Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Kasia_CS 17:10, 12 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Anda napisał(a)
Pączusie wyglądają przepysznie Jedz bez obaw. Jak będziesz karmić piersią to wszystko zrzucisz


Niby tak, ale obawa jest zawsze wiadomo, ze raz na jakiś czas nie zaszkodzi zaszaleć byle nie codziennie, hihi
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 17:16, 12 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Efffa napisał(a)
Moja teściowa każdego roku piecze koło 120 pączków. Jakieś zakupy czytam u Ani,że planujesz.


Oo część Ewa, milion lat Cię nie widziałam mus zajrzeć do Twojego wątku

Jak to 120 pączków?! Tak ma domowe/rodzinne potrzeby? Czapki z głów pieczone robiłam 2 razy, teraz próbowałam ze smazonymi.

Planowanie jest narazie w mega powijakach, jakoś się nie mogę zebrać, ciągle tylko oglądam jakie roślinki bym chciała, ale "zapominam", że to trzeba jakos skomponować jeszcze ze sobą
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 20:52, 14 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A ja sobie ostatnio siedzę, rozmyślam, "rysuję" jak by tu zaplanować te moje puste kawałki rabat. Ale idzie mi to tak maskrycznie ciężko, że sama się już ze sobą męczę I tak najpierw muszę niby zaczekać na cebulowe, żeby nie zrobić im kuku wykopując jakieś rośliny do przeprowadzki...

Przypomnę moje rabaty do zagospodarowania w pierwszej kolejności.

To pierwsza:

Wyobraźmy sobie, że jest pusto, a jedynie już jest posadzona róża Artemis przy płocie (dokladnie na wysokości przęsła) i od strony opaski Pashmina (tak ciut po skosie w lewo przez Artemisem). Prostopadła rabata ma szpaler lawendy na brzegu


Kiedyś już robiłam jakieś przymiarki wizualizacyjne, ale podejście drugie robie - pseudo zarys - jaka trawka posadzona miedzy Artemis i Pashminą mogłaby się tak fajnie przewieszac? Montana nie będzie za niska?


Na razie wstawiłam obie róże między nimi jakaś trawa z miarę wąskimi źdzbłami, przetacznik niebieski, potem Pashmina. Projektuję przy założeniu, że wszystko co tam rośnie chcę przesadzić.

Mogę tam zagospodarować liatrę fioletową, jarzmiankę Shaggy, Florence.
Ten mały suchy krzaczorek powyżej lawendy to agrest eMa- nie ruszamy... Pierwsza większa roślina po lewej tuż za kadrem to parkowa róża Cinderella (blady róż)
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Zagajanka 23:45, 14 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Kasiu, moja wizja tego miejsca poniżej:



Tu akurat użyłam różnych róż - w parze z Artemis i Pashminą jest William Sz i Stephanie Baronin. No ale jak chcesz iść w mniejszą jaskrawość, to Williama może zastąpić jś kolejna blada róża, np Parky:



Jest też stipa, Miskant ML oraz jarzmianki.

Montana jest mocno kępiasta, ale raczej powinna iść przed róze. Ja na rysunku dałam Carex Conica Snowline - jest fajna i łądnie zimuje, nie rozłazi się.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Kasia_CS 23:57, 14 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
OO Janeczko, ale przyjemna wizja

Williama mam już w innym miejscu, a to jest bardzo słoneczne i się zastanawiam, czy nie będzie się przypalał jakos? ML też mi przeszedł przez myśl, bo bardzo mi się tu widzi. Tylko, że to duża trawa, która mocno rozbudowuje karpę korzeniową, a ja tam mam małe pole do popisu - to miejsce na garażu i ok 30 cm gleby. Byłby problem z dzieleniem. Stipę póki co dałam między wszystkie krzaczki lawendy, tylko jeszcze mała i nie widać za dobrze Mam zagwozdkę

Na przód mogłabym dać niskiego carexa od Toszki, tylko on chyba wciąż nie ma nazwy, więc nie powiem jaki to Jeszcze rozważam na przód żurawki - może ta nasza FOrever purple by pasowała?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Efffa 07:35, 15 lut 2018


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Które miejsce jest na garażu?To pierwsze zdjęcie?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Kasia_CS 08:22, 15 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Ewelina, prawie cały ogródek jest na garażu (mieszkam w bloku). Jedynie prostokąt, gdzie są posadzone drzewa w przeciwleglym kącie ogródka nie jest ograniczony betonem (za to innymi przeszkadzajkami)
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
DorKa 08:22, 15 lut 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Podoba mi się bardzo ta mniej jaskrawa wersja. A ML w rogu bardzo tam pasuje moim zdaniem.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Kasia_CS 08:59, 15 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
DorKa napisał(a)
Podoba mi się bardzo ta mniej jaskrawa wersja. A ML w rogu bardzo tam pasuje moim zdaniem.


No pasuje pasuje - to była też moja pierwsza myśl co tam można wsadzić, ale troche mnie aspekt techniczny zniechęca...Tam jest ten agrest, ciut z tylu po prawej porzeczka na pniu i za nią przy płocie róża Eden rose sadzona jesienią.


____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Zagajanka 09:04, 15 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Kasia_CS napisał(a)
OO Janeczko, ale przyjemna wizja

Williama mam już w innym miejscu, a to jest bardzo słoneczne i się zastanawiam, czy nie będzie się przypalał jakos? ML też mi przeszedł przez myśl, bo bardzo mi się tu widzi. Tylko, że to duża trawa, która mocno rozbudowuje karpę korzeniową, a ja tam mam małe pole do popisu - to miejsce na garażu i ok 30 cm gleby. Byłby problem z dzieleniem. Stipę póki co dałam między wszystkie krzaczki lawendy, tylko jeszcze mała i nie widać za dobrze Mam zagwozdkę

Na przód mogłabym dać niskiego carexa od Toszki, tylko on chyba wciąż nie ma nazwy, więc nie powiem jaki to Jeszcze rozważam na przód żurawki - może ta nasza FOrever purple by pasowała?

Kasiu, William w słońcu też daje radę, nie przypala się, Tylko potrzebuje więcej czasu by się wzmocnić, ale ty o tym już wiesz. Mogła by być jś inna ciemniejsza róża - ze sprawdzonych, np. Ascot. Heathcliff, Young Lycidas oraz The Dark Lady są u mnie w fazie testowej, więc trudno mi jest w 100% polecać te róże.

U mnie ML rósł na bardzo słabej, suchej piaszczystej glebie pod okapem i świetnie dawał sobie radę - lepiej niż na żyznej rabacie. Dzielenie było by potrzebne raz na 4-5 lat, na słabszej glebie łatwiej go będzie wyciągać z ziemi Poza tym te 30 cm w pełni mu wystarczą - moze wtedy ograniczysz w ten sposób jego wzrost. Ewentualnie zamiast ML mógłby być Adagio - on jest niższy, no ale da inny efekt - takiej kępy z miotełkami, a nie srebrzystej fontanny.

Żurawki fioletowe mogły by tu pasować. Lepsze, co prawda, były by limonkowe - no ale one w pełnym słońcu nie dadzą rady. Z limonkowych sprawdził by się Evergold. Z pasiastych kępiastych turzyca morrowa Variegata (nie rozłazi się jak IceDance). Niski carex Toszki tez by pewnie tu pasował

Stipa się wzmocni i się wysieje - będzie jej pełno. Ale ona jak żadna inna roślinka dodaje lekkości rabacie, więc polecam ją bardzo.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies