Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Kasia_CS 09:17, 15 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A tak w ogóle to takie różyczki, które mogłyby tam wymiarem pasować po lewej od Artemis mi chodzą po głowie - różane kobitki proszę o sprostowanie, czy to tam ma sens gabarytowy.

Desdemona
Hans gonewein rose
Olivia Rose
Schone Maid


A jeszcze mnie kusi Mme F Graindorge tam obok Pashminy po lewej
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 09:32, 15 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Zagajanka napisał(a)

Kasiu, William w słońcu też daje radę, nie przypala się, Tylko potrzebuje więcej czasu by się wzmocnić, ale ty o tym już wiesz. Mogła by być jś inna ciemniejsza róża - ze sprawdzonych, np. Ascot. Heathcliff, Young Lycidas oraz The Dark Lady są u mnie w fazie testowej, więc trudno mi jest w 100% polecać te róże.

U mnie ML rósł na bardzo słabej, suchej piaszczystej glebie pod okapem i świetnie dawał sobie radę - lepiej niż na żyznej rabacie. Dzielenie było by potrzebne raz na 4-5 lat, na słabszej glebie łatwiej go będzie wyciągać z ziemi Poza tym te 30 cm w pełni mu wystarczą - moze wtedy ograniczysz w ten sposób jego wzrost. Ewentualnie zamiast ML mógłby być Adagio - on jest niższy, no ale da inny efekt - takiej kępy z miotełkami, a nie srebrzystej fontanny.

Żurawki fioletowe mogły by tu pasować. Lepsze, co prawda, były by limonkowe - no ale one w pełnym słońcu nie dadzą rady. Z limonkowych sprawdził by się Evergold. Z pasiastych kępiastych turzyca morrowa Variegata (nie rozłazi się jak IceDance). Niski carex Toszki tez by pewnie tu pasował

Stipa się wzmocni i się wysieje - będzie jej pełno. Ale ona jak żadna inna roślinka dodaje lekkości rabacie, więc polecam ją bardzo.


No to może te ML przemyślę? Zobaczę ile tam fizycznie miejsca mam, wtedy pewnie fajnie by bylo go dac po obu stronach Artemis? Choć Artemis dość blisko podmurówki, więc ML mógłby go przesłaniać...

A jak na złość nie mam ANI JEDNEGO zdjęcia całej tej rabaty... CIężko coś projektowac nie mogąc ogarnąć całości :/ Ja to jeszcze mam ogląd swojego, ale dla Was juz niekoniecznie.

Od lewej rośnie Louise Odier, zaaz za nim Cinderella, potem ta przerwa ( gdzie mam fuksjową peonię do przesadzenia) i Artemis.

A co do żurawki to Lime Marmelade może by dała radę - kiedyś miałam ją w dość słoneczym miejscu i się ładnie rozrosła. Ale aż tyle słońca co tu to chyba nie miała.. kwestia spróbowania.

A może gdzieś tam "pierdyknąć" jakieś nieduże cisy, który by coś mi zimą robiły na tej rabacie?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
kwartet 09:34, 15 lut 2018

Dołączył: 06 lis 2014
Posty: 882
Kasiu ten zaproponowany przez Janke carex to właśnie najprawdopodobniej ten Toszkowy,jeśli chodzi o żurawki limonkowe na słońce to jak byłyśmy ostatnio z Iza w ZP,Bianka wspomniała że ma taką limonkową na słońce.
Mme F graindore mnie też kusiła,no i skusiła(ale będą mieli dopiero na jesieni)
kwartet 09:42, 15 lut 2018

Dołączył: 06 lis 2014
Posty: 882
Między róże nadałby się petsemon dark tower.Proponuję go często bo jest doś ażurowy bardzo długo kwitnie(na blady róż), po przekwitnięciu też fajnie wygląda(takie bordowe bambułki)akurat na twoje stanowisko.U mnie zimuje już trzeci rok, i jest częściowo zomozielony.
Kasia_CS 09:57, 15 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Bardzo fajny ten penstemon, skusiłabym się na niego Widzę, że on tak 75cm osiąga wg rozpiski ZP - mówisz o miejscu między artemis a Pashminą?
Wlasnie tak dojrzewam chyba do tego, że chyba najbardziej kontrastowym kolorem bylin będę chciała przełamać jasny kolor róż.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Zagajanka 10:00, 15 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Kasia_CS napisał(a)
A tak w ogóle to takie różyczki, które mogłyby tam wymiarem pasować po lewej od Artemis mi chodzą po głowie - różane kobitki proszę o sprostowanie, czy to tam ma sens gabarytowy.

Desdemona
Hans gonewein rose
Olivia Rose
Schone Maid

A jeszcze mnie kusi Mme F Graindorge tam obok Pashminy po lewej

Desdemona powinna dorastać do 1,2 m. Wg mnie ma bardziej fontannowy kształt krzaczka, Artemis jest o wiele bardziej wyprostowany. Nie wiem, czy to do siebie pasuje.
Hans G. Rose niby też dorasta do 1,2 m. U mnie świeżynka, nic o niej jeszcze nie wiem. Ewik ma, ale drugi sezon, w pierwszym się za bardzo nie wykazała.
Olivia Rose obok Artemis nie pasuje - to róża bardziej na front lub środek rabaty (większą część sezonu jest poniżej 1 m)
Schone Maid ja osobiście nie polecam - u mnie choruje, słabo przyrasta i łabo kwitnie. Docelowo tez ma być poniżej 110 cm.

Ja polecam z wyprostowanych bladawców Parky, Alnwick rose, Queen of Sweden zobacz też Bremer Stadtmusikanten.

Madame Francois Graindorge na przód rabaty - czemu nie? Tylko ze dwa krzaczki obok siebie albo na pzremian z Pashminą minimum.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Anda 10:06, 15 lut 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Bardzo ladny plan Janka wymodzila. Mnie bardziej podoba sie wersja z ciemna roza.
Jak gleboka jest ta rabata? Artemis jesli ma dobre stanowisko, to rosnie dosc szeroko

Penstemon bardzo ladny, mam go rowniez. U mnie juz w pierwszym roku mial 1m wysokosci. Nie sadzilabym go dokladnie przed Artemis, tylko bardziej z boku, w strone drugiej wysokiej rozy.

Nie jestem pewna, czy jarzmianki urosna Ci przy lawendzie. Chodzi mi o to, ze obie maja inne wymagania co do gleby. Lawenda lubi bardzo slonecznie, przepuszczalnie i malo zyzno, jarzmianka wprost przeciwnie - lubi zyzna glebe, a jesli rosnie na sloncu to lekko wilgotna. W cieniu moze byc troche bardziej sucho, ale nie za bardzo.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kasia_CS 12:37, 15 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Jeszcze się muszę dobrze przespać z purpurą na rabacie ( i to niejedną noc ) Z jednej strony nie chciałabym nudy, ale o ten mocny kontrast mnie trochę powstrzymuje. Cinderella ma raczej porcelanowy odcień jak New dawn np i czy to się nie będzie gryzło mocno?

W grę wchodzi wtedy William Shakespear, Ascot, moze Darcey Bussel..

Ewo, a Ty wiesz, że ja w ogóle nie myślałam, że jarzmianki nie są na suche stanowiska? Może dlatego było tak sobie z obfitością kwitnienia, a ja to zrzucałam na karb podziału, bo zrobiłam to od razu po kupieniu sadzonki.

____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Zagajanka 13:06, 15 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Darcey Bussel jest za niska - do 1 m. Bardziej te 2 pierwsze.
Cinderellę mam, ona ma w sobie sporo zimnego różu - idealnie kolorystycznie pasuje zarówno do Williama, jak i do Ascota.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Anda 13:13, 15 lut 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
To moze posredni roz? Cos wyrazniejszego ale nie tak mocnego? Brother Cadfael? Ale to cieply roz i duze kwiaty, peoniowe.

Mimo to jestem za jakims bordowym akcentem

Teraz bedziesz mocniej podlewac jarzmianki i bedzie dobrze
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies