Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

makadamia 12:51, 20 sie 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
To ja tylko dodam, że karmnika jako zadarniacza nie polecam
Zwłaszcza w cieniu
Śliczny był w pierwszym roku po posadzeniu, a potem jest rzadki i przerasta chwastami.
Próbowałam dabrówki rozłogowej w tym charakterze - to sama widziałaś efekt
Próbuję jeszcze barwinka variegata - bardzo ładny, tylko wolno mi przyrasta i nie wiem, jak będzie wyglądał, jak się zagęści.
Ukwap też dobrze mi się sprawuje (ma śliczne, srebrne rozetki), choć też nie jest jeszcze zbyt gęsty. Ma niezbyt wiele słońca ale daje radę.
Dla porządku jeszcze napiszę, że w przejściu miedzy płytami, na słonecznym miejscu mam jeszcze macierzankę i floksa szydlastego - one też wymagają radykalnego, regularnego odmładzania, bo brzydko się starzeją. Nie wiem, czy ich nie będę zastępowała właśnie ukwapem i jakimś niskim rozchodnikiem.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
waldek727 13:05, 20 sie 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
inka74 napisał(a)



Gdzie mógłbym kupić taki rożen?
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Toszka 13:21, 20 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Karmnik odradzam - jak z wiatrem rozejdzie się po ogrodzie to jest jak chwast i wżera się w serca bylinowych rozet. mam problem by zwalczyć, a on tylko na pintereście ładnie wygląda...tak jak trawnik w ażurowych płytach

Ja bym pomiędzy płyty żadnych zadarniaczy nie dawała...i tak jak jestem wrogiem żwiru w ogrodzie to u ciebie bym dała matę i na to 5-8cm żwiru. Bo tu żwirek ma swoje uzasadnienie.
Po bokach pasy z Silver Sceptre - teraz jest właśnie jego najlepszy czas, bo zaczyna świecić srebrem, a efekt potęguje to specyficzne światło nadchodzącej jesieni. A już jesienią SC, zwłaszcza późnym popołudniem świeci jak by był fluorescencyjny...
Ewentualnie hakonechloa posadzona odpowiednio dalej od ścieżki i niech się wylewa.

Iwonko, włóż wysiłek w przygotowanie gleby, a możesz uzyskać przytulny, zachwycający, własny, prywatny "leśny" zaułek. Hosty, ciemierniki, naparstnice, fajne carexy, miodunki, kopytnik, wietlice japońskie...ławeczka...moze być fajnie i taki sekretny ogród w ogrodzie może powstać

Z tych hortek będziesz zadowolona. Jak dla mnie niezawodne. Nie wiem jakie masz, ale moja 'You&Me together' właśnie weszła w fazę zieleni i za chwilę kwiaty zrobią się karminowe...aż do mrozów, które je zetną. W zeszłym roku kwiaty trzymały się do świąt BN.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 13:49, 20 sie 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
Iwonko, bardzo fajny plan na ten kawałek Cienisty, sekretny zaułek to jest to, zwłaszcza jeśli kolejne lata będą coraz cieplejsze. Do tych wymienionych przez Toszkę dodałabym jeszcze koniecznie świecznice i przylaszczki
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
inka74 14:56, 20 sie 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15029
waldek727 napisał(a)


Pilnuj pH gleby bo masz je w dolnych granicznych wartościach. Najlepiej jakby się utrzymywało na poziomie 6,2-6,8. Dobrze radzę. Po ostatecznym przygotowaniu gleby odczekaj jeszcze dwa tygodnie aby dać możliwość wykiełkowania chwastom. Przynajmniej te co wykiełkują nie będą rosły równocześnie z nowo posianą trawą. Pośpiech przy zakładaniu trawnika jest złym doradcą. Azofoski nie daje się przedsiewnie. Jest to nawóz pogłówny choć ja osobiście nie uważam jej jako nawóz przystosowany do trawników. Przedsiewnie zastosuj nawóz o dużej wartości procentowej fosforu i potasu. Możesz również do gleby wprowadzić magnez, żelazo i siarkę. Te pierwiastki mają decydujący wpływ na głębokie i prawidłowe ukorzenianie się traw. Po rozrzuceniu nawozu postaraj się wprowadzić granulki metalowymi grabiami na głębokość ok 4 cm. Liczę na kolejny piękny ogrodowiskowy trawnik.
bardzo ci dziękuję za cenne informacje. Nie będę się spieszyć z sianiem. 2 tygodnie to początek września. Dobry termin ze względu na temperaturę. A może dolomitu sypnąć? Co roku sypałam aby mchu nie było ale w tym nie dałam nic bo zrywać mieliśmy. Mam żelazo rolnicze. Dodawałam przy podlewaniu rabat. Może teraz też dodać i podlać miejsca na trawnik? Nie chcę przedobrzyć. Fosforowo-potasowy nawóz poszukam. Sypnę i przegrabię. Podleję.

Pytanie mam jeszcze jedno - masz może jakąś sprawdzoną mieszankę traw? Wysiałam sobie do doniczki dekoracyjny z Iławy i reprezentacyjny z LM. Z tego wszystkiego Iława nie była zła. Elite jeszcze widziałam na żywo - ładna ale ona strasznie drobna i wysychająca na słońcu. Ta z LM ma rajgas w głównym składzie - nie jestem przekonana. Danusia polecała mieszanki Barenburga. Na ich stronie znalazłam dekoracyjną na polski klimat. Może taka?
Ma w składzie:
Wiechlina Łakowa – Poa Pratensis: 10%
Kostrzewa Czerwona Rozłogowa - Festuca Rubra Rubra: 60%
Życica Trwała - Lolium Perenne: 30%
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
waldek727 15:14, 20 sie 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ja też jestem przekonany do Barenbruga i Kiepenkerla.
Mieszanka z tak dużą ilością kostrzewy czerwonej utworzy śliczną darń z tym, że będzie to trawnik do średnio intensywnego urzytkowania. To wiechliny i życice wzmacniają murawę.
Rajgras? W żadnym przypadku. To się nadaje tylko na boiska sportowe.
Z dolomitem poczekaj. I tak masz teraz dużo pracy w ogrodzie. Jesienny active green wystarczy, a na wiosnę zrób badabie gleby ze wskazaniami nawozowymi.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
inka74 15:18, 20 sie 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15029
makadamia napisał(a)
To ja tylko dodam, że karmnika jako zadarniacza nie polecam
Zwłaszcza w cieniu
Śliczny był w pierwszym roku po posadzeniu, a potem jest rzadki i przerasta chwastami.
Próbowałam dabrówki rozłogowej w tym charakterze - to sama widziałaś efekt
Próbuję jeszcze barwinka variegata - bardzo ładny, tylko wolno mi przyrasta i nie wiem, jak będzie wyglądał, jak się zagęści.
Ukwap też dobrze mi się sprawuje (ma śliczne, srebrne rozetki), choć też nie jest jeszcze zbyt gęsty. Ma niezbyt wiele słońca ale daje radę.
Dla porządku jeszcze napiszę, że w przejściu miedzy płytami, na słonecznym miejscu mam jeszcze macierzankę i floksa szydlastego - one też wymagają radykalnego, regularnego odmładzania, bo brzydko się starzeją. Nie wiem, czy ich nie będę zastępowała właśnie ukwapem i jakimś niskim rozchodnikiem.
muszę zobaczyć ten ukwap pamiętam twoje zadarniacze. U mnie w terii odrobinę więcej słońca. W teorii
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 17:35, 20 sie 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15029
waldek727 napisał(a)


Gdzie mógłbym kupić taki rożen?
w sensie palenisko ? To czarne pod huśtawką? Kupowane na All...o ze 4 lata temu. To coś tego typu jak TO
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 18:17, 20 sie 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15029
Toszka napisał(a)
Karmnik odradzam - jak z wiatrem rozejdzie się po ogrodzie to jest jak chwast i wżera się w serca bylinowych rozet. mam problem by zwalczyć, a on tylko na pintereście ładnie wygląda...tak jak trawnik w ażurowych płytach

Ja bym pomiędzy płyty żadnych zadarniaczy nie dawała...i tak jak jestem wrogiem żwiru w ogrodzie to u ciebie bym dała matę i na to 5-8cm żwiru. Bo tu żwirek ma swoje uzasadnienie.
Po bokach pasy z Silver Sceptre - teraz jest właśnie jego najlepszy czas, bo zaczyna świecić srebrem, a efekt potęguje to specyficzne światło nadchodzącej jesieni. A już jesienią SC, zwłaszcza późnym popołudniem świeci jak by był fluorescencyjny...
Ewentualnie hakonechloa posadzona odpowiednio dalej od ścieżki i niech się wylewa.

Iwonko, włóż wysiłek w przygotowanie gleby, a możesz uzyskać przytulny, zachwycający, własny, prywatny "leśny" zaułek. Hosty, ciemierniki, naparstnice, fajne carexy, miodunki, kopytnik, wietlice japońskie...ławeczka...moze być fajnie i taki sekretny ogród w ogrodzie może powstać

Z tych hortek będziesz zadowolona. Jak dla mnie niezawodne. Nie wiem jakie masz, ale moja 'You&Me together' właśnie weszła w fazę zieleni i za chwilę kwiaty zrobią się karminowe...aż do mrozów, które je zetną. W zeszłym roku kwiaty trzymały się do świąt BN.
ok. Przekonałyście mnie do karmnika żeby go nie dawać.
Hacone lubię, carexy trochę mniej ale wygooglowałam go sobie i chyba wiem jaki efekt masz na myśli. Rabaty to na spokojnie sobie zaprojektuje. Jak będę wiedzieć co tam wsadzę zabiorę się za ziemię. Mam jeden carex bez nazwy taki delikatny i miękki o cieniutkich listkach jasnych lekko cytrynkowych. Ten to już z 2 sztuk mam 4 i znów można dzielić bo już taki duży. A 2 miesiące zaledwie u mnie jest

Naparstnice mi się wysiały w ilościach hurtowych - będzie co zagospodarować i bardzo je lubię. Też chyba tam trafią.

Z hortek mam z serii you&me właśnie together, romance i coco everbloom. Ta Together mnie urzekła na zdjęciach ale sadzonkę dostałam bez kwiatów więc nie wiem na żywo jak wygląda. Mam nadzieję, że odmiany nie są pomylone i to co zamówiłam to mam. Okaże się za rok. Pokładam duże madzieje w Coco. Chcę ją dać na rabatę przed tarasem bo tam z tyłu cienisto jest i róże nie chcą rosnąć. Mam też 2 co roku kwitnące ogrodówki ale bez nazwy.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 18:27, 20 sie 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15029
Anda napisał(a)
Iwonko, bardzo fajny plan na ten kawałek Cienisty, sekretny zaułek to jest to, zwłaszcza jeśli kolejne lata będą coraz cieplejsze. Do tych wymienionych przez Toszkę dodałabym jeszcze koniecznie świecznice i przylaszczki
taki będzie kącik śniadaniowo - kontemplacyjny dopóki za płotem będzie lasek z czeremchy, jarzębiny i dzikich jabłek. Mam nadzieję, że szybko spadkobiercy się nie znajdą pola za moim płotem. To lato dawało do wiwatu. Nie wiem jak u ciebie ale u w Polcse centralnej ciężko było funkcjonować. Normalnie nie było czym oddychać na dworzu. A ma to być normą za kilka lat.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies