Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerwa na kawę...

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerwa na kawę...

inka74 10:53, 03 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
sarenka napisał(a)
Iwona- skrobnij mi na priv jak możesz gdzie zamawiałaś róże.
Myślę czy by w przyszłym roku u mamy nie posadzić róż-ale ta rabata nie jest duza- myśle,że będzie mogła mieć maks1,5m szerokości i 2,5 -3 m długości. Jakieś co mają pełne kwiaty, nie chorują i powtarzają kwitnienie. Polecisz coś?
I takie pytanie mam- jak Baronessa mi przekwitła to się zostawia pędy na zimę czy się obcina?
i jeszcze jedno pytanko- w przypadku zakupu piwonii lepiej ją zadołować niż sadzić?
na takiej rabacie to 3 do 5 róż w zależności od rozmiaru. Ja jestem nieobiektywna w różach bo je uwielbiam ale też lubię pewien standard. Bardziej kremy, morele niż czerwienie. Większe kwiaty niż morze małych. Z tych co mam bardzo ładnie powtarza kwitnienie i mało co chorób łapie Boscobel, Jalitah, Hansestadt Rostock, Miss Fine - te są z niższych na przód. Na tył Acropolis (ta średniak w sumie jest), Voyage (szczupła), Emma Hamilton (szeroka), Lady of Shalott (wysoka fontannowa), Jude the Obscure (bałaganiarsko duża ale pięknie pachnie), Bengali (szczupła w miarę ale wysoka). Bardzo ładnie zapowiadają się róże z serii Rokoko ale za krótko je mam do oceny. Jak widać ja mam dosyć specyficzne upodobania jak chcesz róże mniej wymagające to wybrałabym coś z oferty Tantau a nie angielki. Niemki lepiej w naszym klimacie się czują, przynajmniej te u mnie rosnące. Rabata powinna być ogólnie słoneczna, lepiej słońce rano niż popołudniowe. Przy innych warunkach trzeba się więcej koło nich nachodzić i szybciej mogą choroby łapać.

Róż się na jesieni zasadniczo nie przycina. Tylko te kopane z gruntu i nowo posadzone z gołym korzeniem. Ale te od razu też kopczykujesz. Chyba, że ci róża choruje i mączniak czy plamistość wchodzi na pędy. Wtedy można teraz takie pędy wyciąć. Jak liście są chore a pęd zdrowy - ja takie liście teraz na jesieni obcinam.

Jak chcesz rabatę zakładać w następnym roku to nie brała bym na wiosnę róż z gołym korzeniem a poczekała na doniczkowe w sklepie. Kobyłka w tym roku bardzo dobrą ofertę miała, właśnie o dziwo niemki były a nie tylko no name, ładne sadzonki i rozsądne ceny. Przy 5 różach nie opłaca się brać gołego korzenia na wiosnę. Przesyłka zje to co oszczędzisz a róże rok dłużej się będą zbierać.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 11:00, 03 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Pogoda piękna, biegnę teraz cebule sadzić. Foty wieczorem, napstrykałam mojego bałaganu bo słoneczko ładnie operowało.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Iwonka 11:46, 03 lis 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4219
Ja też tydzień temu w niedzielę sadziłam. Dziś pogoda świetna, a dwa dni temu zimowe ciuchy nosiłam. Wariactwo, ale korzystajmy.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sarenka 15:13, 03 lis 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dziękuję Iwona- zapisze te róże, i poczytam o nich.
Ta Pashmina co też pislalas jest bossska. Muszę ją mieć u siebie. Słońce od rana do 17.

A u mamy to słońce cały dzień.
W tym roku baronke zamawiałam w doniczce w sklepie na R.i dla teściowej Hansestadt Rostock tylko u niej stłumiły je warszawianki :/
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 17:27, 03 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Megi, fajnie by było jakbyś jeszcze np. u Ewy Andy podpytała o jej typy, Łucji - Migawki z ogródka, Kasi_Cs, przejrzała wizytówkę Janki Zagajanki bo ma tam doskonale zrobiony przegląd swoich róż. Jest też kilka wątków różanych ale ich właścicielki już na O nie zaglądają a wielka szkoda. Trzeba by było czytać ich wątki bo podawały swoje topy. Są też wątki różane typu top 10. Warto zajrzeć. Jak wybierasz coś do swojego ogrodu warto mieć kilka typów/punktów widzenia a nie tylko opierać się na jednym. To, że coś mi się podoba nie znaczy, że innym też musi. I to, że u mnie się sprawdziło nie znaczy, że w innym ogrodzie zachowa się tak samo. Szczególnie jeżeli mówimy o różach )
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 17:45, 03 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Iwonka napisał(a)
Ja też tydzień temu w niedzielę sadziłam. Dziś pogoda świetna, a dwa dni temu zimowe ciuchy nosiłam. Wariactwo, ale korzystajmy.
udało mi się z 400 cebulek wsadzić. Starzeję się. Kiedyś szybciej by mi to poszło a teraz ręka odmówiła posłuszeństwa bo wszystko sadzarką robione. Oprócz tego, żeby coś na tych rabatach wsadzić to trzeba było posprzątać.

Jeszcze z 400 sztuk zostało do wsadzenia cebulek tulipanów... Liczę na jeszcze jeden ciepły weekend.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
mrokasia 17:54, 03 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
inka74 napisał(a)
udało mi się z 400 cebulek wsadzić. Starzeję się. Kiedyś szybciej by mi to poszło a teraz ręka odmówiła posłuszeństwa bo wszystko sadzarką robione. Oprócz tego, żeby coś na tych rabatach wsadzić to trzeba było posprzątać.

Jeszcze z 400 sztuk zostało do wsadzenia cebulek tulipanów... Liczę na jeszcze jeden ciepły weekend.


Brawo Ty! 400 cebulek to niezły wynik. Ja dziś 4 godziny w ogrodzie działałam ale cebule wciąż w garażu .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 18:02, 03 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Kasia, zazdroszczę tym co zostawiają liście na rabatach. U mnie muszą być sprzątnięte, przynajmniej ich większość bo nie dostanę się do ziemi coby cebule wsadzić. Ale i tak sukces. Wczoraj eM zrobił mi dodatkową półkę w składziku i zrobiłam porządki pod wiatą. Jeszcze tył do ogarnięcia z bałaganu ogrodowego. Niby mały ogród a roboty od pyty.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 18:10, 03 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Kilka migawek z dzisiejszego ogrodu, poranny bałaganik


Nie mam kiedy zrobić jesiennego wianka. Pomysł mam, czasu brak
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Magleska 18:19, 03 lis 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18738
Iwonka : ....Lubię taki bałaganik wianka nie posiadam.....z lenistwa chyba
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies