Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 22:45, 16 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Wdał się bardziej we mnie. Lub inaczej-na pewno nie w tą oto Siostrę naszą ☺
Choiny też ładne i zimozielone, a hotensje nie bardzo. Hortki mają być (w zamyśle mym- nie wiem czy Toszka i inne Mądre Głowy nie zaczną tupać nóżką) w pasie między furtką, a półką.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Marzenaka 23:21, 16 cze 2016


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Marta ale wesoło u ciebie! Będę śledzić poczynania ogrodowe.
____________________
Ogród Marzeny
Gosiek33 06:57, 17 cze 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Dobrze mieć brata po swojej stronie



Hortensje są piękne ale do czerwca musisz czekać by choć liści pełne były. Po przymrozkach też masz już bezlistne patyki z wiechą uschniętą na końcach pędów. Nie daje to ,parawanu, od listopada do maja.

____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Makusia 08:32, 17 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Marzenko,
dzięki za odwiedziny- z której części południowej Polski jesteś? Ja też pochodzę z południa- głupia ja za mężem do środkowej przywędrowałam, niby na chwilę, a tak już 11 rok jutro wybije

Gosiu
niby tak, ale Rodzeństwo niemal 300 km ode mnie, więc widzimy się dość rzadko niestety (mimo wszystko).
A z hortensjami masz rację- zwłaszcza jeśli pod półką mają być róże- goło będzie, a to dokładnie na wprost okna kuchennego przy którym stoję codziennie rano i kawkę przed pracą popijam.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 11:01, 17 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To jest tylko plan koncepcyjny kształtu rabaty. Zupełnie nie mam pojęcia jaka wyjdzie szerokość rabat. Bez szczegółowego, precyzyjnego planu to takie planowanie trochę do du...



I teraz nasuwa mi się kilka spostrzeżeń...
-róże - posadzone bezpośrednio koło (nieszczęsnej) półki będą się odwracać do słońca, czyli tyłem do ogrodu

Co ciekawe, wydaje się, że najlepszą dla nich miejscówką powinien być fragment pomiędzy wjazdem a chodnikiem:/

Dlatego też nie wiem, czy wejście przy furtce nie powinno być różane.

Zastanawiam się też czy złym zestawem będą wysokie hortki a pod nimi niższe róże...?

Pod wiązem dałabym kulki jako motyw łączący okularową, z różami, wejściem do ogrodu etc. Kulek nigdy dość

Na osi widokowej od furtki też bym dała kulki i... tam aż się prosi jakieś drzewo.

Jeszcze jedna rzecz - półka i brak żywopłotu od strony sąsiada będzie w przeciągu.... Dom sąsiada zasłania ciut głębiej...
Otwarcie powiem, że nie podoba mi się koncepcja bez parawanu, czyli żywopłotu. To jak dom bez ścian. Wiata...
Z drugiej strony, jesli sąsiad posadzi żywopłot na plecach półki ... ech, o czym ja mówię, zanim ten żywopłot urośnie miną lata...

Tak czy siak problemy powyższe powinno się przemyśleć ze wszystkich stron.

Bardzo przepraszam, za worek swobodnych myśli...

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 11:19, 17 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka,
dzięki bardzo za malunki- powiem nieskromnie, że zaczynam ogarniać Twój zamysł, te kółka, linie itp. Z nasadzeniami, to tak różnie jeszcze

Konkluzja na planowaną jutrzejszą wizytę Pana od darni sprowadza się do tego, że:
mam równolegle do półki (zaczynając od furtki) poprowadzić linię, potem dokładnie pośrodku tejże linii wbić cyrkiel i sprayem wymalować okrąg, a potem niech Pan działa, si?
W tym roku skupiam siły i finanse na rabacie okularowej, podpółkowej (rozumianej jako od furtki do półki), półkowej i wsio! Więcej nie ogarnę, bo na jesień skrzynie na warzywa.

-róże- bezpośrednio do słońca, to właśnie przodem do ogrodu vel bokiem (przy czym dla mnie przód ogrodu, to widok z okna kuchennego na furtkę, bramę i półkę)

ale
miejscówka między wjazdem a furtką, też nie jest zła, choć tak mi się pod półkę podobają....

zestaw "hortki+róże"- ja się nie znam, ale dla mnie za nago w zimie i za kwieciście w lecie, czyli albo wersja "full wypas" albo "empty wall"- chciałabym jednak tego uniknąć.

Wiąz i kulki- zdecydowanie T A K !

"oś widokowa" (o dziwo rozumiem co masz na myśli)- mam tulipanowca. A jak nie tulipanowiec, to może brzoza z białym zupełnie pniem, ale rosnąca w dół (szczepiona znaczy się, tak?)

Żywopłot- zdecydowanie planuję na całej długości półki od strony sąsiada (konieczna konieczność, którą dostrzegam) i póki co również w luce między końcem półki, a świerkami (też po długości od sąsiada). Chciałam Cisy, choć wiem, że skoro u sąsiada są tuje, to pewnie bardziej one będą grać (nie lubię tuj- moja Siostra ma tuje!) Może chociaż na półce żywopłot z cisów a dalej te blee..tuje?



____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
anbu 11:34, 17 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Marta a jednak będą rabaty po okręgach makadamia/Asia miała pierwotny, dobry zamysł Fakt, Toszkowe koła są trochę inaczej poukładane ale ale koncepcja podobna.
A tak się zarzekałaś, że nie chcesz tych kół, bo za trudne itd...

Podsumowując, mi się bardzo podoba Ja lubię takie kształty w ogrodzie
____________________
Ania Ogród Ani :)
Makusia 11:38, 17 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Moja teściowa zrobi furorę-



"tylko krowa nie zmienia zdania"





Dobra- posypuję głowę popiołem...bardzo mi się podobają kółka, i Asiu- :* ślę do Ciebie również!
U Toszki na malowidle wystarczył ten jeden "iks" na środku drugiej linii i załapałam jak to zrobić po protu! Dzisiaj muszę eMa zaciągnąć do ogrodu i będzie robił za...cyrkiel
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
ryska 12:03, 17 cze 2016


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11636
I co się dziwisz? W końcu kółka to takie duże okulary
To pisałam ja okularnica
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Makusia 12:05, 17 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Renatko,
czasem trzeba poeksperymentować i zamiast okularów ponosić soczewki kontaktowe
Ale jako okularnica chyba faktycznie mam pociąg do okularów
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies