Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 23:12, 04 sty 2024


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
O coś takiego mi chodzi


Tak te rabaty wyglądały w sierpniu.


na tym ostatnim zdjęciu jest krzaczek, którego musze przesadzić/usunąć z tego miejsca. Tu dam tylko w miarę niskie nasadzenia - kulki z cisu z różami, trawami i może hortensjami jakimiś małymi. W lato obecny krzaczek zasłania mi cały widok na rabatę post-owalną gdy rano w kuchni robię śniadanie, piję kawę.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
anpi 00:56, 05 sty 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8350
inka74 napisał(a)



na tym ostatnim zdjęciu jest krzaczek, którego musze przesadzić/usunąć z tego miejsca. Tu dam tylko w miarę niskie nasadzenia - kulki z cisu z różami, trawami i może hortensjami jakimiś małymi. W lato obecny krzaczek zasłania mi cały widok na rabatę post-owalną gdy rano w kuchni robię śniadanie, piję kawę.

A czy ten krzaczek, który chcesz usunąć, to nie zasłania właśnie trochę samochód przy widoku z huśtawki? Czy to zadanie spełnia pendula (chyba morwa)?
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Anda 08:53, 05 sty 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33979
Zamiast tych dwóch krzewów może warto posadzić jeden większy, który wprowadziłby trochę spokoju w te różnorakie nasadzenia? Np. taka róża multiflora albo moszata tworzą piękne, duże krzewy, a jesienią i zimą mnóstwo czerwonych owoców.

Tam jest róża na pniu?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
inka74 11:27, 05 sty 2024


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Ania, ten krzaczek niestety nie zasłania samochodu bo ten najczęściej jest przed garażem... Bo w garażu eM urządził swoją "pracownię" więc samochód się już tam nie mieści. Nie mogłam teraz zrobić zdjęcia z samej huśtawki bo jest osłonięta na zimę.

Ewa, nie mam róży na pniu ale innych jest sporo. W sumie mam do dyspozycji pasek ziemi o głębokości metra i ok. 3 metrów długości. Niewiele. Rośliny mogą się wylewać na kostkę ale nie na metr. Maks. Na pół metra może. Ta jedna kalina będzie docelowo większa ale jak na razie kompletnie nie chce u mnie rosnąć. Muszę znaleźć nazwę odmiany. Ladne białe a później zielone kwiaty. Druga to Kilimandżaro Sunrise ale oba są w tej chwili krzaczkami 40 cm wysokości. Zanim osiągną jakiekolwiek rozmiary to ja uświerknę. To coś na pniu to klon Eset, też jego przyrost roczny to 5 cm, dosłownie. Szczepienie na wysokości 1,6 metra.
Ps. Ty przecież wiesz że ja nie trawię nasadzeń monotematycznych. Już cierpię z powodu tuj ale toleruję bo odgradzają od sąsiadów. Maks. Wysokość krzaczka 1,5 metra. Krzewuszki mają 1,2 i to jest bardzo OK.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
MagdaLenka 12:08, 05 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 941
inka74 napisał(a)
Bo w garażu eM urządził swoją "pracownię" więc samochód się już tam nie mieści.



Skąd ja to znam?
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Anda 12:50, 05 sty 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33979
Hah, ale to nie byłoby monotematycznie, ten jeden krzew

No dobra, poważnie, to Kaliny ogólnie nie lubią mieć zbyt sucho, tak samo jak Cornus. Może to jest powodem słabego rośnięcia Kaliny. Klona raczej bym przesadziła do jakiejś donicy, skoro tak powoli rośnie.

W to miejsce mogłabyś dać jakąś ładną Spireę, one nie są wymagające, np. Spiraea betulifolia - pięknie się przebarwia jesienią, pięknie kwitnie, ma ładny, kompaktowy habitus albo Spiraea nipponica 'June Bride' - mniejsza i cudnie kwitnąca.
Uwielbiam gatunek Exochorda, a mniejsze rozmiary osiąga Exochorda racemosa Niagara.
Obejrzyj, może coś Ci wpadnie w oko

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Judith 12:59, 05 sty 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10746
Ale ładna ta Spiraea betulifolia! Zanotowane
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
An_na 13:23, 05 sty 2024


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1770
Noo ładna
____________________
Ania**Ania na Żuławach
inka74 17:38, 11 sty 2024


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15142
Fajna ta tawuła na tę drugą część rabaty, niską bo ona do 1 metra jest wysokości więc bardzo OK. Na zasłonięcie samochodów potrzebuje coś wyższego ale szczupłego, raczej koło 1,2 - 1,5 metra.

Myślę o trawach/miskantach ale... przez pół roku będzie łyso. Żadnych płotków chyba nie chcę bo ew. można by było pomyśleć o powojnikach. No na razie nie mam konkretnego pomysłu. Muszę dojrzeć
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 19:16, 11 sty 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22610
inka74 napisał(a)
Fajna ta tawuła na tę drugą część rabaty, niską bo ona do 1 metra jest wysokości więc bardzo OK. Na zasłonięcie samochodów potrzebuje coś wyższego ale szczupłego, raczej koło 1,2 - 1,5 metra.

Myślę o trawach/miskantach ale... przez pół roku będzie łyso. Żadnych płotków chyba nie chcę bo ew. można by było pomyśleć o powojnikach. No na razie nie mam konkretnego pomysłu. Muszę dojrzeć


Mam u siebie tawuły nippońskie. Kupowałam je bez nazwy odmianowej. Mają wysokość ok. 1,2-1,5 m i pokrój wachlarzowaty.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies