Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Rojodziejowa 17:32, 13 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8569
A z innej beczki, zasłuchane od pana Józia na instagramie. Mus poczynić obserwacje!

"Jak brzózka wypuściła listki wcześniej, a olszyna póżniej, to byl suchy rok, a jak na odwrót to mokry"
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 18:55, 13 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8569
C.d. przemyśleń co do winter sowing

POJEMNIKI tym razem z mojej perpektywy człowieka jeszcze w temacie zielonego, po jednej, wydaje mi się, że z mojej winy, niezbyt udanej próbie.

Zazwyczaj używane są do tego butelki 5l po wodzie mineralnej. Fajnie, że robimy pożytek z tego, co trafiłoby na wysypisko, ale jednak widzę w tym kilka minusów:

1. Przechowywanie - zajmują masę miejsca! Nie da się włożyć jednej w drugą
2. Mało wygodne otwieranie/zamykanie. Są różne sposoby: taśma srebrna, naprawcza lub trytytki czy druciki.
3. Szkaradne są strasznie. Wiem, że to akurat słaby argument, ale jednak dla mnie dość istotny. Chcąc mieć do tego dostęp dawałam te wysiewy w miejsca łatwo dostępne nawet w przypadku sporego zaśnieżenia. Tak się składa, że są raczej widoczne - wystające plastikowe butelki od razu przypominają mi dzikie wysypiska w lesie. Ble

Natrafiłam na fajny według mnie sposób - większe, plastikowe pudełka do przechowywania z pokrywkami.
No eko bardzo nie jest, ale można ich użyć potem nie tylko przy winter sowing.
A w pudełku, które pasowałoby, żeby miało minimum 20cm. I tu mamy dwie opcje: albo wypełniamy ziemią dno na wys, ok 10cm i rozdzielamy sobie na sekcje, w których wysiewamy różne roślinki, albo wkładamy do tego pudełka mniejsze pojemniki, każdy z wysianą inną rośliną.

Nawet jakbyśmy ich nie użyli potem, to można włożyć jeden w drugi i nie zajmą nam tyle miejsca co dajmy na to dziesięć 5l butli.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Patrycja_KG_Lu 19:36, 13 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2698
Zaintrygował i mnie ten tamat wysiewów, ale nie miałam jeszcze czasu się mu przyjrzeć. Wybrałaś już co tym sposobem wysiejesz?

Edit: weszłam na FB. Jest kilka grup, w tym Winter Sowers, Winter Sowing, Winter Sowing - Beginners. O której pisałaś?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Rojodziejowa 19:46, 13 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8569
Winter Sowers

Właśnie siedzę nad moją listą roślin i dumam, co wybrać. Na pewno werbenę krzaczastą, spróbuję z babtysją, jeżówki. Coś z ziół również

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Kordina 20:33, 13 sty 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4746
Ale zadałaś temat, teraz siedzę i śledzę, jest dużo filmików, oglądam, chociaż sama pamiętam, jak pomyślałam, że w naszych warunkach siew na zimę nie byłby zły przecież wszystko w naturze się stratyfikuje
Ze dwa lata temu trzymałam w takich przezroczystych pudełkach na buty (tych większych z Pepcko) moje wysiewy w pojemniczkach, ale potem je umyłam i wykorzystałam w domu do przechowywania. Wynosiłam na dwór, odkrywałam pokrywy, ale to na wiosnę.
Teraz jestem na etapie poszukiwań pojemników, ale żeby nie pójść z torbami
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Rojodziejowa 20:56, 13 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8569
Ja planuję zakup w Action Kupię ze dwa i myślę, że wystarczy.
W filmiku widziałam, że ktoś wykorzystał taką folię na zamek po kołdrze Nie masz takiej?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Kordina 22:15, 13 sty 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4746
To jest myśl, ale olśniło mnie, że ja przecież mam mój mobilny inspekt na kółkach wieeeeelkie pudło i mogę go wykorzystać. Dzięki za pomysły
Obejrzałam kilka filmików i ten podrzucę bo jest o błędach jakich można uniknąć i o uprawie w woreczkach takich ikeo..ch, zostawię u Ciebie:
https://www.youtube.com/watch?v=vCoI01RAmto&list=TLPQMTMwMTIwMjQwm3ZG9LoHJg&index=5
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Rojodziejowa 19:53, 15 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8569
Już myślałam, że dziś sobie coś zasieję, a tu mi Action zrobiło psikusa i z wszystkich pudełek, które mają w ofercie zabrakło akurat tych, których ja chciałam użyć do WS.

Ale, żeby nie było małe radości też są… nawet malusieńskie - nasionka! Dziś dotarły do mnie w końcu groszki ♥️


Choinka nadal ubrana, śnieg po kolana, a rączki świerzbią


Kusi mnie jeszcze tytoń Avalon Lime Purple i czarne chabry.

Jestem w stadium choroby „jeszcze nie wiem, gdzie to wcisnę, ale muszę to mieć”

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
LIDKA 19:56, 15 sty 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7174
Ja chyba nakupię różnych kosmosów i zmieszam nasiona i wysieję na dereniowej. Kwiatków mi się chce.

Na jednym blogu Marta sieje te groszki co roku. Chyba trza spróbować. Tylko ja myślę o sianiu do gruntu od razu.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
olciamanolcia 20:02, 15 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7102
LIDKA napisał(a)
Ja chyba nakupię różnych kosmosów i zmieszam nasiona i wysieję na dereniowej. Kwiatków mi się chce.

Na jednym blogu Marta sieje te groszki co roku. Chyba trza spróbować. Tylko ja myślę o sianiu do gruntu od razu.


A ja mam mieszankę kwiatów- kupiłam w Kik
Będą rosły pod płotem tu gdzie pissardi
Będą kwiaty rozplenice i pissardi❤️❤️
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies