Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 13:10, 26 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jakaś specjalna, prawda?

Serio:
firletka, która miała być rozsiewająca się, pokazała na razie jedną siewkę. dobrze że zeszłoroczna karpa przezimowała;
stipy niektórym sieją się okropnie - u mnie ledwie po kilka siewek co roku;
no, szczawik mi się sieje dość umiarkowanie
dąbrówka - też ledwie parę sztuk w nowych miejscach mi się pojawia;
serduszka w ogóle;

z roślin rozchodzących się odrostami:
perz mam w jednym miejscu, pod tują; pozbyć się go całkowicie nie mogę, ale też trzymam bez większych problemów w ryzach;
konwalie ledwie przędą,
pióropuszniki strusie też
jeden zawilec japoński rozrasta się bardzo powoli, drugi owszem, wypuszcza długaśne rozłogi, ale on rośnie w wyjątkowym miejscu: na rabacie, gdzie obornik dawałam w proporcji pół na pół z ziemią macierzystą, i to w dodatku pod rynną.

także przewiduję, że za jakieś dwa lata, jak skończę tetrisa i rozmnażanie bylin, a rabaty mi w końcu zarosną, to se poleżę w końcu na hamaczku, bo do tej pory to nie bardzo mi się udawało
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
wiklasia 21:06, 26 kwi 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Aśko - z pytaniem się ujawniam, boś Ty wielce oczytana w sprawach projektowych.
Na co zwracać uwagę i jak komponować rabaty mieszane, kiedyś swego czasu wrzucałaś jakieś diagramy (plany nasadzeń), chodzi mi, by nie było pod linijkę, ani mijankowo.
Są jakieś reguły, by uniknąć powstania "pstrokatego jelenia na rykowisku".
Jak zestawiać ze sobą rośliny?
Patrzę na danusiowe rabaty w Mojej Anglii i zmęczona już jestem ciągłym nad nimi wzdychaniem z zachwytu.
Marzą mi się takie właśnie rabaty.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
jolanka 18:31, 28 kwi 2019


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Asiu, bardzo dziękuję, że mogłam zobaczyć Twój ogród
Masz klimatycznie, te drzewa robią jednak piękny nastrój. Wyobraziłam sobie jak wszytko szeleści kiedy jest taki lekki wiaterek i jak będzie to wyglądało kiedy krzewy i byliny pod nimi podrosną
Masz las w środku miasta, to rzadkość.
Buziaki, czytam właśnie namiętnie
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Kasya 18:32, 28 kwi 2019


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41854
jolanka napisał(a)
Asiu, bardzo dziękuję, że mogłam zobaczyć Twój ogród
Masz klimatycznie, te drzewa robią jednak piękny nastrój. Wyobraziłam sobie jak wszytko szeleści kiedy jest taki lekki wiaterek i jak będzie to wyglądało kiedy krzewy i byliny pod nimi podrosną
Masz las w środku miasta, to rzadkość.
Buziaki, czytam właśnie namiętnie


No ja żałuje ze się spieszylam, ale mam nadzieje ze będzie jeszcze okazja
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
makadamia 08:41, 29 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
wiklasia napisał(a)
Aśko - z pytaniem się ujawniam, boś Ty wielce oczytana w sprawach projektowych.
Na co zwracać uwagę i jak komponować rabaty mieszane, kiedyś swego czasu wrzucałaś jakieś diagramy (plany nasadzeń), chodzi mi, by nie było pod linijkę, ani mijankowo.
Są jakieś reguły, by uniknąć powstania "pstrokatego jelenia na rykowisku".
Jak zestawiać ze sobą rośliny?
Patrzę na danusiowe rabaty w Mojej Anglii i zmęczona już jestem ciągłym nad nimi wzdychaniem z zachwytu.
Marzą mi się takie właśnie rabaty.


Wiklasiu, w złym momencie zadałaś to pytanie, bo właśnie mam ciężkiego doła po wizycie u Iwonki z Przerwy na kawę. Zajrzyj na jej wątek, jest mnóstwo aktualnych zdjęć.
W każdym razie, jakiekolwiek moje złudzenia o własnych umiejętnościach prysły jak bańka mydlana.
Ale zaraz wrócę do tematu, bo mnie samą interesuje niezmiernie, tylko poodpisuję wszystkim
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:56, 29 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
jolanka napisał(a)
Asiu, bardzo dziękuję, że mogłam zobaczyć Twój ogród
Masz klimatycznie, te drzewa robią jednak piękny nastrój. Wyobraziłam sobie jak wszytko szeleści kiedy jest taki lekki wiaterek i jak będzie to wyglądało kiedy krzewy i byliny pod nimi podrosną
Masz las w środku miasta, to rzadkość.
Buziaki, czytam właśnie namiętnie


Jolu, serdecznie dziękuję za odwiedziny. Po ogrodzie Iwonki mój wygląda buro i ponuro. W sobotę wieczorem byłam jeszcze zaaferowana imprezą urodzinową koleżanki (która okazała się być dosyć huczna) ale w niedzielę, przy okazji sadzenia zakupów miałam możliwość co nieco przemyśleć i mam teraz doła. Zastanawiam się nad całkowitą zmianą koncepcji na ogród
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
wiklasia 08:58, 29 kwi 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Asiu - byłam, widziałam, powzdychałam i się prawie że popłakałam ....

Nie bądź taka skromna. Na kilku watkach widziałam Twoje propozycje dotyczące układ i planu rabat i były świetne.

Ale wiec co dla mnie jest budujące - byłam też u Edyty Lindsay - po ostatnich fotkach padłam u mniej z wrażenia ...
Potem na pociechę zaczęłam oglądać jej wątek od początku. Piszę "na pociechę" bo chciałam zobaczyć czy ona tak od razu genialnie wszystko komponowała. I pociecha jest taka, że na początku było ładnie, ale mistrzostwo przyszło z czasem.
Więc może czas i nabywane doświadczenie (studiowanie udanych kompozycji, wyklarowanie się gustu) jest tu jedną ze składowych sukcesu.
Może w końcu i u mnie będzie satysfakcjonująco (bo na razie to się w dalszym ciągu miotam).
Czekam na Twoje przemyślenia w tamacie rabat mieszanych.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
makadamia 09:02, 29 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasya napisał(a)


No ja żałuje ze się spieszylam, ale mam nadzieje ze będzie jeszcze okazja


Kasiu, cieszę się, że się poznałyśmy, ale z tą wizytą u mnie może dobrze się stało. W porównaniu do ogrodu Iwonki mój wygląda jak ubogi krewny. Biedna Jola nie wiedziała co powiedzieć.
W tej chwili intensywnie myślę, co by tu zmienić i czy na pewno powinnam jechać do Kwartecika
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Zana 09:08, 29 kwi 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
makadamia napisał(a)


... właśnie mam ciężkiego doła po wizycie u Iwonki z Przerwy na kawę.
W każdym razie, jakiekolwiek moje złudzenia o własnych umiejętnościach prysły jak bańka mydlana.


No wiesz co? To co ja mam powiedzieć, ja to się dopiero zdołowałam, jak przyjechałam po wizycie u Iwonki na te swoje ugory to mi się ryczeć chciało.
Na dodatek mężaty z dzieciem tak naprawili trawnik po wykopach nawodnieniowych, że teraz to będę miała góry i doliny. Jak nóg nie połamię to cud.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
makadamia 09:13, 29 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dla pamięci:
lista zakupów, niestety bez zdjęć:

kalina bodnanteńska Charles Lamont
miodunka majeste (Ewa - Twoja wina!)
lewizja, która ma śmieszny różowo-pomarańczowy kolor, ale już doczytałam, że wcale nie jest łatwa w uprawie, więc się do niej nie przywiązuję.
mukgenia - hybryda mukdenii i bergenii; zobaczymy czy się sprawdzi,
turzyca włosowa kupferflamme - Iwonka połowę wycieczki namówiła na jej zakup, przekonując że zimuje
azalia merushka - przeceniona była i przekonałam się, że do różowych azali powinna pasować
plus po kilka sztuk języcznika i epimedium, które już wcześniej miałam

Do tego sadzonki od dziewczyn:
Iwonko dziękuję za tą kilimandżaro - naprawdę nie spodziewałam się, że ona taka duża będzie
Aniu - Lady U już rośnie, ale w takim ciasnym miejscu, że pewnie zaraz będę przesadzać
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies