Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Toszka 09:52, 14 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie powinno łączyć się PK z wapnem.
Pod kwasoluby można dać gips lub dolomit (magnez), ale tylko w przypadku kiedy ph spada niebezpiecznie nisko, czyli poniżej 4,5.
Tak, wiórki mam z L... i dopiero zauważyłam, że produkt nazywa się "Bone Meal". Moim psom nad wyraz smakuje. Ptakom też.

Już wiem, że w Polsce nie separuje się rogów i racic. Wszystko przerabiane jest na mączkę kostną...jak leci.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Pszczelarnia 09:54, 14 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Anda napisał(a)
Hornspäne albo Hornmehl, wiorki lub maczka. I tam sa wiorki i maczka, kosci nie ma. Jesli jest tam rowniez maczka kostna to jest to napisane - Knochenmehl.
Knochenmehl, czyli maczka kostna, jest dodatkiem do pasz zwierzecych i dlatego rzadziej spotykany.


Ewa, czyli wiórki i mączka w nazwie z Horn są z rogów (i kopyt) a mączka z Knochen - z kości?

Do tej pory nie zwracałam uwagi na tę różnicę.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 09:56, 14 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Toszka napisał(a)
Nie powinno łączyć się PK z wapnem.
Pod kwasoluby można dać gips lub dolomit (magnez), ale tylko w przypadku kiedy ph spada niebezpiecznie nisko, czyli poniżej 4,5.
Tak, wiórki mam z L... i dopiero zauważyłam, że produkt nazywa się "Bone Meal". Moim psom nad wyraz smakuje. Ptakom też.

Już wiem, że w Polsce nie separuje się rogów i racic. Wszystko przerabiane jest na mączkę kostną...jak leci.


I czasami trafiają też tkanki mięsne - jak leci. I żadna kontrola pochodzenia (traceability) tego nie wykaże.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 09:58, 14 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Pszczelarnia napisał(a)


Ewa, czyli wiórki i mączka w nazwie z Horn są z rogów (i kopyt) a mączka z Knochen - z kości?

Do tej pory nie zwracałam uwagi na tę różnicę.


Tak. Ze znanych mi niemieckich producentow tylko jeden je laczy, ale jest to napisane na opakowaniu.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Pszczelarnia 09:59, 14 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Przechodzę na wegetarianizm w ogrodzie i przestaję używać mączek pochodzenia zwierzęcego. Uświadomiłam sobie, że to nie jest moja droga.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 10:05, 14 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Anda napisał(a)


Tak. Ze znanych mi niemieckich producentow tylko jeden je laczy, ale jest to napisane na opakowaniu.



Niemiecka solidność w znakowaniu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Toszka 10:10, 14 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pszczelarnia napisał(a)
Przechodzę na wegetarianizm w ogrodzie i przestaję używać mączek pochodzenia zwierzęcego. Uświadomiłam sobie, że to nie jest moja droga.




Jak do tej pory nigdy nie używałam mączek kostnych tak teraz także jestem pewna, że używać nie będę. Na francuskich stronach doczytałam, że na mączkach kostnych i mięsnych "przeprowadzane" jest najwięcej oszustw przy analizach.
"Jednak wizualnie niemożliwe jest ustalenie, z jakich zwierząt (gatunków i pochodzenia geograficznego) pochodzą kości używane do produkcji mąki wprowadzanej na rynek .

Mąki można łatwo zmodyfikować w nieuczciwy sposób."


"Niektóre odpady z rzeźni można uznać za produkty ryzykowne, na przykład w kontekście ryzyka zanieczyszczenia wąglikiem , patogennymi prionami lub metalami toksycznymi (głównie ołów) lub radionuklidami .
W przypadku prionów oraz w kontekście kryzysu związanego z wściekłymi krowami ryzyko było wyższe w przypadku kości od ssaków przeżuwających i kości kręgosłupa i czaszki lub zawierających szpik."

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 10:43, 14 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Pszczelarnia napisał(a)


Niemiecka solidność w znakowaniu.


Niemieckie przepisy
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kasia_CS 10:51, 14 lis 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
zoja napisał(a)
Kasiu poszukaj informacji o wapnowaniu gleby. Zaleca się co 3-4 lata cały ogródek nawet obok kwasolubów. Coś tam pobudza w glebie - chyba potem rośliny lepiej z gleby przyswajają składniki odżywcze.
i wapnuje się właśnie w listopadzie


muszę zgłębić temat, zwłaszcza jak to na jesieni dobrze zrobić
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 10:57, 14 lis 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Pszczelarnia napisał(a)
Ewo - Ando, dziękuję.

Toszka, to wiem wszystko. Ja mam ogród na minerałach, a z kranu mi woda uzdrowiskowa leci (niestety).

Tak myślę, że u mnie w zasadzie to rośliny potrzebują po prostu gleby. Czyli kompostu nade wszystko. I jak dostają gnojówki i obornik co jakiś czas, to chyba nie mam co sobie zawracać głowy innymi wynalazkami.


jak zobaczyłam Twój kompostownik, to aż westchnełam.. i jeszcze piszesz, że to trzeci! Twoje rośliny mieszkają w raju
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies