad niestety gromadzi się na kamieniach na górze. Sam pojemnik na ściankach ma trochę osadu więc przed sezonem jest zawsze mycie czyli wszystko to co na nim trzeba zdjąć, wodę wylać i oczyścić. Pojemnik jest mały więc niestety w trakcie lata co 2 tygodnie trzeba go uzupełniać.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Anda 16:21, 05 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33637
Wiesz gdzie widziałabym taką większą misę ze źródełkiem? Na tej ostatnio przerabianej rabacie przy wjeździe... Tam wśród zieleni, pomiędzy bylinami, szemrzące źródełko... Pokazywałaś kiedyś filmy z ogrodu i tak mi to jakoś przyszło do głowy

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies