Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

AnnaCh 19:27, 17 sty 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
AniMa napisał(a)
Się będzie działo. Oj masz tej trawy do zdzierania Plan super
Aniu, Makusia oszukuje Wrzuciła jakieś stare zdjęcia, z tego co pamiętam to tam już sporo zdarte, rośnie sobie jakiś kolumnowy dąb, tuje przy płocie i nawet kulki buksowe

Martuś, dobrze, że jesteś, choć mnie mało ostatnio i nie zapowiada się lepiej. Podjęłam jednak w tym roku wyzwanie i podchodzę do tego egzaminu co to twój M się też zbiera i zebrać nie może Ja postanowiłam, że w końcu muszę, to nauki mam full... czasu mało, egzamin 30 czerwca...
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Magleska 19:32, 17 sty 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18741
Obudziłaś się ze snu zimowego ....fajnie .......będzie się działo
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
DorKa 08:00, 18 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Ale będzie fajnie Powodzenia w planowaniu i realizacji.

p.s ja dni do wiosny odliczałam a tu śnieżyca za oknem , brr.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Makusia 15:10, 18 sty 2018


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Angeliko- fajnie Cię widzieć (kibicuje w zamierzeniach pawilonowych- koniecznie zrób DIY )
Oczywiście dobrze kojarzysz- podokienna była muśnięta latem- to co wiem o niej na dzisiaj, to że ma tam być choina stożek, klona mam nie ruszać jeśli rośnie i rodka lepiej tez nie. Generalnie stanęło na "klasyce" czyli kulki, które byłyby przedłużeniem kulkowiska, które- jak bystre oko AniCh spostrzegło- istnieje
Stan obecny jest fatalny i wygląda tak:


AniMa- trawę zamierzam zlecić do zdarcia- dwa sezony temu maszyna spisała się świetnie. Zresztą zdjęcie faktycznie nieco przekłamuje, bo tak, gdzie biała kreska na trawie, jest tak:


HAniu, jeśli chodzi o świerki, to zostają póki co (!) tylko trzy srebrne, czyli te, które na zdjęciu są na pierwszym planie. Części mniejszych już nie ma, a reszta będzie wywalona. Mam jednak wątpliwości, czy ta rabata będzie "słoneczna", bo mimo, że jest to południe, to u sąsiada na części już są duże tuje, a na pozostałej zostały dosadzone w tym roku nowe. Ja też chcę pociągnąć po swojej stronie tuje co najmniej do tych trzech świerków właśnie. Zwróć też uwagę, że od tej strony jest też budynek- dom sąsiada.

Ania Różano-Pergolowa (znowu bez wątku???)- ano- mam nadzieję, że planowanie
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 15:13, 18 sty 2018


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
AniuCh- podziwiam Dziewczyno i chylę czoła! Mój nadal w sferze planów i zamierzeń, choć już nawet mówi o tym co raz rzadziej
Z drugiej strony już sobie wyobrażam, co będzie się działo, jak zdasz i ruszysz w ziemię- normalnie jak kret

Magdo- nie do końca się obudziłam Raczej taka....przerwa w drzemce

Dorotko- za oknem mam to samo Ale jest to jakaś miła odmiana w tym buro-szarym widokiem, który był do tej pory.

____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 15:24, 18 sty 2018


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Powiem Wam co mi w głowie świta:
Rabata od strony domu- ta pod wykuszem i wzdłuż ściany budynku- musi być wąska. Planuję zostawić ścieżkę z trawy na dwie-trzy kosiarki (szerokości). Szerszą rabatę wolę od strony sąsiada- żeby przed tujami było choć jedno piętro.
Dlatego od strony domu chciałam chyba "pojedynczy rząd" nasadzeń- myślałam o lawendzie, bo małokłokłopotliwa i muszę ją zagospodarować z półki przecież, a mam tam jej kilkadziesiąt

Na tej szerszej rabacie jedyne, co mi się "jawi" na chwilę obecną, to przed tujami....derenie IH lub hortensje- w szpalerze.

Tak, czy inaczej będzie dziwnie, bo dociągnę znowu w tym roku rabatę tylko do granicy tylnej na działce, a tyłu znowu nawet nie wytyczę. Nie chcę tego robić, bo nie dam rady załatwić tyłu, chcę porządnie zrobić bok, a ziemia tam jest fatalna, więc czeka mnie Mordor totalny.
Chciałabym się jakoś tak dość szczelnie "odgrodzić od sąsiadów" nie tylko tujami, bo też nie chce samych tuj.
Nie jestem też w stanie podać Wam wymiarów od wykusza do granicy z sąsiadem, bo nie mam jak zmierzyć- na pewno jest to min. 4 m, bo tak nakazują przepisy.

Jeżeli chodzi o długość, to na pewno jest to min. 12 m. Ale wiecie jak to jest- "pi razy oko"...
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 15:37, 18 sty 2018


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
I jeszcze tak celem zobrazowania, o który fragment w ogóle mi chodzi:



"?" i pomarańczowa strzałka, to właśnie rabata przed oknem kuchennym, którą chciałabym zrobić wiosną.

Niebieska "kreska" to wizualizacja lawendy

Brązowy "quazi" trapez, to istniejąca rabata z kulkami buksowymi i tujami- czerwona "kropka" to dąb fastigata.

Trzy czerwone "kropy" to świerki srebrne, która póki co zostają, a fioletowe kropki wzdłuż granicy, to tuje, które planują (a na kulkowisku już są).
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
AngelikaX 16:26, 18 sty 2018


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Makusiu dzięki za kibicowanie przyda się wsparcie choćby duchowe będziemy robić sami, niestety nie jestem milionerką ma to też swoje plusy (to, że sami a nie że milionów nie mam ) zaoszczędzimy, zrobimy dokładnie jak chcemy i spędzimy razem czas

Co do Twoich planów - mnie się klasyka podoba, lubię też powtarzalność pisałam już chyba latem, że przed domem musi być zimozielono więc kulki jak najbardziej lawenda z boku też mi się podoba. Czego bym się czepnęła to przy pasie tui hortki (jestem za) ale w towarzystwie jakichś wyższych przerywników (nie wiem ile tam miejsca masz ) Niewiem czy pamiętasz u mnie są limki przy tujach wiosną tam bardzo biednie - liche badylki potem długo długo nic i tuje - dlatego sadziłam 3 buki na ekranach....
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
inka74 17:31, 18 sty 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Hej Śpiochu! Brakowało tu ciebie
Mam Ivory Halo i hortensje Strong Anabelle - bardzo je lubię razem, obok siebie. Ale ja lubię rozmaitość a nie szpalerki więc u mnie pojedynczo, nie zgrzyta a się uzupełnia. Dereń tnę bo strasznie się rozrasta. Każda z tych roślin potrzebuje min. 80-100 cm szerokości (hortka nawet więcej - Angelika ma piękne i duże Anabelki (chyba), podpowiedz proszę ile miejsca zajmują?).

Zerknij na układ tu czy nie za bardzo ciapkowaty. W dużej ilości mi trochę to zgrzyta. Jedynie co, to może się tam to nie zmieścić razem z tujami a one są potrzebne w zimę do zrobienia tła, chyba, że na mijankę i z akcentem zimozielonym jakimś czy jednolitą trawą
https://www.bakker.com/en-gb/p/hydrangea-strong-annabelle-M50692

Bardziej spokojna wersja tylko hotki i trawy
https://pl.pinterest.com/pin/339388521907315616/

Super też wyglądają w obwódce z buksa coby nie było pusto na wiosnę (można tulipki posadzić)
https://pl.pinterest.com/pin/537546905505082340/

lub z ławeczką jako przerywnik
https://pl.pinterest.com/pin/540080180298228621/

tu są fajne kulki na pniu w kulach Anabellki tylko z przodu bym dała coś jednorodnego
https://pl.pinterest.com/pin/20758848258907433/


Druga sprawa - jak tuje podrosną to tam będzie cienista rabata a słońce rano tylko. Warto to brać pod uwagę przy wyborze roślin

Trzecia - pytanie jak połączyć kulkowisko pod dębem z takim szpalerem aby to się jakoś razem zgrało???
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
anna_t 19:54, 18 sty 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
no i skoro przy wykuszu cień to lawenda odpada
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies