Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój ogród pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród pod lasem

waldek727 14:46, 13 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Gosiu.
Myślę, że temat przez niektóre osoby był niepotrzebnie i przedwcześnie rozdmuchany.
Wiem o czym piszę i wiem co polecam. Opieram się wyłącznie na swoim doświadczeniu i dlatego pozwoliłem sobie po tych niezręcznych nazwijmy to komentarzach umieścić w Twoim wątku delikatną ripostę.
Fotka bryły korzeniowej rozwiała wszelkie wątpliwości. Sadzonka dorodna, ze zdrowymi białymi korzeniami i przygotowanymi do przyszłorocznej wegetacji kłączami. Cena 15 zł za taką sadzonkę miskanta ,,Rosi" czy ,,Memory" uważam, że też nie jest wygórowana.
Podtrzymuję to co napisałem wcześniej. Nie przetrzymywać przez okres zimowy zakupionych jesienią roślin w małych plastikowych doniczkach. Po wyjęciu z doniczki najlepiej bryłę korzeniową przechować w spulchnionej, przepuszczalnej ziemi. Ja przy tego typu zabiegach posługuję się kompostem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
mrokasia 15:24, 13 paź 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Hmmm, ja co prawda w zeszłym sezonie zadołowałam jesienią miskanta i przeżył bez problemu ale był w dużej różnicy no i zimą była łagodna. Teraz zadołowałam 2 jarzmianki ale chyba je jednak posadzę do gruntu bo maleńkie doniczki mają...

Gosiu, jak widać trzeba zaglądać w korzenie sadzonki bo część nadziemna rzeczywiście słabo wyglądała a jednak roślina niczego sobie .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
tulucy 15:28, 13 paź 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Idę sadzić, wyjmę z tych doniczek...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
malgol 15:37, 13 paź 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Tak Waldku, miałeś rację, nie należy kierować się samym pędem bo korzenie najważniejsze. Ale zrozum Nas, ogrodniczki, kupujace często oczami, że uleglysmy jego miernemu wygladowi

Łucjo, cześć u mnie no ja też zawsze dolowalam w doniczkach bo myślałam, że tak należy. Tym bardziej, że wcześniej toczyła się dyskusja na temat sadzenia traw jesienia I okazało się że sadzenie z doniczek niczym nie różni się od przesadzana tak więc należałoby z tym procederem czekać do wiosny...no a dla mnie niewiele dolowanie bez doniczek różni się od sadzenia z pojemnikow ale zrobię tym razem jak Waldek radzi I zadoluje w bezpośrednio w ziemi. Zresztą uz to zrobilam
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 15:40, 13 paź 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Mrokasiu, też robiłam tak jak Ty
cieszę, że jednak jest szansa na fajnego Rosi
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Anda 17:11, 13 paź 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Tutaj żadne rozdmuchanie miejsca nie miało. Raczej była to ostrożność związana z częstą niestety praktyką występującą u wysyłających rośliny.
Zauważyłam jedynie delikatne nadęcie, czy też rozdęcie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
frezja 20:00, 13 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
To, że trawa wyrasta z boku doniczki świadczy tylko o tym, że tam wyrosła. Te wszystkie "układane" na środeczku to są często z gruntu kopane.

Tyle ma korzeni pięknie rozrośniętych i to dowód masz na to, że sadzonka jak najbardziej zdrowa.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
frezja 20:03, 13 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
waldek727 napisał(a)
Gosiu.
Myślę, że temat przez niektóre osoby był niepotrzebnie i przedwcześnie rozdmuchany.
Wiem o czym piszę i wiem co polecam. Opieram się wyłącznie na swoim doświadczeniu i dlatego pozwoliłem sobie po tych niezręcznych nazwijmy to komentarzach umieścić w Twoim wątku delikatną ripostę.
Fotka bryły korzeniowej rozwiała wszelkie wątpliwości. Sadzonka dorodna, ze zdrowymi białymi korzeniami i przygotowanymi do przyszłorocznej wegetacji kłączami. Cena 15 zł za taką sadzonkę miskanta ,,Rosi" czy ,,Memory" uważam, że też nie jest wygórowana.
Podtrzymuję to co napisałem wcześniej. Nie przetrzymywać przez okres zimowy zakupionych jesienią roślin w małych plastikowych doniczkach. Po wyjęciu z doniczki najlepiej bryłę korzeniową przechować w spulchnionej, przepuszczalnej ziemi. Ja przy tego typu zabiegach posługuję się kompostem.


Aż się prosi, aby kliknąć "Lubię to".
____________________
Ewa - Ogrodowy song
malgol 20:06, 14 paź 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Toszka 10:20, 15 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
waldek727 napisał(a)
(...)
Podtrzymuję to co napisałem wcześniej. Nie przetrzymywać przez okres zimowy zakupionych jesienią roślin w małych plastikowych doniczkach. Po wyjęciu z doniczki najlepiej bryłę korzeniową przechować w spulchnionej, przepuszczalnej ziemi. Ja przy tego typu zabiegach posługuję się kompostem.


Nie do końca się zgodzę z tą tezą.
Po pierwsze nie potwierdzają tego rutynowe jesienne prace w szkółkach, czyli dołowanie na zimę w doniczkach w polu. Wiele szkółek nie dysponuje olbrzymimi szklarniami. A jesli już mają to wykorzystują je na rozsady wczesnowiosenne i wiosenną uprawę jednorocznych.
Doniczka przecież nie jest naczyniem zamkniętym aby stagnująca woda mogła w niej zamarznąć. Przeczy to praktykom szkółkarskim.
Trochę doświadczenia z trawami wszelkiej maści mam i dalej będę upierać się, że wszystkie kwitnące na jesieni nie powinny być ruszane w obrębie systemu korzeniowego, a jedynie dołowane z doniczką w dołku wypełnionym kompostem. W ten sposób można z powodzeniem przezimować roślinę, dodatkowo utrudniając nornicom dostęp do kłączy. Kto ma nornice to doskonale wie, że właśnie teraz buszują w ogrodzie i robią największe straty. Na wiosnę wystarczy wykopać doniczkę i posadzić roślinę na docelowym, wzbogaconym stanowisku.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies