Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Początkującego ogrodnika kawałek trawnika ;) Ogródek Kasi

Anda 08:31, 14 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Toszko, nie pisałam o mączce kostej, tylko o mączce rogowej, uzyskiwanej z rogów i kopyt lub racic. Zawiera ona od 12% do 15% azotu.

Mączka kostna zawier najwięcej fosforu i calcium, tu się zgadzam.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
eVka 08:55, 14 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Toszko świetny wykład i blog! Przeczytałam duszkiem. Zamówię rodzicom do dużego warzywnika sporo mączki bazaltowej
____________________
Toszka 08:56, 14 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No własnie...tu mam pewne wątpliwości, bo w Polsce można kupić produkt opisywany jako wiórki rogowe firmy Grandiol pod nazwą "Bone Meal"... i jak by nie tłumaczyć to zawsze wyjdzie "mączka kostna". Używam czasami (pomimo wysokiej ceny i trudnej dostępności) i dopiero teraz uświadomiłam sobie, że coś jest nie tak...albo z nazwą, albo z prawdziwym pochodzeniem towaru...

A samą mączką kostną bardzo się zaaferowałam po doczytaniu, że zapotrzebowanie na ten towar przyczyniło się do wybicia bizonów

Pod jaką nazwą niemiecką te wiórki występują?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 09:09, 14 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Hornspäne albo Hornmehl, wiorki lub maczka. I tam sa wiorki i maczka, kosci nie ma. Jesli jest tam rowniez maczka kostna to jest to napisane - Knochenmehl.
Knochenmehl, czyli maczka kostna, jest dodatkiem do pasz zwierzecych i dlatego rzadziej spotykany.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 09:15, 14 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
czy ty wiesz, że szukam po angielsku jakiś materiałów i nijak "ustrzelić" nic nie mogę
A wszystko przez te "wiórki" dostępne w Polsce...ki diabeł

Edit
mączką kostna jest używana jako nawóz. Dość powszechnie. Dodatek do pasz też...BSE
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 09:29, 14 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Co prawda czytalam, ze w maczce kostnej nie ma ryzyka przenoszenie sie choroby BSE, poniewaz nie ma tam tkanek nerwowych mogacych wywolac ta chorobe. Jednak wykluczyc tego nie mozna.
We wiorkach rogowych rowniez raczej nie ma ryzyka przeniesienia choroby. Jednak nikt nie chce reczyc za to glowa.

Przyznam, ze maczki kostej nie uzywam wcale, a wiorki tylko na rabatach kwiatowych, ktorych nie jem.

Przez wielu producentow i sprzedawcow wymagane sa teraz produkty nie zawierajce maczki kostnej, poniewaz moga one byc stosowane jako nawoz w uprawach np. zboz.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kasia_CS 09:36, 14 lis 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Toszka, a tą kostną, która stosujesz to ta z L czy innego źródła? swoją drogą ciekawą ma formę, jak muszelki lubię ten dźwięk

Dziewczyny, a jak już jesteśmy przy wspomagaczach.. kupiłam ten nawóz PK o wysokiej zawartości obu pierwiastków (Toszko, ten, który polecałaś ostatnio) i przy okazji dostałam wiaderko wapnia. Doczytałam, że raczej przydatny jest w budowie ścian komórkowych, zwiększa masę owoców.. choć na korzenienie też ma wpływ wg owego źródła. Ale czy teraz wapń jest dla jakichś roślin bardziej zalecany (czytam, że prócz kwasolubów, skoro podnosi pH gleby) - czy na jesieni może być pomocny czy lepiej go użyć dopiero wiosną, gdy ruszamy z wegetacją i się przyda budulec? Myślę, czy oprócz podlaniu roślin PK dodać też wapń.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
zoja 09:41, 14 lis 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Kasiu poszukaj informacji o wapnowaniu gleby. Zaleca się co 3-4 lata cały ogródek nawet obok kwasolubów. Coś tam pobudza w glebie - chyba potem rośliny lepiej z gleby przyswajają składniki odżywcze.
i wapnuje się właśnie w listopadzie
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Pszczelarnia 09:45, 14 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ewo - Ando, dziękuję.

Toszka, to wiem wszystko. Ja mam ogród na minerałach, a z kranu mi woda uzdrowiskowa leci (niestety).

Tak myślę, że u mnie w zasadzie to rośliny potrzebują po prostu gleby. Czyli kompostu nade wszystko. I jak dostają gnojówki i obornik co jakiś czas, to chyba nie mam co sobie zawracać głowy innymi wynalazkami.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 09:48, 14 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Kasiu, a jakie masz pH gleby? Moze masz go wystarczajaco w glebie. Robilas jakies badania gleby?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies